Субота

20.04.2019

07:38

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Чому дорожчають комунпослуги?
Сьогодні ми живемо у часи нестабільності і тотального подорожчання продуктів, послуг, матеріалів, енергоносіїв. Закономірним наслідком цього стало і недавнє підняття тарифів на комунпослуги у місті. Однак збільшення цифр у квитанціях викликає нерозуміння і обурення споживачів. Тому «Замкова гора» звернулася до фахівців із проханням пояснити, як формуються тарифи, чому вони зросли і чи стільки ж платять мешканці інших міст області.


Як, коли і скільки?

Чи не найбільше острожан хвилює підняття квартплати з 1 січня 2012 року. Нагадаємо, що воно відбулося диференційовано і тарифи та їх складові були опубліковані в нашій газеті за 24 грудня 2011 р., № 51. Ситуацію пояснює директор КП «Водоканал» Валерій Броновицький:

– Перші тарифи на квартплату були встановлені рішенням сесії в 2006 році. Їх ставка була від 0,32 грн до 0,43 грн. за метр житлової площі в залежності від класу будинку. Наступне підвищення відбувалося в 2009 році – рішенням сесії міської ради до вищевказаних цифр додали 0,20 грн. за вивезення і утилізацію твердих побутових відходів (ТВП). У 2010 р. тариф піднявся з 0,63 грн. до 0,96 грн.

Сьогодні встановлена диференційована сума квартплати і максимальна становить 1,63 грн., мінімальна – 0,74 грн. Зауважу, що у першу суму ми додали 0,28 грн. за технічне обслуговування та поточний ремонт прибудинкових мереж теплопостачання та гарячого теплопостачання. Цієї складової всі ці роки в тарифах не було, адже обслуговування входило в тариф КП «Комуненергія». Рішенням сесії міської ради комунікації передані КП «Водоканал», і тому з 1 січня користувачі централізованого опалення сплачують 1,63 грн., не централізованого 1,35 грн. і менше.

Щодо складових тарифу. Це зарплата (до речі минулого року мінімальна піднімалась кілька разів), податки, паливно-мастильні, будматеріали та енергоносії, які теж постійно зростали. Наприклад, коли тариф становив 0,96 грн, електроенергія коштувала 0,70 грн. за кВт/г, зараз –1,05 грн. Додам, що наші люди трудились останні місяці на 0,8 ставки. Враховуючи те, що донедавна у нас тарифи були найнижчі в області, то їх підняття було давно назрілою необхідністю. Адже нині при майже 100% проплаті споживачів у нас немає коштів – тариф неокупний. І щоб підприємство не збанкрутувало через півроку, могло робити капіталовкладення, ми і змушені були підняти ціну.


Комунальники працюють тоді, коли їх не помітно

Для багатьох споживачів тариф на квартплату асоціюється із вивезенням сміття. Однак це ще і капітальні та поточні ремонти будинків (дивись додаток 1), ремонти вуличного освітлення, пориви, які є непередбачуваними. До речі, минулого року до підприємства надійшло 447 звернень споживачів, було ліквідовано 77 поривів водопостачання, здійснено 284 чистки каналізації, з них 189 по виклику мешканців.

Заступник міського голови з питань ЖКГ Володимир Мацун знає, що комунальна служба працює добре тоді, коли ми її не помічаємо:

– Добре, коли каналізація і водопостачання працює нормально, тоді нам не потрібні комунальники. Вони просто виконують свої роботи з обслуговування і підтримки нормального функціонування систем. Це як в організмі людини: щоб не захворіти, потрібна профілактика. Коли ж, не дай Бог, забивається каналізація, трапляється порив, тече дах, тоді вже потрібне серйозне «лікування», і рятують комунальники. І не лише коштами квартплати мешканців цього будинку, бо це суттєві затрати.

Зазначу, що побутує тенденція: каналізація потрібна людям лише на першому поверсі, дах – людям на п’ятому, а решті зручно не хвилюватись про те, що у них за дверима, за порогом будинку. Адже то не їхнє, а зрозуміти, що житловий фонд у нас дуже зношений – не хочуть. Подумайте самі: найновіший будинок в Острозі біля колишнього пивзаводу був зданий в експлуатацію 5 років тому. Решта ж 30-40-річної давності, є і будинки 1895 року. Їх обслуговування тягне за собою значні капіталовкладення.

Якщо говорити про альтернативу підвищенню тарифів, то вона одна – створення ОСББ. Адже у двох створених у місті об’єднаннях люди платять лише за водопостачання, водовідведення і вивезення ТПВ. Там тариф на квартплату найменший, до того ж перевагою є оренда на 25 років землі і прибудинкової території згідно чинних норм.

Володимир Степанович відзначає: обурення острожан можна зрозуміти, адже суттєвого підвищення зарплат і пенсій вони не помічають. Але якщо півторалітрова пляшка мінеральної води нині коштує 2,5 грн., а куб води 3,36 грн., то тут різниця помітна. До речі, якісної води, для знезараження якої була придбана минулого року хлораторна установка «Пламя» коштами міського бюджету. А ще для покращення надання послуг «Водоканалом» був куплений новий трактор Т-16 для вивезення побутових відходів та УАЗ для мобільної доставки аварійних бригад на місце.


А як у сусідів?

Особливістю нашого менталітету є порівняння себе та інших, точніше умов їхнього життя. Тож поцікавимось у Володимира Степановича, скільки вартують комунпослуги в інших містах області станом на 01. 01. 2012 (додаток 2):

– Якщо порівнювати Острог та інші міста обласного підпорядкування, то ми маємо ще помірні ціни. Наприклад, водопостачання у Костополі вартує 3,9 грн. за куб, в Дубно – 3,46, в Кузнецовську, місті значно багатшому за Острог, – 3,25. У нас – 3,36. Квартплата в Кузнецовську 2,87 грн. за 1 м житлової площі, Костополі – 2,04, у нас максимальна 1,63. Загалом же скажу, що підняття тарифів було на часі багато років поспіль. Та, напевне, стримували вибори і необхідність збереження стабільності. Тому користуючись нагодою, просимо із розумінням віднестися до цього непопулярного, але вимушеного кроку. Адже комунальна сфера – це основа нашого з вами комфортного і спокійного побуту.


Більше автономії – дорожче тепло

Ті ж самі складові, що постійно зростають, має і тариф на теплопостачання. Але і тут КП «Теплоенергія» змушене враховувати свої особливості. Про них розповідає директор підприємства Іван Войтов:

–    Однією з причин здорожчання централізованого опалення в місті є відключення від нього багатьох споживачів в 2006, 2007, 2008 році. Врахуйте, що за куб газу споживач платить ціну у кілька разів меншу, ніж за якою його отримуємо ми. Так, з 1 січня за тисячу кубів ми платимо 4070 грн., населення –1309 грн. Додам, що сьогодні у нас на підприємстві в сезон працює лише 8 осіб, а колись було 40. При цьому найстаріші будинки на Гагаріна, яким по 40 років, найдорожчі в обслуговуванні.

Олена ТОЛОЧИК
Просмотров: 374 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]