Середа

24.04.2019

15:28

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

А починав Дід Мороз котом
Найулюбленішими святами для острожанина Миколи Кінаха є новорічно-різдвяні. Ще у молодшому шкільному віці він на бал-маскараді зіграв свою першу роль. Можливо вона показала його покликання. Потім, здобувши освіту, більше тридцяти років грав Діда Мороза та інших казкових персонажів, вітаючи малят, юних і дорослих зі святами. Без Миколи Георгійовича не обійдуться і цьогорічні свята – у прем’єрі новорічної казки, яку готує колектив районного Будинку культури, він буде грати Фантомаса.   

Герой моєї розповіді корінний острожанин. В Острозькій СШ №1 ще у третьому класі на новорічному святі одягнув костюм котика, який пошила мама. Вона також для сина написала маленьку роль, яку той з успіхом зіграв і отримав подарунок від Діда Мороза. Хоч Коля Кінах навчався у музичній школі, але до вподоби йому більше був театр. Із задоволенням хлопець ходив на заняття драматичного гуртка, який вела вчитель російської мови і літератури Ніна Білоус, охоче брав участь у «Некрасовських вечорах» та інших різноманітних шкільних заходах, де співав, декламував вірші, грав невеликі ролі у інсценівках. У 10 класі вже добре грав ролі Павки Корчагіна та декабриста у постановці гуртка. У 1971 році сам звернувся до режисера Острозького театру Євгена Жигадла і попросив для себе роль. Переконавшись, що хлопець має талант, режисер прийняв юнака у трупу. Того ж року острожани побували на фестивалі-огляді «Театральні весни», де посіли 2 місце в області. На обласній сцені з успіхом виступав і Микола Кінах.

Потім було навчання у Дубенському культосвітньому училищі, на режисерському відділі інституту культури, служба в лавах Радянської армії. Там новорічні свята також неабияк поважали, але роль Діда Мороза грали інші, а острожанин обирав собі якогось казкового героя і насолоджувався, показуючи його. В Острог Микола Кінах повернувся у 1980 році і почав працювати у районному Будинку культури. Того ж року його спробували у ролі доброго бороданя. Бойове хрещення пройшов у одному із садочків міста. Керівництву сподобався дебют молодого випускника інституту культури і таким чином він надовго обійняв посаду головного районного символа новорічних свят.

Пригадуючи свою роботу, Микола Георгійович каже, що хоч була цікава і улюблена, але разом з тим була важкою. Поряд із садочками міста, району, новорічну концертну бригаду (Дід Мороз, Снігуронька, баяніст, циган, звірі, казкові герої) на свято запрошували підприємства, установи та організації. Акторам доводилось нелегко, бо із 9 години ранку працювали із дітьми аж до 17 чи 18, беручи участь у 7-8 заходах. Щойно закінчився один – вже необхідно було їхати до наступного замовника. Якось із незначним запізненням почався новорічний ранок у актовій залі одного з підприємств міста. Там дітей було чимало. Поряд із сценарієм свята, якого мали суворо дотримуватись, кожна дитина дуже хотіла розказати віршика, заспівати, станцювати. Коли дитячий бал-маскарад був у самому розпалі, з іншої організації за Дідом Морозом і Снігуркою вже приїхав автомобіль. Відповідальний за доставку почесних гостей кілька разів показував на годинник, натякаючи – пора їхати. Зрештою діти попрощалися з акторами і вони миттю опинились у машині, а мішок та посох, водій у поспіху забув завантажити. Про них згадали лише тоді, коли приїхали на місце, де актори мали виступати. Довелось повертатись за речами – слава богу їх ніхто не забрав. Зате актори трохи перепочили…

– Мені завжди було приємно йти до дітей у садочки і ясла, трудові колективи – розповідає Микола Георгійович. – Я завжди із замилуванням дивився на малят, в їхні очі. Буває хтось із них починає плакати, злякався. Я ласкаво з ними заговорю, візьму на руки, дозволю погладити бороду і діти на очах мінялися. Цікава деталь – минулого року я був Дідом Морозом у одному із садочків міста. Там вже були діти тих, кого я обдаровував у роки своєї юності. Це неабияк приємно. А ще у мене збереглася цікава світлина. На ній я кружляю хоровод із вихованцями дитячого садочка. На першому плані наш майбутній зять – Володимир Ясінський (на фото).

Розповідаючи про своїх колег – акторів які грали Діда Мороза та Снігуроньку, Микола Георгійович пригадує Юхима Заячківського, Арсена Шевчука, теперішнього «штатного» бороданя Ігоря Федоріва. Снігуроньками були три актриси – Зоя Систалюк, Інна Журик і дочка Наталія. Починала вона ще тоді, коли навчалася у 7 класі. Тогочасна «внучка» не могла працювати і довелось шукати іншу. Микола Георгійович запропонував Наталію, яка, як і він, любила театр, незважаючи на юний вік, вже мала досвід виступів на сцені. Дебют у відповідальній ролі був успішним і вона грає Снігуроньку дотепер, працює методистом районного Будинку культури, часто веде заходи під час міськрайонних заходів, у Рівному.

Спогадами для нас про свою роботу Микола Георгійович ділився у Будинку культури. Там вже інтенсивно готувалися до свята, щоб прийняти дітей з сіл району і міста. У цьогорічній прем’єрі казки «Новорічні витівки Фантомаса і Ко» гратиме Фантомаса. Він каже, що казка буде весела, повчальна і по-новорічному незвичайна. Його герой хоч і суворий на вигляд, але любить пригоди, витівки, дітей – і чимось схожий на героя моєї розповіді. Хоч і шаблонно, але мушу сказати, і справді не старіють душею ветерани…

Іван ГЛУШМАН

№52 від 29 грудня 2012 р. Категория: Люди і час | Просмотров: 330 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 5.0/3
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]