Неділя

19.05.2019

23:21

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

До конференції – новий випуск краєзнавчого збірника

Гарним дарунком для учасників не так давно проведених вперше в Луцькій башті Острога вже ХІІІ краєзнавчих читань став восьмий за ліком випуск «Острозького краєзнавчого збірника». Редакційна група – а це працівники Державного історико-культурного заповідника міста Острога (ДІКЗО) Микола Манько, Марія Данилюк, Тетяна Глушман – вчасно встигли підготувати всі надіслані авторами матеріали до друку. (Ох, і нелегкою була ж ця робота – з купи помережаних рядочків витягати потрібні, найважливіші слова, аби більшість авторів таки побачила свої напрацювання!). 

Так як тринадцяті читання були присвячені пам’яті острозького краєзнавця, археолога, музейника, етнографа, реставратора керамічних виробів Олександра Романчука (1949 – 2014 рр.), то й більшість матеріалів стосувалась саме його непересічної особи.

Так, збірник відкриває колективна робота науково-краєзнавчого товариства «Спадщина» імені князів Острозьких «Пам’яті колеги та товариша», спогади Зої Тунцевої «Олександр Романчук як етнограф», Ганни Лотоцької «Шевченкіана Олександра Романчука у фондах Нетішинського міського краєзнавчого музею», Олександра Гладуненка «Олександр Романчук – музейний фотограф», також «Публікації Олександра Романчука на веб-сайті «Історична Волинь» Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки», яку підготували Микола Манько та Віталій Лишень.

І, що приємно, в збірнику видруковано й працю самого Олександра Миколайовича, яку завершив по його смерті його колега і товариш Олександр Бондарчук, «Поселення ранньозалізного часу біля села Дорогоща на Ізяславщині».­

Інші статті сформовано у різні розділи: «Доба князів Острозьких» (6 матеріалів), «Історичне краєзнавство» (18), «Археологія» (6), «Пам’ятникознавство. Музеєзнавство. Туристика» (14), «Мистецтвознавство» (5), «Літературне краєзнавство» (6). Всі ці дослідження, повідомлення, замітки тощо написані майже шістьма десятками авторів. Приємно, що більшість з них – наші земляки. Їх, порівнюючи з попереднім, сьомим збірником, стало більше. Бо цього разу додалися до «старожилів» працівники ДІКЗ Ніна Німчинська, Надія Пустовіт, Наталія Шпакович, педагоги КЗ «Обласний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою» Вікторія Крейчі та Ігор Тимощук, представники Національного університету «Острозька академія» – студентка Наталя Бендюк, аспірант Олександр Денисюк, кандидат історичних наук Володимир Марчук. Також це вчителі: історії з Оженина Світлана Журик та керівник краєзнавчо-туристичного гуртка з Мощаниці Дмитро Шевцов. Як завжди, щедро представлена родина Бондарчуків, яка помістила разом чимало матеріалів і може вважатися «лідером» щодо цього. Бо тепер до завідувача відділу охорони пам’яток ДІКЗО Олександра Ананійовича, кандидата мистецтвознавства Ярослави Віталіївни, їх сина, здобувача кафедри релігієзнавства НауОА Віталія додався і середній брат глави сім’ї – Володимир Ананійович, старший науковий співробітник Почаївського історико-художнього музею.

Та й з інших, «іногородніх», є не чужі для Острога люди. Так, батько й син Василь і Тарас Вихованці, нині жителі Нетішина, мають тісні зв’язки з Острогом. Також неодноразово співпрацював з газетою «Замкова гора» і Віктор Войковський, теж співробітник Нетішинського краєзнавчого музею (НМКМ), який нещодавно на основі зібраних Олександром Романчуком матеріалів, підготував з колегами цікаву виставку до Дня журналістів.

Ще представлені у збірнику як окремі, так і спільні роботи представників Києва, Харкова, Луцька, Хмельницького, Кам’янця-Подільського, Володимира-Волинського, Вінниці, Чорткова, Чугуєва, Рівного, Дубно, Берестечка, Пересопниці та інших населених пунктів…

Щодо праць наших земляків, то в першу чергу відмітимо матеріал старійшини краєзнавчої спільноти міста Ольги Руй, яка розповіла про відомого російсько-польського письменника Леона Гомолицького, чимало сторінок життя якого пов’язані з Острогом. До речі, нещодавно Ольга Олександрівна відзначила черговий свій день народження, з чим ми її всі вітаємо і чекаємо від неї ще багато цікавих розповідей про минувшину нашого краю. Приємно також, що деякі питання, статті, вміщені в збірнику, друкувалися на сторінках нашої газети, в тематичних випусках «Скрижалі історії», як, наприклад, праця Миколи Манька «Уродженець Острога Казімеж Кардашевич».

Взагалі видання, підготовлене ДІКЗО, а також Острозьким науково-краєзнавчим товариством «Спадщина» імені князів Острозьких буде цікаве кожному любителю історії; кожний зможе собі тут знайти, як кажуть, матеріал «для душі». За це потрібно дякувати її упорядникам. От тільки знову повторимо: тираж, як для такої книжки, хоча вже і збільшеного формату, малий – усього 75 примірників.

Сьогодні друкуємо один матеріал зі збірника, який розповідає про події більш ніж 60-річної давності, але актуальний й сьогодні, пристосований до газетного формату, з «наближенням» тексту до сучасної орфографії.

Олександр ГЛАДУНЕНКО

№ 30 від 25 липня 2015 р. Категория: Літературна творчість, книги | Просмотров: 273 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]