П'ятниця

19.04.2019

17:20

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Догана за... паводок
У  будь-якій сфері роботи з роками змінюються напрямки діяльності, завдання працівників та їх обов’язки. Напередодні Дня працівників соціальної сфери «Замкова гора» вирішила погортати архівні матеріали, що стосуються роботи її працівників у радянський період. Допомогли у цьому наші архівісти.

Переді мною документи Острозького районного відділу соцзабезпечення за 1981 рік. Серед наказів один стосується прийому громадян працівниками відділу у позаробочий час і вихідні дні. Інший – врученню пенсійних книжок в урочистій обстановці. Ще один наказ – про контроль за роботою в Острозькому будинку-інтернаті, де зменшилися надої молока у підсобному господарстві аж на 48%! Можна уявити як за це був покараний керівник закладу!

А ось інший документ – рішення про догану завідуючому Острозьким райвідділом соцзабезпечення. Йшлося про те, що пенсіонерка Гловацька переїхала на постійне проживання в Тюмень і згодом затребувала документи для оформлення там пенсії. Однак у зв’язку з паводком в Острозі її документи в соцзабезі не збереглися. В результаті цього пенсіонерка не отримала пенсії за 3 місяці, а керівник догану таки отримав...

Серед архівних документів того ж року є і протоколи засідань з пенсійних справ. Там поіменно зафіксовані розміри пенсій, що тоді нараховувались. Вони, як і нині, дуже різняться залежно від місця роботи людини. Так, пенсія вчителя орієнтовно 88 крб., працівника аптеки – 72, на меблевій фабриці – 60, психлікарні – 62, вчителя школи для глухих – 120, працівника лісгоспу, який має медаль, – 98. А найменші пенсії, згідно протоколів, були у колгоспників – від 20 до 36 карбованців. У доповідній записці на область йдеться про те, що того року пенсії з фонду колгоспів отримували в районі 65 людей на загальну суму 1082 крб., персональні – 6 людей на суму 171 крб. Є і документ про те, як стимулювали пенсіонерів, які продовжували працювати в колгоспі після досягнення пенсійного віку. Йдеться про передовий досвід колгоспу імені Островського, де до кожного заробленого пенсійного карбованця додавали ще 10%. Не важко підрахувати, що колгоспник з пенсією 20 крб. отримував за місяць ще... 2.

Про соціальний захист острожан післявоєнного періоду розповідає газета «Сталінський шлях» за 1950 рік. Тоді вона виходила на 2 сторінках. І ось в перших номерах на першій сторінці вміщена інформація автора М. Квасова про те, що за 1949 рік жителям району видано 1344369 карбованців пенсій і доплат. В тому числі допомог на будівництво житла на суму 9600 карбованців. Закінчується стаття словами: «Ось так здійснюється у нас сталінська конституція». Далі на першій сторінці знаходжу інформацію про зниження цін в СРСР. Так, хлібобулочні вироби, м’ясо дешевшають на 30%, тканини на 20%. Як кажуть, без коментарів...

В архіві зберігаються також і неопубліковані на сторінках газети дописи жителів району в різні роки. У газеті «Зоря комунізму» за 1975 рік знаходжу такі дописи, що стосуються соціального захисту: скарга на невиплату заробітної плати сину-студенту, який працював в період літніх канікул в колгоспі імені Куйбишева; скарга на керівництво колгоспу «Авангард», який «недостойно провів в останню путь заслуженого покійника, ветерана колгоспної праці»; колективна скарга жителів села Черняхів на пенсіонерку, яка нібито незаконним шляхом виробила собі пенсію інваліда ІІ групи з проханням перевірити законність отримання цієї пенсії, адже «живе жінка на широку ногу і здоров’я має кінське». Тут же і запрошення на роботу на шиноремонтний завод, що будувався, за підписом тодішнього директора Н. Векліча; подяка працівників цукрового заводу тодішньому директору Г. Могилі за будівництво селища, музичної школи, прокладання асфальту, створення хороших умов праці цукровиків. Серед неопублікованих дописів і стаття парторга підприємства про завод, про виконання виробничих планів на 112 %, подяка за турботу в Острозькому будинку престарілих, де бібліотека налічує 1800 книг, є настільні ігри і проводяться лекції. Більшість неопублікованих матеріалів мали все-таки позитивно-схвальне спрямування.

Олена ТОЛОЧИК
Просмотров: 320 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]