Середа

17.10.2018

03:44

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Правдиву книгу отримали бібліотеки

Надзвичайно прекрасна подія в житті нашого древнього міста відбулася нещодавно в старовинних мурах Острозького краєз­навчого музею. «Винуватцем» цього, в першу чергу, стала найстаріший член товариства «Спадщина», старійшина острозьких краєзнавців Ольга Олександрівна Руй. Адже саме вона зберегла, підготувала, опрацювала спогади свого чоловіка Геннадія Степановича, які називаються «Щоденник 1943 року. Щоденник партизанського рейду 23.01.1944 – 06.02.1945 років».

Деякі фрагменти цих записів вже були відомі дослідникам, адже Ольга Олександрівна представила їх ще десять років тому в першому збірнику «Острозькі краєзнавчі читання». Допомогли ж видати це, безперечно, важливе як на сьогодні (і на завтра, і на майбутнє) видання небайдужі люди. Це спільний проект Генерального Консульства Республіки Польщі в Луцьку та Рівненського обласного осередку «Культурно-просвітницький центр імені Тадеуша Чацького» (керівник – Олександр Радіца). Саме до них звернулася Ольга Олександрівна за допомогою. І – вийшла в світ книга, надрукована двома мовами – українською й польською. Адже чимало сторінок присвячено й польському населенню Острога, яке теж зазнало жахливих поневірянь під час Другої світової. Також вдало доповнюють текст фотографії Острога та його околиць міжвоєнного часу та періоду війни.

Розповідаючи на презентації книги про роботу над її виданням, про свої враження від прочитаного, віце-консул Республіки Польща Марек Запур підкреслив, що дані спогади – об’єктивні, достовірні. Так, описуючи своє партизанське життя, автор не прагнув описати «рейд партизанської слави», а правдиво писав про холод, голод, бруд, нестатки, втрату друзів.

Крім Марека Запура, виступили також Олександр Радіца, Андрій Смірнов, директор Державного історико-культурного заповідника міста Острога (ДІКЗО) Сергій Кибкало та інші, які також поділилися своїми враженнями про це видання. Всі підкреслювали особливу цінність книги як документу правдивого, на відміну від багатьох інших, які лише спотворюють історію. Директор Острозької ЦРБ Ольга Бояр подякувала Ользі Олександрівні й вручила їй квіти. А курсанти КЗ «Обласний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою» на знак подяки піднесли їй дарунок.

Та найбільше зацікавила розповідь самої Ольги Олександ­рівни, яка розповіла багато цікавого з життя свого чоловіка, про те, як через багато років було виявлено ці рукописи щоденників, які проблеми потрібно було вирішити, аби книга побачила світ. Також вона повідала, що її чоловік свого часу був представлений до нагородження орденом Червоної Зірки, але так і не отримав нагороди. Більше того, навіть не знав про це.

На закінчення презентації Марія Данилюк, яка вела цей захід, запросила усіх присутніх (а це – понад 50 осіб, в основному працівники закладів культури, історики, викладачі та студенти академії) переглянути виставку документів, які розповідають про велику й славну родину Путових, звідки й походить Ольга Олександрівна. В одній з вітрин представлено фото, документи та нагороди Геннадія Руя, які люб’язно передала на тимчасове зберігання його дружина. А фонди заповідника поповнилися унікальним документом – рукописами щоденника, які Ольга Олександрівна, як патріотка свого міста, передала саме до дікзо а не у столичні музеї, хоча такі пропозиції надходили. Також всі бібліотеки міста й багато книгозбірень району отримали дане видання, яке допоможе правдивому висвітленню минулого нашого краю.

Олександр ГЛАДУНЕНКО

№ 41 від 10 жовтня 2015 р. Категория: Історія, краєзнавство і туризм | Просмотров: 279 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]