П'ятниця

26.04.2019

17:24

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Був єпископом в Острозі, а перед тим – придворним богословом короля

Двадцять четвертого січня 1709 року помер Станіслав Бєганський – настоятель (в єпископському сані) Острозького парафіяльного костелу Успіння Божої Матері з 28 жовтня 1699 р. Нащадок багатої і впливової родини з Великого князівства Литовського, юнаком він вступив до францисканського римо-католицького ордену і досяг високих ступенів провінціала ордену і придворного богослова короля Яна ІІІ Собєського – переможця турків під Хотином і Віднем. За рекомендацією нового короля Августа ІІ Сильного Станіслав Бєганський отримав від римського папи бакотське єпископство на теренах сучасної Румунії, що тоді знаходилася під турецькою зверхністю. 

Єпископський сан о. Бєганського був титулярним – ні вірних латинського обряду, ні їхніх парафій на цих землях практично не було, тож єпископ утримувався із наданих в його управління кількох парафій в Речі Посполитій. У 1699 за презентою княгині Теофілії Любомирської (останньої з князів Острозьких-Заславських) став настоятелем Острозького костелу і відтоді переважно проживав у нашому місті. За свого урядування провів значні ремонтні роботи будівлі костелу, звів нову дзвіницю і хрестильню, а – головне – відновив припинене під час воєн Хмельницького літописання при костелі – цінне джерело з історії Острога, фрагменти якого в наші дні публікує відомий читачам «Замкової гори» історик Тарас Вихованець.

Острозький настоятель перебував у центрі політичного життя краю. Так, 4 березня 1704 року він в присутності шляхти зі всієї Волині виголосив проповідь з нагоди вступу на престол Луцької католицької єпархії єпископа Олександра Виговського – нащадка родини гетьмана Івана Виговського.

А 26 серпня 1705 р. єпископ Бєганський зустрічався з гетьманом війська Запорозького – Іваном Мазепою, що з військами проходив через Волинь біля Острога, і отримав від нього охоронну грамоту на маєтності костелу в Острозі та Лючині.

Станіслав Бєганський був похований при Острозькому костелі. Старий надгробок єпископа нині зберігається всередині костелу, а напис на ньому відтворений на одному з епітафіонів відбудованої вже в  наші дні каплички при костелі зі скульптурою Божої Матері.

Ведучий рубрики Микола МАНЬКО,
заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника м. Острога

№ 4 від 24 січня 2015 р. Категория: Історія, краєзнавство і туризм | Просмотров: 189 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]