Неділя

22.04.2018

03:26

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Нас очікує чарівна ніч

Одне з рідкісних місячних затемнень, які бувають раз на 30 років, буде в понеділок, 28 вересня.

До цих пір пам’ятаю свою першу зустріч з цим дивом природи. Сталося це у 1964-му, влітку. Піонери нашого обласного табору, який розміщувався там, де нині спальний корпус школи дітей з вадами слуху, вирушили в туристичний похід. Він проходив через Межиріч, Лючин, Новомалин аж до Вілії. В Новомалинській школі ми заночували. Нам постелили на підлозі. Вибрав собі місце якраз навпроти вікна, аби краще бачити місячне повне затемнення. Про це нас попередив наш вожатий. Він, зокрема, сказав, що сьогодні, 25 червня, Місяць як ніколи близько буде до Землі, й тому буде напрочуд гарним. Так воно й сталося. Від цього природного явища годі було відвести очі, якби… якби не сон! Чесно зізнаюся, до кінцевої фази затемнення таки заснув.

Через багато років вже своїй доньці Людмилі розповів про цю пригоду, й ми разом, також з Олексієм Халецьким, вирішили повністю простежити затемнення Місяця 1989 року, аж до кінцевої фази. Але, як і в дитинстві, нас таки зморив сон, хоча ніщо не заважало слідкувати за блідим, потім рожевим, потім червоним, потім – чорним диском природного супутника нашої планети, який ніби висів над горизонтом у стороні Нетішина.

Тепер знову земляни зможуть побачити «супермісяць» у поєднанні з місячним затемненням. Його буде видно в усьому світі. Це через те, що орбіта Місяця не являє собою ідеальне коло, іноді він, рухаючись нею, опиняється то ближче до Землі, то далі. Коли Місяць знаходиться якнайдалі, це – його апогей, а коли найближче – перигей. У перигеї Місяць знаходиться на 30 з лишком тисяч км ближче до Землі, ніж в апогеї. Ця відстань еквівалентна одному колу навколо нашої планети. Така близькість робить його вид на 14% більшим та на 30% яскравішим, на відміну від апогею. Саме тому його і називають «супермісяць». 28 вересня ми побачимо найближчий повний місяць за останні 30 років!

В свою чергу, місячне затемнення додає ще більше фарб у палітрі цього дива. Більш ніж на годину тінь Землі поглине Місяць, в той час як планета проходитиме між Сонцем і Місяцем. Місячні затемнення відбуваються, як правило, двічі на рік. Що набагато частіше, аніж сонячні затемнення. Як відомо, деяким землянам пощастило спостерігати за повним сонячним затемненням, яке відбулося 20-го березня цього року. Крім того, у серпні ми могли милуватися метеоритним потоком Персеїди. Такий «блискучий» спектакль відбувається щоразу, як Земля проходить через хмару пилу від комети Свіфта-Туттля. В результаті цього невеличкі шматочки пилу входять в атмосферу на швидкості 50-60 км на секунду! (Для порівняння уявіть, що ви за одну секунду потрапили з Острога до Рівного!).

І ось нас чекає ще одна чарівна зустріч. Це буде у ніч з 27 на 28 вересня 2015 року з максимальною фазою затемнення в 5.47 за київським часом. (В Америці дату називають 27-го – через різницю годинникових поясів). Подібні затемнення земляни спостерігали в ХХ столітті у 1910, 1928, 1946, 1964, 1982 роках. А наступне подібне можна буде побачити тепер лише у 2033-му…

Тож не проґавте гарної нагоди, аби було що розповісти потім й дітям, й онукам!

Олександр ГЛАДУНЕНКО

№ 39 від 26 вересня 2015 р. Категория: Різне | Просмотров: 199 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]