Субота

20.04.2019

08:11

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

«Америка – це суцільні вибори»
Заокеанські традиції очима острожанина

Призначення мером очільника поліції, звільнення бізнесу від сплати податків, шана волонтерству, дзвінки в поліцію про сусіда-сміттяря, гуляючі у парках лосі – таким побачив американське життя перший заступник міського голови Острога Віталій Ундір під час стажування там. Своїми робочими та дозвіллєвими враженнями про поїздку він поділився із «Замковою горою».


Мер працює за сумісництвом

Нещодавно Агентство США з міжнародного розвитку USAID проводило програму «Громадські зв’язки» за тематичним напрямком «Вплив діалогу місцевого самоврядування з центральною владою на розвиток громад» для фахівців Тернопільської та Рівненської областей. Ця програма впроваджується за фінансової підтримки американського уряду і на участь у ній було подано 64 заявки. В результаті конкурсного відбору з 64 кандидатур, до групи фіналістів для стажування в США, штаті Огайо, м. Толедо було обрано і Віталія Ундіра. На тритижневому стажуванні він побував у складі делегації з 9 осіб разом з міським головою Кузнецовська Сергієм Анощенком, секретарем Рівненської міськради Андрієм Грещуком, підприємцем Миколою Орловим, головним редактором Рівненського агентства журналістських розслідувань Володимиром Торбічем.

Як розповів Віталій Олександрович, в ході стажування делегація відвідала в штаті Огайо маленькі міста, схожі на Острог і великі мегаполіси:

– Щоденно з 9 до 17 проходило навчання з відвідинами міських рад, громадських організацій, комунальних підприємств, редакцій засобів масової інформації, – розповідає співрозмовник. – Ми познайомилися із системою держуправління в США і результатом спільної роботи нашої делегації є комюніке, яке оприлюднене на сайтах міської ради – http://ostroh.rv.ua і газети «Замкова гора» – http://zamkova.at.ua. Це коротка інформація по окремим галузям, за які відповідав кожен член делегації. Моєю компетенцією була галузь бюджету та фінансів. Хочу відзначити, що у Штатах органи місцевого самоврядування і справді мають реальні повноваження, вони чітко визначені у кожної гілки влади, не обмежують одна одну і не переплітаються. Для прикладу – міський голова і депутатський корпус призначають шефа муніципальної поліції, керівника податкової служби, пожежної, санстанції. Словом, ці керівники безпосередньо підпорядковані місту. В більшості містечок міський голова є сумісником, тобто паралельно обіймає й інші посади і керування містом не є його основним заробітком. Усі адміністративні функції управління виконує адміністратор, кандидатуру якого затверджує сесія з подачі міського голови. До речі, у місті Толедо з 300 тисячним населенням в міській раді лише 7 депутатів. Для порівняння: у Рівному з 250 тисячами – 54 депутати, в Острозі з 15 тисячами – 30 депутатів. Основним джерелом наповнення міської казни є податок на нерухомість, за рахунок якого утримуються навчальні заклади. Адміністрування цього податку є прозорим. Тобто кожен громадянин, зайшовши на Інтернет-сторінку міської ради і задавши прізвище іншого, може дізнатись площу його нерухомості, розмір податку і відслідкувати куди і на що ці кошти витрачені. І знову ж таки до реальності повноважень влади: дієвим механізмом сприяння і впливу на розвиток бізнесу є його звільнення від податків в період становлення. Так, в одному з міст ми побачили, що будівництво великого виробництва на 5 років звільнене від сплати податку на нерухомість. А ще міський голова і депутати там визначають розміри місцевих податків і зборів. Після обговорення з громадою можуть їх збільшувати чи зменшувати. Обговорення – це свого роду референдуми, які проводяться постійно. Як правило, міста мають 5-6 референдумів на рік. На розсуд громади виносяться загальні питання. Загалом складається враження, що Америка – це країна суцільних виборів. Адже у них перший понеділок після першої неділі листопада є днем виборів до місцевих і державних органів влади. Одні обираються на 2 роки, інші – на 4.

Делегація українців також мала зустріч з конгрес-вумен Марсі Каптор, однією з найбільших лобістів України в Штатах. Ця активна жінка часто бувала в нашій країні, відвідувала Острозьку академію, знайома з ректором Ігорем Пасічником. Її округ налічує 700 тисяч виборців, вона має там громадську приймальню і щодня зустрічається зі своїми виборцями.

Віталій Олександрович зауважує, що в Америці досить незначна частка держбюджету у міських бюджетах – до 10%. Решту місцева влада збирає сама, маючи для цього вищевказані повноваження.


Чистота – як традиція свідомості


Значно відрізняється від нашої комунальна сфера та культура побуту. Ще 20 років тому там теж були стихійні смітники, але після прийняття міської програми благоустрою були підняті штрафи за несанкціонований вивіз сміття, налагоджена робота із його збору. Так, на сміттєвий завод міста Момі левову частку сміття звозять самі люди, при цьому на облаштованому пункті прийому окремо здається петпляшка, окремо харчові відходи. Решту сміття вивозить комунальне підприємство і за це люди платять. Вони збирають сміття в спеціальні контейнери, які зберігають у гаражах, виставляють їх на вулицю в певний час раз в тиждень. Комунальники забирають його і контейнер ставлять на місце. Загалом, там значно менше сміття, адже люди мало харчуються вдома, не тримають живності – утримання птахів і свійських тварин біля будинків в Толедо заборонено міською владою.

І взагалі культура, рівень свідомості громади там на високому рівні. Про тих, хто викидає сміття несанкціоновано, люди повідомляють у поліцію, – продовжує Віталій Ундір. – До речі, там у пошані волонтерство, займатися ним престижно і в нашій програмі стажування теж це було передбачено. Тому в місті Толедо, де велика угорська діаспора, на святі я з колегами готував специфічні угорські бутерброди. Ми зробили їх близько тисячі.


І ранковий чай за кермом


Під час перебування в США українці жили в англомовних сім’ях аби ближче познайомитися з побутом і звичаями американців. Особливість їхнього способу життя – ранні підйоми. Діти зранку готують собі сендвічі у школу і дістаються туди автобусами, які під’їжджають до будинків і так само привозять дітей зі школи. Там немає служби таксі. Батьки дістаються до роботи власним транспортом. При цьому традицією є ранковий чай за кермом: авто там обладнані кружками-термосами, а ідеальні дороги не заважають цьому.

– Пальне там коштує 1 долар за літр, недорогим є і харчування в ресторанах. За шведським столом у китайському, японському ресторанах можна досхочу і якісно пообідати за 8-10 доларів. Якщо врахувати, що мінімально встановлена оплата праці за годину в Америці 8 доларів, то виходить, що ситний обід американець заробляє собі за годину, – веде далі Віталій Ундір. – Ще одна особливість побуту – будинки без парканів, де облаштовані лише трав’яні газони. Зранку з-за вікна там можна почути лише цвіркунів, оскільки живності біля помешкань немає. Тому, чесно кажучи, не вистачало звичного нам кукурікання півнів. Але багато тварин живе у чудових, окультурених парках: зайці, лосі, олені там почуваються як вдома та інколи навіть є причиною аварій на дорогах. До речі, в Штатах не прийнято прибирати старі дерева, які впали і не заважають людям. Усе так би мовити, має бути природно. У Чікаго з 8-мільйонним населенням вразили хмарочоси на 104 поверхи, інтенсивна забудова міста. А ще за 10 тисяч кілометрів від Острога я зустрів острожанку – випускницю Острозької академії Ольгу Андрійчук. Вона мешкає там із сім’єю вже багато років і дізнавшись про прийом нашої делегації у місті, завітала на зустріч із земляками. Ми побували у неї в гостях, побачили як шануються українські традиції. Користуючись нагодою, Ольга передала найтепліші вітання рідним, близьким. Це була приємна зустріч, цікаві спогади і спілкування, яке переконує в тому, що люди, які вміють і хочуть працювати, можуть себе реалізувати у будь-якій країні.

Олена ТОЛОЧИК
Просмотров: 396 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]