П'ятниця

19.04.2019

18:09

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Біля Ворскли загинули брати князя Федора Острозького

У районі ріки Ворскла 12 серпня 1399 р. відбулася одна з найбільших битв ХІV ст. в Східній Європі. Проти Золотої Орди виступила східноєвропейська коаліція на чолі з великим князем Литовським і Руським Вітовтом Кейстутовичем. До нього приєдналися збройні загони із Польського королівства, Молдовського і Волоського князівств, Тевтонського ордену хрестоносців, а також вірні позбавленому престолу в Орді хану Тохтамишу татари. 

Тохтамиш свого часу був розбитий у війнах з правителем Самарканда Тимуром, втратив владу і втік під опіку володаря Литви. За повернення ханського трону він передавав Вітовту землі сучасної Південної України і узбережжя Чорного моря, де той розбудовує ряд фортець і морських портів, в т. ч. і Коцюбіїв (пізніший Хаджибей, нинішня Одеса). А після утвердження на золотоординському престолі на Волзі Тохтамиш мав надати Вітовту верховну владу над Великим княжінням Владимирським, досі очолюваним залежними від Орди московськими князями. Таким чином, відбулося б об’єднання в одній державі всіх земель давньої Київської Русі, а Орда стала б її протекторатом чи молодшим партнером на політичній карті тогочасного світу.

Але ці великодержавні плани Вітовта розвалилися на берегах Ворскли. Коли військо Вітовта форсувало річку, ординці темника (воєноначальника) Єдигея обійшли його з флангів, притиснули до води і майже повністю знищили. Сам Вітовт був поранений і ледь не втонув, коли рятувався втечею. На Ворсклі загинули знамениті князі, що перед тим відзначилися на Куликовому полі – Андрій Ольгердович Полоцький, Дмитро Ольгердович Брянський і, за деякими версіями, Дмитро Михайлович Боброк-Волинський. Загинули в цій битві і брати преподобного Федора, князя Острозького, – князі Дмитро і Михайло Даниловичі.

На полі бою уцілів князь Олександр Мансурович Глинський із сином Іваном – чоловіком Анастасії Данилівни Острозької. Глинські – нащадки правителя Золотої Орди Мамая, що після загибелі свого предка у Криму володіли Лівобережжям Дніпра, прийняли православ’я і визнали над собою литовську зверхність. Іван Олександрович Глинський і Анастасія Данилівна Острозька є предками Олени Глинської – правительниці Московської держави і матері першого її царя Івана Грозного. Нащадки переможця на Ворсклі Єдигея – князі Юсупови та Урусови – увійшли пізніше до вищої титулованої московської аристократії. А що було б при інших наслідках битви на Ворсклі – це вже творче поле для фантастів у жанрі альтернативної історії.

Ведучий рубрики Микола МАНЬКО, заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника м. Острог

№ 32 від 8 серпня 2015 р. Категория: Наш історичний календар | Просмотров: 207 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]