Вівторок

19.02.2019

13:40

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Про зміни у законодавстві й не тільки

Нещодавно в Острозькому відділенні Здолбунівської об’єднаної державної податкової інспекції (ОВ ЗОДПІ) відбулася «гаряча лінія». На запитання платників податків відповідав заступник начальника – начальник ОВ ЗОДПІ – В’ячеслав Штейбарт (на фото). Пропонуємо вашій увазі відповіді на деякі запитання, поставлені під час проведення телефонної лінії. 

– Чи звільняється від сплати єдиного внеску за себе фізична особа – підприємець, яка застосовує спрощену систему оподаткування та отримує пенсію на пільгових умовах?

– Відповідно до частини четвертої ст. 4 Закону про ЄСВ фізичні особи – підприємці, які застосовують спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують згідно з законом пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Згідно зі ст. 1 Закону України від 9 липня 2003 р. № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (Закон № 1058) пенсіонер – це особа, яка отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім’ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Законом № 1058 передбачено такі види пенсійних виплат, як пенсія за віком, пенсія у зв’язку з втратою годувальника та пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідності з дитинства). Умови призначення пенсії за віком визначено ст. 26 цього Закону.

З 1 жовтня 2011 р. набрав чинності Закон України від 8 липня 2011 р. № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким внесено зміни, зокрема, до Закону № 1058 та встановлено єдиний для чоловіків і жінок вік виходу на пенсію – 60 років.

Враховуючи вищезазначене, звільнення від сплати єдиного внеску фізичних осіб – підприємців, які застосовують спрощену систему оподаткування, можливе лише після досягнення пенсійного віку, встановленого нормами ст. 26 Закону № 1058, або у разі призначення пенсії згідно з цією статтею. Інші категорії осіб, що отримують пенсію на пільгових умовах, зобов’язані сплачувати єдиний внесок. Зазначене стосується також фізичних осіб – підприємців, які застосовують спрощену систему оподаткування та є військовими пенсіонерами і отримують довічну пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 р. № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

– Чи нараховується єдиний внесок на матеріальну допомогу разового характеру?

– Відповідно до пп. 2.3.3 п. 2.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 р. № 5 (Інструкція № 5), матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників у розмірах, передбачених нормативно-правовими актами, або визначена у колективному договорі підприємства, що надається працівникам як за умови подання заяви, так і без неї, (на оздоровлення, у зв’язку з екологічним станом), належить до заробітної плати як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а отже, є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.

Відповідно до п. 14 розділу I Переліку № 1170 єдиний внесок не нараховується на матеріальну допомогу разового характеру, що надається окремим працівникам у зв’язку з сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання, незалежно від того, скільки разів на рік працівнику виплачується зазначена допомога. Отже, така матеріальна допомога надається у непередбачених (екстрених) випадках, коли необхідність її отримання виникає раптово, за умови подання заяви, а її розмір визначається адміністрацією підприємства.

Належність матеріальної допомоги до п. 14 розділу I Переліку № 1170 підтверджується змістом заяви особи або наказу, в яких зазначено підставу для надання цієї матеріальної допомоги.

– Чи є об’єктом для нарахування та утримання єдиного внеску компенсація за невикористану відпустку, яка виплачується працівнику при звільненні?

– Відповідно до ст. 116 Кодексу законів про працю України, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать до виплати йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення.

Згідно з пп. 2.2.12 п. 2.2 Інструкції № 5 суми грошових компенсацій у разі невикористання щорічних (основної та додаткових) відпусток та додаткових відпусток працівникам, які мають дітей, у розмірах, передбачених законодавством, належать до фонду оплати праці у складі фонду додаткової заробітної плати. Отже, зазначені виплати є об’єктом для нарахування та утримання єдиного внеску.

Продовження в наступних номерах>>>

 

№ 48 від 22 листопада 2014 р. Категория: Фінанси, податки і статистика | Просмотров: 227 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]