Понеділок

22.04.2019

03:19

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Бджолами «захворів» на все життя
Ігоря Юрчука мешканці Розважа та інших населених пунктів Острожчини знають не тільки як ініціативного сільського голову, але й як завзятого пасічника. Він закоханий у «божі комахи», із задоволенням передає досвід юним мешканцям села, пишається своїми учнями, намагається мало втручатися у життя вулика, переважно використовує природні засоби для профілактики і лікування бджіл.   

Плануючи статтю до професійного свята пасічників, я спілкувався із багатьма знайомими, запитував, про кого написати. Цікаво, що кілька із них, не змовляючись, назвали прізвище сільського голови Розважа Ігоря Юрчука. Те, що він має велику пасіку та організував при сільській раді гурток для юних мешканців села, стало відомо і в Острозі. Звісно, таке оминути я не міг.

Ігоря Степановича у суботу застав за роботою на пасіці. Починаючи розмову, він сказав, що всі його бджоли успішно перезимували. А ось весняного меду було не так багато через коротку весну, мінливу погоду тоді та несприятливу погоду, коли цвіла акація. Зате бджолині сім’ї стали міцними і пасічник сподівається, що буде мати хороший збір меду, тим більше, що неподалік знаходиться поле із рясноцвітучою гречкою.

Герой моєї розповіді народився і зростав у Розважі. Закінчивши Рівненське медучилище, 17 років працював у Острозькій психлікарні на посаді медичної сестри. Після виходу на пенсію займався переважно веденням сільського господарства. Завести пасіку мріяв майже із юнацьких років, але не виходило, бо не було людини, яка б допомогла почати цю справу. Ніхто із рідних бджолярством не займався. Допоміг випадок. Якось він познайомився із острожанином Костянтином Пташнюком. Як досвідчений пасічник, той залюбки ділився власним досвідом, допоміг порадами. Так незабаром з’явився перший вулик, а за ним і решта. Нині Ігор Степанович і не уявляє свого життя без бджіл, пасіки, меду та інших продуктів бджільництва. Вважає, якщо бджолами «заразився», то це – на все життя. У нього завжди вихідні дні присвячені домашньому господарству. Вранці неодмінно йде на пасіку. Інколи бере із собою радіо, щоб послухати новини. Але звук має бути не сильним, бо бджоли не люблять шуму, метушні. Там слід бути врівноваженим, генерувати позитивні емоції – інакше бджоли це відчують і реагуватимуть відповідно. Там чоловік працює для душі, отримуючи насолоду від спілкування із природою.

У жовтні 2010 року громада села Розваж обрала Ігоря Юрчука своїм головою. Він добре знає проблеми села. Головна з них – це зайнятість молоді. Завдяки підтримці сільського голови йде робота над створенням клубу «Здрав будь», при сільській раді він організував гурток для старшокласників з бджолярства. Ігор Степанович згадує, що спочатку на заняття приходило десь 15 дітей, пізніше залишилось майже 10 – ті, кому подобається робота на пасіці. Щоп’ятниці він розповідав гуртківцям про бджіл, їх спосіб життя, показував, як слід працювати із ними та багато іншого. Для навчання були закуплені нові вулики, маски, інший інвентар. Всі, хто ходив на заняття, тепер мають необхідний мінімум знань, щоб самостійно утримувати бджіл. Сільський голова шкодує, що не може продовжити роботу з учнями, бо катастрофічно бракує часу, робота сільського голови ненормована і важко прогнозована.

Ігор Юрчук пишається тим, що один із його гуртківців – Олег Ярощук, який тепер навчається в ДПТНЗ «Острозьке ВПУ», вже має чималу пасіку. Починав хлопець із двох вуликів. Одного подарував сусід, а другого він сам змайстрував. Звісно, перший рік допомагав Ігор Степанович інвентарем, порадами. Самостійно Олег упіймав два рої, поселив їх у вулики. Його бджоли успішно перезимували. Весною один із майстрів училища подарував юному бджоляру кілька своїх вуликів, дещо придбав у мешканців села. Тепер пасіка юного пасічника складається із 12 заселених вуликів. Хлопець уже «викачав» з двох вуликів майже 5 літрів меду. Цього року сподівається, що матиме значно більше. У його планах зробити лежанку над вуликами, щоб можна було біля них відпочивати.

Ми добре знаємо про корисні властивості меду, прополісу, маточного молока, пилку. А це, виявляється, ще не все. Ігор Степанович розповів, що на відстані кількох метрів від вулика майже немає бактерій. Найкорисніші для людського суспільства комахи здатні ще й створювати особливу ауру, яка позитивно впливає на людину. Мій співрозмовник пропонує над вуликами будувати спеціальні лежаки, де бажаючі могли б відпочивати, оздоровлюються. Крім того, можна через спеціальні шланги подавати повітря, яке пройшовши через вулик, буде мати лікувальний ефект. Ігор Степанович вважає, що це може стати бізнесом для когось із мешканців села, є перспективним для сільського зеленого туризму. Таким чином і люди зможуть оздоровлюватися, і пасічник зароблятиме гроші. Для початку трьох вуликів достатньо. Можливо, що ідею свого наставника втілить у життя його учень Олег Ярощук.

Ігор Степанович багато розповідав про пасіку, життя бджіл, їх поведінку, хвороби. Він каже, що бджоли живуть своїм життям. Воно хоч і коротке (біля 15 днів для робочої, і півроку для тих, хто зимує), але насичене напруженою працею. У своїй роботі він намагається використовувати природні засоби, і якомога менше хімії. А ще він ніколи не міняє бджолиних маток. Це може покращити сім’ю, але не гуманно. Він каже, що любить бджіл і вбити матір сімейства, викинути бджолу на пропажу ніяк не може. Рука не піднімається. Для підгодівлі, профілактики хвороб пасічник готує бджолам сиропи, зокрема, із горіха, полину, тисячолистника, хвої.

Закінчується літо, ще трохи і пасічники «качатимуть» мед, готуватимуть вулики до зимівлі. Ігор Степанович розповів, що бджоли найкращі синоптики. Вони відчувають, якою буде зима, і відповідно закупорюють отвори до вулика. Як бачимо, професія пасічника одні із найцікавіших у сільському господарстві, світ бджіл обдаровує не тільки медом, але й міцним здоров’ям…

Іван ГЛУШМАН

№33 від 17 серпня 2013 р. Категория: Люди і час | Просмотров: 444 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 5.0/2
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]