Неділя

21.04.2019

21:45

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Цікаве видання, присвячене музейникам

Переповнена «Світлиця» Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки зібрала чимало студентів, викладачів вузів і – музейників. Як молодих, так і ветеранів. І – недаремно. Бо пройти мимо такої історичної події для них було неможливо. Презентувалося унікальне, якому немає аналогів, перше в Україні біобібліографічне видання, присвячене фахівцям музейної справи цілої області. Рівненщини. Готувалось воно як працівниками самої бібліотеки, так і музейними працівниками регіону.

Подібне щось було про освітян, літераторів тощо. У Львові свого часу видали книгу про всіх колишніх і нинішніх працівників одного з львівських музеїв. Але то – одного! А тут, у цьому виданні, представлені і Рівненський обласний краєзнавчий музей, і Костопільський та Млинівський краєзнавчі, Корецький історичний, і культурно-археологічний центр «Пересопниця», і заповідники: Дубенський, «Поле Берестецької битви», і, що найприємніше, Державний історико-культурний заповідник міста Острога.

В довіднику представлено 81 особу. З них майже третина – це ті, що вже відійшли у вічність, але які лишились в нашій пам’яті. Про декого доводилось вишукувати дані буквально по крихтах. Як результат, про фундаторів Острозького краєзнавчого музею, його колишніх директорів, працівників, радників  – Михайла Тучемського, Миколу Бурчака-Абрамовича, Михайла Струменського, Ореста Фотинського, Йосипа Новицького, Прокопа Соколянського, Григорія Равчука, Петра Андрухова – тепер можуть довідатись більше читачі цього видання.

Також гідно представлені й сучасні трударі музейної ниви: Олександр Бондарчук, Олександр Романчук, Марія Данилюк, Микола Манько… Та й деяких науковців, які не працювали за штатом в острозьких музеях, але були тут частими гостями, консультантами тощо можна згадати. Це – і Богдан Прищепа, і Віктор Луць, і Алла Українець. На жаль, не всі нинішні й колишні працівники Острозького заповідника представлені у даному 100-примірниковому виданні. Один з укладачів його, Володимир Мушировський, зазначив, що проводили ретельний підбір кандидатів, аби занести їх до книги. Але… поза її «межами», з об’єктивних і суб’єктивних причин залишились, приміром, Ніна Німчинська, яка працює в музеї з 1969 року. А фахівцем музейної справи, за свідченнями спеціалістів, людина стає лише після 5 років безперервної роботи. То ж порахуйте, скільки вже музейних «життів» прожила Ніна Леонідівна. Не можна не згадати також Ларису Мазуренко та Людмилу Козловську. Бо і Лариса Сергіївна, і Людмила Леонідівна весь свій трудовий стаж здобули на одному місці – щоправда, на різних посадах, але ніколи не зраджували нашому місцевому музею. Також можна було б згадати й Ярославу Бондарчук, яка зробила чимало для поповнення художньої скарбниці заповідника. Та й Анатолія Хеленюка і його доньку – Анастасію, яка нині опікується музеєм Острозької академії. Очевидно, доречно було б згадати й Анатолія Хведася, Лілію Чикановську, Олексія Фрідріха...

Тож праці, аби з’явилося нове, або доповнене видання – вистачає. Можливо, колись, за прикладом львів’ян, і острожани видадуть книжечку про всіх без винятку відомих працівників острозьких музеїв – від директорів аж до техпрацівниць та касирів. Згадаймо, чого варта хоча б особа Наталії Антоніновни Кващевської, яка пропрацювала у музеї 44 роки!

Отож, видання «Музейні фахівці Рівненщини», з серії «Дослідники Волині», широко розповідає про тих, чиїм покликанням є дослідження минувшини рідного краю. На презентації виступив заступник директора з наукової роботи ДІКЗО Микола Манько (на фото). Присутні мали можливість оглянути книжкову виставку «Науковий доробок музейних фахівців Рівненщини», де були представлені наукові збірники музейних установ та окремо видані праці наукових співробітників, в тому числі – й з Острога.

Олександр ВАСИЛЕНКО

№46 від 8 листопада 2014 р. Категория: Історія, краєзнавство і туризм | Просмотров: 298 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]