П'ятниця

19.04.2019

17:47

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Атестація робочих місць за умовами праці
Атестація  робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах, установах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров’я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.  

Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин  між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав  на  здорові й  безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах. Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначається наказом по підприємству в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про охорону праці» працівники, зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, крім права на пенсію за віком на пільгових умовах, додаткову відпустку, скорочену тривалість робочого тижня, безплатно забезпечуються лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, мають право на оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, оплату праці в підвищеному розмірі.

Віднесення робіт до категорії зі шкідливими та важкими умовами праці можливе тільки на підставі результатів атестації відповідних робочих місць за умовами праці. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, установи, організації. Позачергово атестація проводиться у разі докорінної зміни умов і характеру праці.

Атестація робочих місць передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих  умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на  робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідальність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та  її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії із шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; – складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників;­ аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років.

Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.

Тепер у місті атестацію робочих місць за умовами праці здійснено на 18 підприємствах, установах та організаціях. Хотілося б відмітити приватних підприємців Тетяну Парфенюк (ресторан «Рікос») та Володимира Степанюка (піцерія «Маестро»), які дбають про здоров’я й безпечні умови праці за роботу у несприятливих умовах і здійснили атестацію робочих місць за умовами праці своїх працівників.

Прикро, що не всі підприємці міста дбають про своїх працівників, не хочуть проводити повторної атестації робочих місць за умовами праці, мотивуючи відсутність таких робочих місць і наявність коштів для проведення атестації.

 Відповідно до ст.7 Закону України «Про охорону праці» працівники, зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, крім права на пенсію за віком на пільгових умовах, додаткову відпустку, скорочену тривалість робочого тижня, безплатно забезпечуються лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, мають право на оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, оплату праці в підвищеному розмірі.

 Віднесення робіт до категорії зі шкідливими та важкими умовами праці можливе тільки на підставі результатів атестації відповідних робочих місць за умовами праці.

Валентина БАХОНЯ,
головний спеціаліст з охорони праці-експерт з умов праці

№2 від 11 січня 2014 р. Категория: Пенсії, соціальний захист і охорона праці | Просмотров: 302 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]