Четвер

25.04.2019

19:00

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Цілюща сила музики

Відомо, що музика володіє сильним психо-фізіологічним впливом на людину. Вона діє на стан нервової системи, викликаючи різні емоційні стани: від спокою, гармонії до тривоги, пригніченості або агресії. Не потребує особливих доказів той факт, що музика відіграє важливу роль у людському суспільстві. Тому, все частіше, музика зацікавлює психологів у силу того, що вона впливає на розвиток особистості, її ціннісні орієнтації. Отож, музика виступає як невід’ємна складова психології та педагогіки. 

Сьогодні існує таке поняття як «криза віри» – люди, діти не просто впадають в депресію, а постійно перебувають у тривожному стані. Через невдоволеність життям виникають проблеми в сім’ї, невизначеність, підсилена кризою, неможливість самореалізації. Експерти-психологи радять слухати класичну музику, яка має цілющу силу. Працівникам освітянської галузі потрібно пам’ятати, що дитяча душа настільки тендітна та чутлива, що інколи важко підібрати потрібні слова для заспокоєння, стимулювання. Музика – це альтернативний засіб профілактичного лікування, корекції, реабілітації у практичній діяльності психолога з дітьми.

В рамках Школи методиста, що відповідає за психологічну службу «Формування професійної компетентності працівників психологічної служби засобами інноваційних технологій», 20 листопада на базі Острозької дитячої музичної школи психологічною службою міста Острога проведено обласний семінар-тренінг музикотерапії «Цілюща сила музики» для методистів психологічної служби Рівненської області. Основна мета проведеного заходу – сприяння розвитку професійно-творчої компетентності та забезпечення необхідними теоретичними знаннями, практичними навичками використання музикотерапії у психопрофілактичній та психокорекційній діяльності.

Відкрили семінар-тренінг методист кабінету-центру практичної психології і соціальної роботи РОІППО Тетяна Абрамович та завідувач методичного кабінету відділу освіти виконкому Острозької міської ради Наталія Маліванчук. Методист, який відповідає за психологічну службу міста Острога, Сергій Амбразюк презентував систему роботи та сайт психологічної служби Острога. Теоретичну частину семінару-тренінгу музикотерапії розпочала практичний психолог Острозької ЗОШ І-ІІІ ст. №1 Аліна Кіндзерська, яка розповіла про арт-терапевтичні технології та особливості застосування музикотерапії у психопрофілактичній роботі зі школярами. Продовжуючи теоретичну частину мультимедійною лекцією «Цілюща сила музики», практичний психолог Острозької ЗОШ І-ІІІ ст. №3 Алла Ціось ознайомила присутніх з історією, поняттям та формами музикотерапії. На практичній частині семінару-тренінгу практикувалися основні форми: рецептивна, активна (інструментальна) та інтегративна музикотерапії.

Практичний блок розпочався з сеансу рецептивної музикотерапії «Ефект Баха». Алла Ціось та директор Острозької дитячої музичної школи Наталія Балаушко розповіли про особливості рецептивної музикотерапії та ефект музики Баха. Учасники слухали твори Й. С. Баха «Прелюдію» та «Фугу ре-мінор» у виконанні на роялі учениці музичної школи Іванни Примак. На рефлексії були почуті різні відчуття та враження учасників щодо музики Баха. Адже його музика вважається універсальним засобом для гармонізації душі та тіла. Вона впливає абсолютно на всі сторони нашої психіки і нервової системи, а також на кожний орган нашого тіла.

Далі – «Ефект Моцарта»: сеанс активної музикотерапії викликав досить сильні емоції в учасників, яких було задіяно у активну діяльність інструментальної музикотерапії для виконання музичного жарту В. Моцарта «Бутерброд» на різних музичних інструментах. Оркестр майстерно організувала та диригувала ним Наталія Балаушко. В психопрофілактичній роботі сеанс активної інструментальної музикотерапії допомагає знизити рівень агресії, гіперактивності, діти стають більш контактними та зосередженими.

Інтегративна музикотерапія задіює можливості інших видів мистецтва: малювання під музику, музично-рухливі ігри, пантоміму, оповідань після прослуховування музики й інші творчі форми. Ще є «Ефект Шопена»: сеанс інтегративної терапії провела практичний психолог ДНЗ № 2 «Веселка» Оксана Олішевська. Учасникам було запропонована арт-терапевтична робота зі склом під мелодію Ф. Шопена «Ноктюрн» у виконанні фортепіанної музики Іванни Примак та дуету викладачів музичної школи Надії Подколзіної (скрипка), Наталії Балаушко (рояль). Арт-терапевтична техніка – малювання на склі – успішно використовується як під час корекційно-розвивальної роботи з дітьми для загального розвитку, так і під час корекційних занять з дітьми, що мають особливі потреби.

Наприкінці семінара-тренінга музикотерапії викладачі Острозької дитячої музичної школи Назар Халанчук (баян), Надія Подколзіна (скрипка) зробили для учасників енергетичний музичний дарунок –твір А. Вівальді «Літо» у сучасній обробці.

На вправі-аналізі «Забавні нотки» учасники за допомогою бубна та маракас відтворювали «індивідуальний ритм», висловлювали свої враження від заняття. Звичайно, враження та «індивідуальні ритми» були тільки мажорні, тощо.

Поєднання інноваційних психологічних технологій з керованим музичним впливом учасники семінару рекомендують включати в індивідуальну, групову профілактичну, корекційно-розвивальну роботу, поєднуючи з іншими видами арт-терапїї з дітьми, які потребують особливої уваги психолога та з успіхом можуть використовуватися в установах освітніх закладів.

Психологічна служба міста Острога щиро дякує директору музичної школи Наталії Балаушко за гостинність та створення умов проведення семінару-тренінгу на базі Острозької музичної школи.

Алла ЦІОСЬ,
практичний психолог Острозької ЗОШ І-ІІІ ст. № 3, керівник методичного об’єднання практичних психологів та соціальних педагогів міста Острога

 

№ 49 від 29 листопада 2014 р. Категория: Освіта і виховання | Просмотров: 386 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]