Середа

17.10.2018

22:09

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Шевченко повернувся в Острог

Двадцятого жовтня 1963 р. в Острозі було урочисто відкрито пам’ятник Тарасу Шевченку. Нагадаю, що він у жовтневі дні 1846 р. відвідав наше місто, коли за завданням Київської археографічної комісії, де він був штатним співробітником, замальовував історичні пам’ятки Волині та Поділля.

Замальовок Острога, зроблених Шевченком, до нас не дійшло – в його науковому відрядженні стояло чітке завдання щодо зарисовки пам’яток Почаєва і його Лаври. Почаївські малюнки збереглися до наших днів – їх Шевченко здав за призначенням зразу після повернення в Київ разом зі звітом про фінансові витрати на відрядження. Отже, пам’ятки Острога він або не замальовував, або ж зробив це для власного альбому, який до нас не дійшов. Так, скажімо, зберігся малюнок замкових руїн Корця без підпису автора, який приписують Шевченку. Побутує усне свідчення і про луцькі малюнки Шевченка, які зберігалися в одній із родин міста над Стиром, і напередодні німецького вторгнення 1941 р. були передані в місцевий музей, а в роки війни безслідно зникли.

Однак Острог і його замок кількаразово згадуються в написаних на засланні російськомовних повістях генія.­

«На полях Волині і Поділля, – писав великий Кобзар, – ви часто милуєтесь мальовничими руїнами давніх масивних замків і палат, в минулому незрівнянних, як, наприклад, в Острозі чи Корці». Вулиця Шевченка на карті Острога з’явилася ще в роки української революції і з тих пір своєї назви не змінювала – навіть під час чужоземних окупацій. А в рік підготовки до 150-річчя з дня народження поета у древньому місті відбулося урочисте відкриття пам’ятника великому сину України. В день відкриття троє делегатів від острожан – ветеран праці лісничий Григорій Тарасюк, столяр Леонід Сутула та школярка Оля Чумак поклали до пам’ятника жменю землі, напередодні привезеної ними з канівської могили.

Напис, висічений на мармуровій дошці, гласить: «Тут знаходиться земля з могили великого сина українського народу Тараса Григоровича Шевченка. Привезена і закладена 20 жовтня 1963 року». Цей пам’ятник авторства Л. Бізюка не випадково розміщений у сквері по вулиці Академічній. З цього місця, де тоді височіла Острозька Успенська церква (згоріла у пожежі 1889 р.) Шевченко оглядав Острозький замок. А недалеко – на місці академії князів Острозьких, де тепер пам’ятний знак у вигляді увінчаної хрестом книги – тоді стояла будівля Острозького дворянського училища, пам’ять засновника якого просвітителя Тадея Чацького (в 1790-і роки він був власником Острога) Шевченко завжди високо цінував: «Мир праху твоему, благородный Чацкий! Ты любил мир и просвещение! Ты любил человека…».­

 

Ведучий рубрики Микола МАНЬКО, заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника м. Острог

№ 42 від 17 жовтня 2015 р. Категория: Наш історичний календар | Просмотров: 798 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]