Четвер

18.04.2019

19:56

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Битва на Калці була важким випробуванням

Тридцять першого травня 1223 року об’єднані русько-половецькі збройні сили зустрілися в битві на річці Калка (територія сучасної Донеччини) з монгольськими військами Субедей-багатура і Джебе-нойона, що за волею свого володаря Чингіз-хана здійснювали розвідувальний похід проти держав Кавказу і Східної Європи у рамках підготовки Великого походу «до останнього моря» і завоювання всього відомого на той час світу. Для монгольського експедиційного корпусу це була рядова битва – одна з десятків на їх шляху у тисячі кілометрів. Для князів Русі і їх половецьких союзників – важке випробування, яке засвідчило повну неготовність протистояти новій загрозі зі Сходу. 

Монголи вщент розгромили об’єд­нані русько-половецькі загони, в т. ч. і відбірні полки галицького князя Мстислава Удатного і його зятя з Волині Данила Романовича (майбутнього короля Галицько-Волинської держави – Руського королівства), що перед тим не раз перемагали і поляків, і угорців. Тестю і зятю вдалося врятуватися втечею до Дніпра і переправитися на його правий берег, але під час погоні монголи вбили ряд князів – серед них – Ізяслава Інгваровича, князя дорогобузького, і його брата Святослава Інгваровича, князя шумського. Перший з братів володів князівством, до якого належав і наш Острог. Як свідчать археологічні дослідження Богдана Прищепи останніх років, Острог сформувався у ІХ-Х ст. як племінний центр, а після утвердження на берегах Горині влади київських князів, до кінця ХІ ст. залишався важливим військово-адміністративним центром. Але на час першої літописної згадки про нього (1100 р.) поселення за площею скоротилося вдвічі в порівнянні з попередніми століттями, а центр краю перемістився в Дорогобуж (нині село Гощанського району) – щоб повернутися в Острог вже в добу князів Острозьких.

До речі, князі Ізяслав Інгварович з Дорогобужа і Святослав Інгварович з Шумська – троюрідні брати Данила Романовича, більш відомого як Данило Галицький (всі вони правнуки Великого князя Київського Ізяслава Мстиславовича – онука Володимира Мономаха). А як свідчить авторитетна генеалогічна реконструкція вже згадуваного в нашому історичному календарі Леонтія Войтовича, перший князь Острозький Данило – правнук короля Данила Галицького, отже, і праправнук Мстислава Удатного, і прапраправнук головного половецького хана Котяна (Мстиславового тестя, що теж брав участь у битві під Калкою).

Тож велика перемога 1362 року під Синіми Водами, в результаті якої українські землі звільнилися від тривалого панування Золотої Орди, і в якій, як вважається, взяв участь князь Данило Острозький, була реваншем за поразку предків під Калкою.

Ведучий рубрики Микола МАНЬКО, заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника м. Острога

№ 22 від 30 травня 2015 р. Категория: Наш історичний календар | Просмотров: 222 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]