Четвер

18.04.2019

19:34

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

День Острога – як це було раніше

Людська пам’ять має таку властивість, що з часом призабувається навіть дуже важливе в особистому чи громадському житті, не кажучи вже про менш значуще. Коли я спитав кількох людей, як проходило святкування 900-річчя Острога, то вони просто знизували плечима, згадуючи один чи два заходи, а то й взагалі затруднялись щось сказати. Тож напередодні чергового дня народження нашого міста (точніше першої писемної згадки про нього), гортаючи пожовклі сторінки нашої газети, я спробую пригадати, як святкувало наше місто на початку цього століття. 

Аби з’ясувати чи відзначали День міста до 2000 року, я спитав про це міського голову першого та другого скликань Миколу Грищука. Він сказав, що починаючи з 1989 року День міста був регулярно. Як воно проходило, в які дні, можливо вдасться розповісти наступного року. Можливо, хтось із острожан, або й сам Микола Володимирович пригадає ті святкування. Наразі ми звернемося до нашої власної джерельної бази і пригадаємо події майже п’ятнадцятирічної, і ближче, давності.

Зі святом острожан вітав Президент України

Із публікацій за 1998 та 1999 роки в нашій газеті я дізнався, що Дні міста проводились тоді 20 і 19 вересня відповідно. В рамках святкувань працювали святковий ярмарок, виїзна торгівля, проводили конкурси квітів, була різноманітна музична програма, під час урочистої частини звучали вітання від влади міста й області, нагороджували кращих працівників, а також батьків новонароджених у той день, сімейні пари, які святкували золоте та срібне весілля. Цікаво, що більшість, так би мовити, номерів святкової програми, збереглися до наших днів і їх можна знайти в плані святкувань дня міста цього року (див. на 1 стор.). Та в згаданих вище роках свято не було «прив’язане» до жодної річниці. Лише в репортажі «ЗГ» про свято в 1999 році зазначалося, що наступного року буде відзначатися 900-річчя Острога.

Визначний ювілей нашого міста відзначався 30 вересня 2000 року. То, без сумніву, було одне з найграндіозніших святкувань (не за кількістю заходів, а масштабами підготовки), бо тоді воно відзначалося на державному рівні. Наскільки я знаю, було прийнято відповідний указ Президента, зрештою і сам Леонід Кучма побував у Острозі. Він відвідав Острозьку академію, разом із численними гостями, тодішнім головою ОДА Миколою Сорокою, урядовцями, міським головою Валерієм Баталовим відкрив пам’ятник князям Острозьким, який і тепер знаходиться біля перехрестя проспекту Незалежності та вулиці Князів Острозьких.

На першій сторінці «Замкової гори» від 7 жовтня 2000 року друкувався Указ Президента України про нагородження острожан. За вагомий особистий внесок у соціально-економічний розвиток Острога, високий професіоналізм було присвоєно почесні звання: Заслужений вчитель України – Василю Петровичу Ваврику; Заслужений лікар України – Богдану Юрійовичу Феняку; Заслужений працівник культури України – Михайлу Васильовичу Крету та Валентині Романівні Кузьменко; Заслужений працівник транспорту України – Олександру Івановичу Москалюку. Також було присвоєно звання «Почесний громадянин міста Острога» тодішньому голові Рівненської ОДА Миколі Петровичу Сороці, ректору Національного університету «Острозька академія» Ігорю Демидовичу Пасічнику та колишньому начальнику головного управління нафтохімічної і нафтопереробної промисловості, пенсіонеру Миколі Лаврентійовичу Ноцику. Розпорядженням міського голови за визначний внесок у розбудову та відродження Острога та з нагоди 900-ліття було нагороджено почесною грамотою та цінними подарунками велику групу мешканців нашого міста й навіть Рівного та Нетішина. Думаю, що вони зробили чимало для того, щоб Острог на належному рівні зустрів свій поважний ювілей.

Під час урочистої частини свята на центральному майдані міста виступив Леонід Кучма, вручались нагороди, в тому числі, й вище перерахованим визначним особистостям нашого краю та сусідньої області, був показаний фрагмент із спектаклю «Княжа гора» за мотивами твору журналіста і письменника Валерія Баталова. Після урочистої частини на сцені-сходах перед приміщенням Острозької районної ради виступали артисти з Рівного та районів області, проводились різноманітні конкурси, естафети.

Не можна оминути того, що до свята була проведена дуже велика робота – оновлено вулиці міста, експозиції музеїв історико-культурного заповідника, приведено в порядок велику кількість будівель та інших об’єктів, одне приміщення навіть знесли – колишній дім природи, де знаходилась одна з бібліотек. Тепер на тому місці знаходиться піцерія. Дуже велике значення у вивченні історії нашого міста мали наукові конференції «Острог на порозі 900-ліття», видана велика кількість книг. Без сумніву, святкування дали великий поштовх для розвитку Волинських Афін, повернення їм середньовічної слави.

Місцевого рівня, але ще більше заходів і цікавіше

Наступні після 900-річчя відзначення Днів міста можна назвати місцевого рівня. Мабуть, жодного разу стільки керівників найвищого щабля держави, як під час 900-річчя не було, максимум – народний депутат, чи кілька їх, можливо, хтось з урядовців. Але сказати, що заходи були менш вартісні і цікаві, це – відверто брехати. Навпаки. З кожним роком програма ставала більш насиченою і цікавішою. На мою думку, найграндіозніше відзначали 913-річницю. Хоча хтось може й заперечити…

Наступного 2001 року день Острога відзначали у кінці серпня, поєднавши його з Днем незалежності. В № 34 (163) від 24 серпня була опублікована програма заходів, у якій були передбачені «Музейні гостини» з нагоди 85-річчя відкриття історичного музею, 20-річчя створення Державного історико-культурного заповідника м. Острога та 420-ї річниці видання Острозької Біблії. Безпосередньо в День незалежності України був проведений вечір відпочинку «Козацькому роду немає переводу». Наступного дня, який припав тоді на суботу, було проведено низку спортивних змагань на центральному майдані міста зі стрітболу, настільного тенісу, показові виступи боксерів, лижероллерові змагання, ігрова спортивно-розважальна програма для дітей, дискотека в Центрі культури і дозвілля. А День Острога відбувся 26 серпня, тоді була святкова ярмарка, виступав військовий духовий оркестр. Після урочистого відкриття і вручення нагород був концерт колективів художньої самодіяльності Закарпатської, Тернопільської, Хмельницької та Рівненської областей, розважальна програма для дітей та дорослих. Цікаво, що заходи тоді тривали з 7 години до 24.

У 2002 р. День Острога відзначали 22 вересня. Судячи із репортажу в нашій газеті, урочисте відкриття свята проходило на стадіоні. Там вітав острожан із Днем народження міста тоді новий міський голова Тарас Пустовіт, а також представники обласної влади. Там відбувся урочистий концерт, на якому виступали артисти РБК, міського центру культури і дозвілля. Потім відбулися обласні спортивні ігри ветеранів та змагання юних «Хто ти, майбутній олімпієць». Приємно відзначити, що тоді переможцями ставали й острожани – донедавна працівник нашої газети Олександр Гладуненко, а також Петро Білюк та ін. Ввечері у приміщенні РБК відбувся концерт, на якому виступали артисти художньої самодіяльності навчальних закладів міста, ВПУ, академії, спецшкіл інтернатного типу. Судячи з усього, тоді виступ зі сцени-сходів через дощ перенесли в приміщення РБК.

Відзначати День міста в кінці серпня було вирішено в 2003 році. Судячи з репортажу в нашій газеті № 35 (267), тоді працювала в місті виїзна торгівля, містечко майстрів. Після полудня відбулося урочисте відкриття, під час якого було багато привітань, вручень нагород, святковий концерт. На центральному майдані міста було проведено змагання зі стрітболу, шахів, експонувалася виставка творів народних умільців та художників. На міському стадіоні відбулися змагання з міні-футболу серед трудових колективів міста. Також змагалися юні футболісти.

А ось у 2004 році День міста відзначали 12 вересня. Тоді відбулися богослужіння в церквах, наукова конференція «Відродження Академії – відродження просвітництва та духовності древнього Острога», працювало містечко майстрів, дитячі атракціони, фотосалон, конкурси, літературні читання, концерт за участю дитячих колективів шкіл та дитячих садочків, музшколи, Центру дитини ім. Філліс Вудторп, ЦКД, ВПУ-28, спудеїв академії, хору ветеранів війни і ЗСУ (на фото), гуртів з Рівного «Стара хата» та «От вінта». Також відбувся святковий феєрверк.

905-ту річницю першої згадки про Острог в 2005 році відзначали 18 вересня. Тоді зранку працювали святковий ярмарок, виставка-продаж виробів майстрів образотворчого, декоративно-прикладного мистецтва та кулінарних і кондитерських виробів, був «день відкритих дверей» в музеях міста, виступали колективи художньої самодіяльності РБК, демонструвалися виставка-представлення навчальних закладів міста та роботи фотохудожника Анатолія Мізерного, виступали зі своїми музичними номерами вихованці Центру дитини ім. Філліс Вудторп, дитячі художні колективи шкіл міста, Острозької академії, гурт зі Славути, «Скрябін», Анатолій Кальяненко, відбувся футбольний матч першості області між ФК «Острог» та ФК «Сокіл-Північ» (Рівне). Під час урочистого відкриття виступали керівники області, міста, гості з інших районних центрів, вручалися нагороди, подяки та ін.

В 2006 році День міста відзначали 17 вересня. Тоді у рамках святкової програми відбулися божественні літургії та подячні молебні за Україну в храмах міста; працювало містечко майстрів, дитячі атракціони, роздрібна торгівля повітряними кульками та карнавальними прикрасами, виставка автомобілів фірми «Шкода», музеї міста приймали відвідувачів безкоштовно; було проведено лижо-роликовий пробіг за участю майстрів спорту країни, велошоу, презентацію зачісок, одягу студентами ВПУ № 28, конкурс дитячого малюнка на асфальті, спортивно-розважальна програма для дітей; також радували своїми виступами острожан і гостей міста артисти з Острозької академії, української естради, святкова дискотека. Того року був святковий феєрверк. Під час урочистого відкриття свята, як завжди, поряд із вітаннями від обласної та міської влади, звучали віншування острожанам на польській мові, бо в Острозі тоді побували на святі представники влади міста Сандомир на чолі з бурмістром Єжі Боровські. Мабуть, це був перший візит в наше місто на свято представників польського міста-побратима. До речі, тоді вперше вийшов передсвятковий номер нашої газети повнокольоровим. На жаль, нині ми цього собі дозволити не можемо…

Це далеко не повна розповідь про відзначення Дня Острога п’ятнадцять і менше років тому. Навіть виділивши абзац – два, важко «вкластися» у запланований обсяг. Можливо, наступного року ми підготуємо серію матеріалів, в яких пригадаємо, як святкував древній Острог свою чергову річницю. Можливо, хтось із читачів захоче поділитися спогадами про якесь конкретне свято до Дня міста чи захід в його рамках та ін. Але це поки що лише плани. Головне, щоб сьогодні був мир на нашій українській землі, щоб ми мали здоров’я, було економічне і соціальне благополуччя, щоб хотілося святкувати і читати газету. А поки що – зі святом, вас, 915 річницею нашого рідного міста, шановні читачі!

Іван МОЧЕРНЯК

 

Перша згадка про Острог

В літо 1100. Тридцятого серпня (по новому стилю – 7 вересня) в Уветичах (нині – село Витичів Київської області) зібралися в одне коло всі брати – Святополк Київський, Володимир Мономах, Олег Чернігівський.

І прийшов до них Давид із Волині, той, що осліпив Василька...

Тоді сіли брати на коней: став Святополк зі своєю дружиною, а Володимир і Олег зі своєю окремо. А Давид сидів осторонь, і не підпускали вони його до себе, а думу думали про нього окремо. І задумавши, послали до Давида своїх мужів – Путяту, Ратибора і Торчина. А ті сказали Давидові:

– Ось що говорять тобі брати: не хочемо дати тобі столу Володимирського на Волині, бо ти кинув ніж поміж нами, чого не було ще на Руській землі. Та ми не зв’яжемо тебе і ніякого лиха не заподіємо, бо й так багато крові пролито на землі руській, а ось що даємо тобі: іди і сідай у Бузьку і Острозі, а Святополк дає тобі Дубен і Чарторийськ, а Володимир Мономах дає тобі 200 гривень, і Олег з братом – 200 гривень...

З Іпатіївського літопису

№ 23 від 5 червня 2015 р. Категория: Історія, краєзнавство і туризм | Просмотров: 390 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]