П'ятниця

19.04.2019

17:19

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Для інвалідів – технічні засоби реабілітації
У листопаді 2011 року Верховна Рада України ухвалила зміни до ст. 26 Закону України «Про реабілітацію ін­ва­лідів в Україні», якими запроваджено новий механізм забезпечення інвалідів та інших окремих катего­рій населення технічними та іншими засобами реабілітації.  

Порядок безоплатного забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації інвалідів, дітей-інвалідів та інших окремих категорій населення, переліку таких засобів затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 р. № 321. Цим Порядком кардинально змінено підхід до забезпечення окремих категорій населення засобами реабілітації. Раніше технічні засоби реабілітації серійного виробництва закуповували шляхом проведення тендерних процедур на основі узагальнених потреб інвалідів. В результаті інваліди та інші особи отримували технічні засоби реабілітації набагато пізніше після закінчення терміну експлуатації попередніх. Крім того, інвалідам не завжди пропонувались засоби, які їм підходили, адже вони могли вибирати лише ті вироби, які виготовлялись підприємствами – переможцями тендерних процедур. За новим Порядком інваліди будуть забезпечуватися засобами реабілітації за індивідуальною анкетою, а держава буде здійснювати безготівкове перерахування коштів підприємствам, що виконали індивідуальні заявки інвалідів, дітей-інвалідів та інших окремих категорій населення на виготовлення технічних та інших засобів реабілітації та надання послуг з їх ремонту. Для забезпечення своїх індивідуальних потреб, з урахуванням медичних показань, інвалід самостійно обирає технічний засіб реабілітації (його модель та виробника).

До технічних та інших засобів реабілітації, якими забезпечуються інваліди, діти-інваліди та інші окремі категорії населення через органи праці та соціального захисту населення належать: протезно-ортопедичні вироби (система ортезів на хребет, система ортезів на верхні та нижні кінцівки, система протезів на верхні та нижні кінцівки, протези молочної залози, ортопедичне взуття); спеціальні засоби для самообслуговування та догляду (захисні засоби, що одягаються на тіло, чохли для кукс верхніх та нижніх кінцівок, подушки протипролежневі, крісла-стільці гігієнічні); засоби для пересування (крісла колісні, крісла колісні з електричним приводом, дошки для пересування, триколісні велосипеди); допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому (ортопедичні палиці, палиці-орієнтир для незрячих, милиці, ходунки, поручні); меблі та оснащення (ліжка, матраци протипролежневі, меблі для сидіння, столи приліжкові, столи-парти, стійки-парти, стінки шведські дитячі); спеціальні засоби для орієнтування, спілкування та обміну інформацією (магнітофони, диктофони, годинники, мобільні телефони для письмового спілкування).

Медичні показання для забезпечення засобами реабілітації визначають медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) з оформленням індивідуальної програми реабілітації інвалідів та лікувально-консультативні комісії (ЛКК) лікувально-профілактичних закладів.

Інваліди та діти-інваліди забезпечуються усіма видами технічних та інших засобів реабілітації. Також зазначеними засобами (крім засобів для пересування) забезпечуються діти віком до 18 років з вадами слуху, зору та опорно-рухового апарату.

Ветерани військової служби, ветерани органів внутрішніх справ і ветерани державної пожежної охорони забезпечуються протезами верхніх і нижніх кінцівок, спеціальними засобами для самообслуговування, які є обов’язковими для застосування у разі забезпечення такими протезами.

Особи похилого віку забезпечуються протезами верхніх та нижніх кінцівок, спеціальними засобами для самообслуговування та догляду, які є обов’язковими для застосування у разі забезпечення такими протезами.

Жінки після мастектомії та вродженими вадами молочних залоз забезпечуються протезами молочних залоз, ліфами для їх кріплення, ортезами на верхні кінцівки, зокрема компресійними рукавами.

Першочергово забезпечуються технічними та іншими засобами реабілітації діти-інваліди, позачергово – інваліди та жінки після мастектомії у разі первинного протезування.

Для отримання технічного та іншого засобу реабілітації необхідні такі документи: паспорт або свідоцтво про народження (для дітей віком до 16 років); висновок МСЕК про встановлення інвалідності (для дітей-інвалідів – висновок ЛКК); індивідуальна програма (для інваліда та дитини-інваліда) або висновок ЛКК (для інших осіб, інвалідів, група інвалідності яких установлена до 1 січня 2007 р. як безстрокова або строк дії якої не закінчився), містить показання для забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації; довідка про присвоєння ідентифікаційного номера; довідка про реєстрацію місця проживання для дітей, у тому числі дітей-інвалідів, віком до 16 років, та осіб, паспорти яких не містять відомостей про реєстрацію місця проживання (крім бездомних осіб); посвідчення, яке підтверджує право особи на пільги (для ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і ветеранів державної пожежної охорони); законний представник інваліда, дитини-інваліда, іншої особи подає документи, що підтверджують його особу та повноваження.

Місцевий орган праці та соціального захисту населення на підставі поданих документів видає інваліду, дитині-інваліду, іншій особі направлення на забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації. Забезпечення технічними засобами реабілітації, на підставі виданого направлення, за вибором інваліда, буде відбуватись шляхом звернення безпосередньо: до підприємств, що виготовляють зазначені вироби; до сервісного центру із забезпечення інвалідів технічними та іншими засобами реабілітації та технічного обслуговування цих засобів; до органу праці та соціального захисту населення.

За новим Порядком змінено функціональну призначеність крісел колісних та надано інвалідам право вибирати кількість інвалідних візків та терміни, на які вони будуть видаватися. Отже, крісла колісні поділяються на: універсальні – призначені для пересування у приміщені та поза приміщенням; дорожні – призначені для пересування по дорогах з твердим покриттям; універсальні (крім спортивних) для осіб, які здатні до самообслуговування, потребують мінімального стороннього догляду, самостійно пересуваються на кріслі колісному значну частину часу та ведуть активний спосіб життя (навчаються, працюють, займаються спортом) – призначені для пересування в приміщенні та поза приміщенням, високо маневрені, із задніми привідними колесами та можливістю регулювання положення центру маси; триколісні велосипеди.

Інваліди, діти-інваліди можуть бути забезпечені за вибором: одним кріслом колісним з ручним приводом (дорожнім чи універсальним) строком на два роки; одним кріслом колісним з електричним приводом (дорожнім чи універсальним) строком на 8 років; двома кріслами колісними – дорожнім і універсальним (одне з яких з електричним приводом) на строк, передбачений переліком таких засобів.

Забезпечення інвалідів та дітей-інвалідів кріслом колісним з електроприводом здійснюється на основі направлення, виданого органами соціального захисту населення (у разі відсутності у користуванні автомобіля, отриманого через органи соціального захисту населення). Медичні показання до забезпечення інвалідів та дітей-інвалідів (які досягли шестирічного віку) кріслами колісними з електроприводом визначають обласні медико-соціальні експертні комісії з оформленням відповідного висновку.

Активний інвалід чи дитина-інвалід може бути забезпечений за вибором: одним кріслом колісним універсальним для активних інвалідів та дітей-інвалідів базовим строком на два роки; одним кріслом колісним універсальним для активних інвалідів та дітей-інвалідів підвищеної функціональності та надійності строком на чотири роки; двома кріслами колісними, одне з яких універсальне для активних інвалідів та дітей-інвалідів базове, друге – універсальне або дорожнє, строком на чотири роки кожне; двома кріслами колісними універсальними для активних інвалідів та дітей-інвалідів базовими строком на чотири роки кожне.

У разі виникнення несправності крісла колісного, для здійснення ремонту необхідно звертатися до управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання.

Також внесені деякі зміни у забезпеченні протезно-ортопедичними виробами, відповідно до яких інваліди забезпечуються: двома парами ортопедичного взуття на два роки; за наявності довідки з місця роботи – двома парами такого взуття на рік та одним протезом на два роки.

Діти віком до 18 років забезпечуються двома парами ортопедичного взуття на рік. У разі зміни антропометричних даних, що підтверджується довідкою ЛКК, діти-інваліди забезпечуються ортопедичним взуттям у кількості не більше чотирьох пар на рік.

Технічні та інші засоби реабілітації видаються без права продажу, дарування та передачі іншій особі. У разі смерті інваліда, іншої особи, виданий безоплатно технічний засіб реабілітації, строк експлуатації якого не закінчився, повертається органу праці та соціального захисту населення членами сім’ї померлого. У разі відмови членів сім’ї померлого інваліда, іншої особи повернути технічний засіб реабілітації, проводиться їх вилучення за рішенням суду. Проте, технічні засоби, строк експлуатації яких закінчився, поверненню не підлягають.

Для отримання технічних та інших засобів реабілітації інвалідам та іншим окремим категоріям населення необхідно звернутись до управління праці та соціального захисту населення виконкому Острозької міської ради за адресою м. Острог, вул. Кн. Острозьких, 22-А, каб. № 1.

Леся ХОМИЧ, головний спеціаліст по роботі з інвалідами управління праці та соціального захисту населення
№47 від 23 листопада 2013 р. Категория: Пенсії, соціальний захист і охорона праці | Просмотров: 1213 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]