Субота

20.04.2019

07:20

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Фізичним особам про системи оподаткування
Нині чинне законодавство України передбачає дві системи оподаткування, обліку та звітності для суб’єктів малого бізнесу, а саме: загальну систему оподаткування та спрощену систему оподаткування.

У кожної системи є свої переваги. Тому суб’єкт господарювання перш, ніж визначитися яку із них обрати, повинен ретельно ознайомитись з порядком оподаткування, обліку та звітності на кожній із них.

Отож, загальну систему оподаткування, обліку та звітності – можуть обрати суб’єкти підприємницької діяльності у разі здійснення будь-яких видів діяльності.

Спрощену ж систему, тобто єдиний податок, мають право застосовувати при певних умовах та обмеженнях юридичні та фізичні особи, які здійснюють підприємницьку діяльність.

Сьогодні чимала кількість приватних підприємців обирають саме спрощену систему оподаткування, оскільки у спрощеної системи оподаткування є низка переваг. Зокрема спрощений порядок обліку доходів та витрат, скорочений порядок та процедура заповнення податкової звітності, що дає можливість оформлювати всю необхідну для звітності документацію без додаткової спеціальної бухгалтерської освіти.Але при цій системі оподаткування передбачені певні обмеження, а саме: по видах провадження діяльності, кількості найманих працівників, розміру отримуваної виручки.

Зокрема, відповідно до розділу 14 Податкового кодексу України – фізичні особи-підприємці, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на три групи:

- до першої групи віднесено підприємців, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року перевищує 150 тис. грн. Для таких підприємців місцевими радами встановлені ставки податку в межах від 1% до 10% мінімальної заробітної плати, в залежності від виду діяльності;

- друга група – підприємці, які протягом календарного року використовують працю не більше 10 найманих осіб та обсяг доходу яких не перевищує 1 млн. грн., при цьому здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства. Ставка податку у них становить – від 2% до 20% мінімальної заробітної плати;

- до третьої групи належать особи, які можуть мати не більше 20 найманих осіб та обсяг доходу при цьому не повинен перевищувати 3 млн. грн. Ставка для цієї групи становить – 5% від отриманого доходу або 3% від доходу за умови сплати ПДВ, тобто платники 3 групи мають право реєструватись платниками ПДВ та займатися всіма видами діяльності, які не заборонені Податковим кодексом в частині спрощеної системи оподаткування.

Тобто, на спрощеній системі оподаткування застосовується диференційний підхід до класифікації малого бізнесу відповідно до річного обороту, є можливість реєстрації «спрощенців» як платників ПДВ, що дозволяє створити рівні конкурентні умови з суб’єктами господарювання, що працюють на загальній системі оподаткування. Також, перевагами цієї системи є те, що нею не передбачено збільшення розміру ставки податку за кожного найманого працівника, для фізичних осіб – підприємців, які не є платниками ПДВ і для фізичних осіб передбачено ведення лише книги обліку доходів.

Підприємці першої та другої групи, які не використовують працю найманих осіб, можуть не сплачувати за один місяць один раз на рік «єдиний» податок при подачі заяви в податкову інспекцію на відпустку. Аналогічна норма діє також і у випадку хвороби підприємця, якщо вона триває 30 і більше календарних днів та підтверджена копією листка непрацездатності.

Крім того, на спрощеній системі оподаткування платники податків можуть не застосовувати РРО, тобто касовий апарат.­

Щодо загальної системи оподаткування підприємців, то з моменту взяття їх на податковий облік платник вже автоматично перебуває на такій системі оподаткування. У цьому випадку облік доходів ведеться відповідно до розділу 4 ПКУ, де застосовується стабільна ставка податку – 15% при умові, що дохід за місяць не перевищує десяти мінімальних заробітних плат або ж 17% – у разі їх перевищення.

Ця система може застосовуватись усіма підприємцями без обмежень і сума сплаченого податку прямо залежить від результатів фінансово-господарської діяльності платників.

Об’єктом оподаткування є сукупний чистий дохід підприємця, розрахований як різниця між доходом (виручкою від продажу товарів, надання послуг, виконання робіт у грошовій або натуральній формі) і документально підтвердженими операційними витратами, безпосередньо пов’язаними з отриманням такого доходу. Тобто, щоб зменшити дохід на суму витрат, підприємець обов’язково повинен мати документи, які підтверджують такі фактично понесені ним витрати відповідно до отриманого доходу.

З метою визначення результатів своєї діяльності підприємець веде книгу обліку доходів і витрат, в якій відображаються господарські операції в хронологічній послідовності на підставі підтверджених документів. Облік доходів і витрат необхідно вести щоденно, книга має бути зареєстрована в податковій інспекції.

Крім того, платник податків на загальній системі оподаткування, якщо він працює з готівкою, має використовувати належним чином зареєстрований касовий апарат. Також, платник у певних випадках отримує торговий патент та за певних умов реєструється платником ПДВ.

Якщо говорити про сплату податку при загальній системі оподаткування, то вона здійснюється у вигляді авансових щоквартальних платежів.

Отже, суб’єкт малого бізнесу має право обрати одну із двох систем оподаткування, визначившись, на якій йому буде комфортніше працювати.

Сектор масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян Острозького відділення ЗОДПІ
Просмотров: 319 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]