Середа

24.04.2019

18:50

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Де душевна праця – там і результат

Ліс починається з розсадника, а розсадник створюється завдяки вмілим рукам фахівців, любові й бережливого ставлення до природи. Переконана, що для більшості острожан та й жителів району стане відкриттям багатство і різноманіття базисного розсадника Верхівського лісництва ДП «Острозьке лісове господарство». Налічує він понад півтисячі різних видів, сортів, порід рослин. Чого тільки тут не можна знайти: від десятка видів туї, ялини, барбарису, ялівця, кипарисовику до унікальних й рідкісних рослинок, таких як біота східна, тюльпанове дерево, глід кривавочервоний тощо. Опікується цими дивами й дарами природи мудрий начальник розсадника Олександр Олендер, який достеменно знає усі види рослин, їхні другорядні або «народні» назви, форми, походження й географічне розташування. Він і розповів нам, на що багатий і чим славиться Верхівський розсадник.

– Розсадник був створений 1970 року з метою забезпечення потреб лісгоспу в садивному, посівному і посадковому матеріалах, – розповідає Олександр Миколайович. – На базі є понад 500 видів рослин. Ми не лише забезпечуємо лісові господарства садивним матеріалом – ясеном, дубом, ялиною, кленом, а й вирощуємо саджанці для декоративного озеленення садиб, кордонів, контор лісництв тощо. Також надаємо послуги декоративного озеленення школам, сільським  радам. І тільки те, що залишається, можемо реалізувати. Наприклад, за посадковим матеріалом до нас приїжджали не лише з міст області, а й з Києва, Маріуполя, Дніпропетровська.

Площа розсадника досить велика – 25,3 гектара. Чималу її частину – 2,5 га – займає посівне відділення, де, до прикладу, лише дубів різних видів засіяно у кількості понад 150 тисяч. Окрім посівного, на території розсадника є ще маточне, тепличне відділення, шкілки листяних порід та вічнозелених, поле-дорощування, господарські та побутові приміщення. Тепличне відділення нараховує 5 теплиць, площа яких 200 кв. м. На кожній теплиці є табличка, де вказано види та кількість посіву рослин. В одній теплиці може рости до 10 тисяч рослинок. Деякі оригінальні за назвою і за виглядом, для прикладу перерахую: тсуга європейська – 1250 шт., сакура – 210, ірга – 125, гінкго – 100, каштан їстівний – 350, верба Хакура – 220 та ін. Чимало засіяно видів ялівцю, винограду, туї, магнолії. Біля теплиць також посаджений виноград різних сортів, який виконує функцію затінення. З тепличного відділення рослини висаджують у поле-дорощування, яке, як і теплиці, начальник розсадника обладнав системами поливу. Незважаючи на те, що воно добре загороджене, велику шкоду робить кріт, а одного року працівники розсадника навіть знайшли на ньому зайченят, яких там привела зайчиха.

– Упродовж 2000-2001 років з колекцій Київського ботанічного саду, республіканської фірми «Квіти України» та парку «Софіївка» було скомплектоване маточне відділення, – зазначає Олександр Миколайович. – Налічує воно понад 100 видів рослин. Є тут різні види спіреї, верби – верба розмаринолиста, верба курніцька або французька, верба блискуча, ліщини – ліщина деревовидна ведмежий горіх, ліщина плакуча; горіх Зібольда, горіх серцевидний, форзиція, лох сріблястий та інші.

Не менш вражає плантація модрин для заготівлі насіння, яка займає площу 5 га і представлена двома видами модрини: європейської та японської. Щороку заготовлюється 7-10 кг насіння, а цьогоріч Олександр Миколайович прогнозує навіть більшу кількість. Понад 80 видів рослин нараховує шкілка вічнозелених: є тут різні види туї, ялівцю, сосни, самшиту, модрини тощо. Окремо також є плантації різних сортів ялини та сосни для заготівлі шишок. Шкілка листяних порід, окрім свого різноманіття, славиться ще й рідкісними рослинами. Ростуть тут різні види беріз, калини, верби, спіреї. Олександр Миколайович звертає увагу на саджанці, незвичні для нашої місцевості. Це – понад 50 видів рясноквітуючих кущів, які йдуть на живопліт, ялівець козацький, природна місцевість якого – Монголія, софора японська, фундук, тюльпанове дерево, клен цукристий, кущ сніжноягідник, дерен кривавочервоний, катальпа. А ще тут є туя або біота східна – рідкісна рослинка, яку в області фактично не знайдеш.

Ще однією родзинкою розсадника є географічні культури дуба, які зібрані з метою спостереження, порівняння, аналізу та набуття досвіду щодо використання та заготівлі посівного матеріалу – жолудя дуба. Як розповідає Олександр Миколайович, тут одночасно, у 2008 році, зібрано посадковий матеріал з 15 областей України. Це досить рідкісне явище, адже дуб плодоносить лише раз в 5-6 років. А тому на цих насадженнях, за словами керівника, чимало осіб вже захистило наукові роботи.

Не так давно, у 2012 році, коли Олександр Олендер став начальником розсадника, на його території з’явився дендропарк. Він представлений різними видами туї, кипарисовика; є тут також красиві голубі ялинки, лікувальні ялиці гребінчасті, смачний кизил, чорничне дерево або ірга круглолиста, тис ягідний, магонія падоболиста, айва японська, скумпія або парикове дерево, ялина канадська та інші. Парк надзвичайно доглянутий, красивий, у ньому знаходиться відкритий клас для школярів, школи яких співпрацюють з Верхівським лісництвом, і при яких є шкільні лісництва (у селах Верхів, Оженин). Крім того, начальник планує розширяти дендропарк, зробити його у вигляді маточника, щоб в ньому було близько 250 рідкісних сортів.

Не боїться Олександр Олендер й експериментувати. Керівник розсадника продемонстрував мені кілька плакучих берізок, сакур, яблунь, верб, модрин, які тут виростили зі звичайних, прищепивши на них привої з дерева. Роботи в розсаднику багато, а тому начальнику допомагають його підопічні, бджілки-трудівниці, які люблять і совісно виконують свою нелегку працю: Зоряна Зубар, Ірина Дячук та заступник начальника Неля Соліцька. Працівниці розсадника не лише доглядають за кожною рослинкою, а й творчо підходять до своєї роботи. До прикладу, цієї весни вони висадили з самшитів герб України (на нижньому фото), а ще планують поряд посадити з голубого ялівця та жовтолистої туї наш український прапор. Ось так, від живця до деревця зростає, розвивається та збагачується базисний розсадник Верхівського лісництва. Напередодні професійного свята щиро вітаємо його начальника, колектив та усіх працівників лісу з вашим днем, зичимо вам міцного здоров’я, наснаги в роботі, миру й добра!

Євгенія ПОЛІЩУК

№ 38 від 19 вересня 2015 р. Категория: Природа і екологія | Просмотров: 333 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]