Вівторок

23.04.2019

21:17

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Буде ювілей статусу міста обласного підпорядкування

Двадцять років тому – 7 липня 1995 року – постановою Верховної Ради України № 275/95-ВР Острог було віднесено до категорії міст обласного значення. До цього в області такий статус отримали обласний центр Рівне, а також міста Дубно і Кузнецовськ. Згідно «Положення про порядок обліку, найменування і реєстрації населених пунктів», що діяло з часів Української РСР, місто обласного значення (або місто обласного підпорядкування) – це міський населений пункт, що є економічним і культурним центром, має розвинуту промисловість, комунальне господарство, значний державний житловий фонд, з кількістю населення понад 50 тисяч осіб. Положення, однак, передбачало, що в окремих випадках до категорії міст обласного значення можуть бути віднесені міста з кількістю населення менше як 50 тисяч осіб, якщо вони мають важливе промислове, соціально-культурне чи історичне значення, близьку перспективу подальшого розвитку і росту свого населення. 

Звичайно, у випадку з Острогом законодавче рішення про його статус приймалося із врахуванням як історичного значення нашого міста (резиденції князів Острозьких – «некоронованих володарів Русі», де працювала наша перша вища школа і друкувалася перша Біблія), його туристичного потенціалу (зберігся ряд архітектурних пам’яток княжої доби, відкрито музеї, об’єднанні в історико-культурний заповідник), так і його подальших перспектив у зв’язку з відродженням у 1994 р. Острозької академії та отримання нею в майбутньому університетського статусу (сьогодні Академія – національний самоврядний дослідницький університет).

 До речі, Острог з його 15 тисячами населення на сьогоднішній день – не найменше місто обласного підпорядкування в Україні, як іноді можна почути. Так, скажімо, міста – супутники електростанцій Теплодар (Одещина) і Новодністровськ (Чернівецька область) мають по 10,5 тисяч жителів, «митний» Чоп – близько 9 тисяч, а пристоличний Ржищів – 8,5 тисяч.

Зазначимо насамкінець, що повноваження громад, які планується створити в результаті адміністративно-територіальної реформи в Україні (а Острог має стати центром однієї із 45 проектованих громад Рівненщини), значною мірою відповідають повноваженням міст обласного підпорядкування, і, певною мірою, змінюються в сторону їх розширення. 

Ведучий рубрики Микола МАНЬКО, заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника м. Острог

№ 27 від 4 липня 2015 р. Категория: Наш історичний календар | Просмотров: 217 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]