Вівторок

23.04.2019

09:56

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Були тут і королі, і князі, і всяка знать
Вулиця Академічна у нашому місті належить до малих. Але з нею не може сперечатися жодна інша по кількості пам’яток історії та культури що так чи інакше пов’язані з нею. Свою назву вона отримала в честь того, саме на цій вулиці була середньовічна слов’яно-греко-латинська академія – перший вищий навчальний заклад у Східній Європі.  

Починається ця вуличка із проспекту Незалежності і тягнеться вверх до в’їзду на Замкову гору. У тому місці вона повертає праворуч і прямує до вулиці князів Острозьких. Лише з Академічної можна потрапити на Замкову гору, де знаходяться такі пам’ятки архітектури ХІV-ХVІ століть, як Свято-Богоявленський собор (зображений на гербі міста), замок князів Острозьких, у якому тепер знаходиться краєзнавчий музей КЗ «Державний історико-культурний заповідник м. Острога», Кругла вежа. Говорити про значення цих споруд для Острога і всієї України немає потреби. Лише зауважу, що в часи Василя-Костянтина Острозького там бували найвпливовіші особи польсько-литовської держави, королі Польщі.

Лише з вулиці Академічної ми можемо потрапити у парк Шевченка, де знаходиться пам’ятник генію українського народу Тарасу Шевченку, стела, яка нагадує про те, що в ХVІ столітті там знаходилась уславлена Острозька академія, а також друкарня Івана Федорова, де друкувалась славетна «Острозька Біблія», «Буквар» та інші книги першодрукаря. На цій вулиці і нині знаходиться друкарня – приміщення ТзОВ «Острозька друкарня», яка тиражує нашу газету, книги, бланки та іншу друковану продукцію. Цікаво, що друкарня перебралась у своє нинішнє приміщення десь на початку 1970-х років. До того там, за спогадами старших людей, знаходився земельний відділ у одній частині, а в другій – мешкали направлені на роботу в Острог спеціалісти, зокрема, колишній редактор районної газети Валерій Баталов, службовці силових структур.

З цієї вулиці є вхід на територію римо-католицького костелу, Свято-Миколаївського храму УПЦ КП, який тепер будується, каплички. За допомогою історичних документів вдалося встановити, що у ХVІІІ столітті там була дерев’яна церква, яку планують відновити. Існує думка, підтверджена розкопками, що у районі пам’ятника Тарасу Шевченку була Успенська церква. Припускають, що у часи коли не функціонував Богоявленський собор, вона була головною і в ній міг молитися сам Кобзар, коли відвідував наше місто в 1846 році.

До кінця минулого століття у колишньому будинку князів Яблоновських розміщувались офіси Острозького держлісгоспу. Його працівники створили там дендропарк, у якому були рідкісні породи дерев. Поряд, після зносу двох хат, був споруджений клуб держлісгоспу. Після його переїзду приміщення надали громаді Свято-Богоявленського храму УПЦ та заповіднику.

Острожанка Надія Гаврилюк пригадує, що в будинку, який знаходиться на розі вулиць Князів Острозьких і Академічної, проживали священики. Трохи далі, де тепер знаходяться дві хати, був попівський садок. Його викорчували, коли споруджували хати. Навпроти попівського будинку знаходилась пожежна частина, поруч, між теперішнім житловим будинком і приміщенням «Оранти», була заправна станція води. Одні її називають водокачкою, інші просто пожежним гідрантом.

Пенсіонер Костянтин Пташнюк пригадує, що у теперішньому приміщенні СК «Оранта» і районного фінвідділу до 1963 року знаходився райком комсомолу. Тоді це приміщення було одноповерховим. Після відновлення Острозького району там розмістили районний фінвідділ. Десь у 70-80-х роках добудували другий поверх.

Дослідник вулиць міста, журналіст Олександр Гладуненко стверджує, що свою нинішню назву вулиця отримала у 70-х роках. До того вона носила назву Пушкіна, за іншими версіями – Замкова.

Іван ПАВЛІВ
№14 від 6 квітня 2013 р. Категория: Вулиці Острога | Просмотров: 442 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]