Неділя

21.04.2019

21:10

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Галина КОСМАЦЬКА: «Здорові зуби – запорука всього здорового організму»

Перефразовуючи відомий дитячий віршик можна сказати «Ой болить у мене зуб, бо не хоче… йти до стоматолога». Беззаперечною істиною є той факт, що здорові зуби – запорука здоров’я загалом, а яскрава білосніжна усмішка – ще й успіху та краси. Знаючи ці прості речі, ми все одно намагаємось якомога рідше або й взагалі не відвідувати стоматологів. Однак, напередодні професійного свята будемо розвіювати ще радянські «болісні» стереотипи, а також поспілкуємось про будні дантистів та особливості роботи з завідуючою стоматологічним відділенням Острозької ЦРЛ Галиною Космацькою. 

– Галино Іванівно, розкажіть про сучасний стан стоматології у нашому місті та районі. Що змінилося в роботі стоматологічного відділення Острозької ЦРЛ впродовж останнього часу?

– Стоматологічна допомога жителям міста та району надається в стоматологічному відділенні Острозької ЦРЛ. Крім цього, в Острозі працюють приватні лікарі. На сьогоднішній день стоматологія, з-поміж усіх галузей медицини, зробила дуже великий крок вперед. І в нас ці зміни та оновлення також відчутні.

У 2012 році відбулася реорганізація стоматполіклініки у стоматологічне відділення. Сьогодні воно поділене на такі кабінети: терапевтичний, де відбувається лікування зубів і ясен; хірургічний – видалення зубів та невеличкі амбулаторні операції; ортодонтичний – вирівнювання патологій прикусу зубів як дітям, так і дорослим. Брекетні системи не виготовляємо, тому що вони дороговартісні, а ми – бюджетна установа, але використовуємо знімні та незнімні пластини. Також у нашому відділенні можна зробити професійну гігієну порожнини рота, відбілювання зубів, їх лікування та протезування.

– Наскільки покращився стан стоматологічного обслуговування у відділенні за останні роки?

– Як тільки я очолила у 2004 році стоматполіклініку, найперше почала з переобладнання усіх старих стоматологічних установок на нові, швидкісні, придбання новітніх стоматматеріалів та ремонту поліклініки. Якщо попередня установка мала 30 тисяч обертів, то нова з турбінною приставкою має у 10 раз більше – від 300 до 400 тисяч обертів. Не менш важливими є стоматологічні матеріали, з якими ми працюємо, пломбуємо і протезуємо зуби людей. Сьогодні у своїй роботі ми використовуємо закордонні стоматматеріали японського, німецького та американського виробництва. Це також говорить про те, що стоматологія є однією з найбільш затратних галузей медицини, адже ці матеріали дуже дорогі.

– Ви вже 10 років очолюєте колектив. Чи відбуваються зміни у штаті й з чим це пов’язано?

– Очолюю 10, а працюю з ним більше 20 років. Колектив у нас досить великий, складається з більше як 30 осіб. У нас працює 10 лікарів, серед них чимало досвідчених, які трудяться на стоматологічній ниві понад 20, 30 років. Колектив омолоджується, працює декілька молодих лікарів. В структурі стоматологічного відділення, крім медсестер, є ще зубні техніки (9 осіб), які виконують зуботехнічні роботи під час протезування зубів. Також приходять молоді фахівці, які так само добре працюють, виконують якісно протезні роботи, лікарі ними задоволені.

– Чи практикуєте Ви співпрацю зі студентами? Чи можуть вони пройти у стоматологічному відділенні практику і що їм для цього потрібно?

– Наша Острозька ЦРЛ є базою для проходження виробничої практики як учнів медичних коледжів, так і студентів ВНЗ. Я особисто є безпосереднім керівником усіх практикантів-стоматологів. Проходять у нас практику студенти з різних регіонів: Рівненщини, Хмельниччини, Тернопільщини. На жаль, спостерігаю таку тенденцію, що діти, не всі, але більшість, приходять до нас слабші з кожним роком в знаннях. Хоча, думаю, коли вони підуть на роботу, їх життя змусить надолужувати те, що опустили під час навчання. Старанніші переважно дівчатка, вони більш зацікавлені. Абсолютно кожен учень або студент, який матиме підготовлені документи, направлення з навчального закладу та наказ головного лікаря Василя Веляника, може пройти практику у стоматологічному відділенні Острозької ЦРЛ.

– Сьогодні чи не кожна друга дитина має проблеми з зубами. Чи приділяєте Ви цьому питанню якусь спеціальну увагу в межах роботи стоматологічного відділення?

– Так, приділяємо. Ми займаємося профілактикою та плановою санацією організованих дитячих колективів. Взагалі, мені б найбільше хотілося, щоб наша стоматологія була профілактичною. Бо набагато легше спочатку запобігти хворобі, ніж потім її лікувати. Ми оглядаємо і лікуємо планово дітей шкіл міста й сіл району. За останній рік ми зробили дуже велику роботу по школах приписної дільниці. Лікарі з медсестрою виїжджали до шкіл, з лікарні надавався транспорт. Ми оглядали дітей, і тих, хто потребував стоматологічного втручання, безкоштовно повністю лікували в нашому відділенні. Цю роботу ми продовжуємо, формуємо далі списки дітей, які не з’явилися на огляд  або на лікування. Дуже б хотілося, щоб така робота була ефективною і двосторонньою, потрібною не лише стоматологам, а й щоб батьки були зацікавлені у здоров’ї зубів своєї дитини. Щоб не доводили до болючих випадків чи до видалення. Так само з дитинства повинна приділятись належна увага догляду за зубами. Бо здорові зуби – запорука всього здорового організму.

– Наразі триває четверта хвиля мобілізації. Наскільки і як залучене до неї стоматологічне відділення?

– Мобілізація зараз займає великий пласт роботи. Я, як основний лікар-стоматолог комісії у військкоматі, разом з резервним лікарем-хірургом Олександром Шульгуном надаємо стоматологічну допомогу мобілізованим з міста та району. Огляд відбувається у приміщенні військкомату. Пацієнтів, які потребують стоматологічної допомоги спрямовуємо на лікування. Мушу зазначити, що четверта частина призовників мають вкрай запущений стан зубів. Є молоді хлопці, чоловіки, у яких по 8, 9, 10 коренів, які слід видаляти. Наразі ми повністю надаємо їм безкоштовну терапевтичну, тобто лікуємо, та хірургічну допомогу. На запитання, чому довели до такого стану, найчастіше відповідають, що «боюсь стоматолога» і нема на це часу або грошей. Звичайно, що стан здоров’я і стан зубів, як цілої нації, так і окремо в нашому регіоні, залежить від соціального розвитку держави, настрою в ній. Зараз настрою немає ніякого, бо вже більше року живемо в стані хронічного стресу, в стані війни. Мені особисто дуже болить ця війна. І я щиро надаюсь, що Бог допоможе нам зберегти наше мирне небо над головою та рідну землю під ногами.­

– Галино Іванівно, розкажіть про особливості роботи з пацієнтами. Люди завжди бояться відвідин стоматологів… Можливо, розвієте цей радянський стереотип?

– Наші пацієнти страшенно бояться стоматолога не як особистість, лікаря, а через цю нещасну «машинку», яка «жужить» дуже сильно. Однак, сьогодні, як я вже розповідала, стоматологічне обладнання в нашому відділенні повністю оновлене, покращене, високооборотне, існує також ряд хороших анестетиків – уколів для знеболення. Від людини треба тільки одне – бажання прийти. І дуже було б добре, якби люди взяли собі за таку корисну звичку – хоча б раз в рік звертатись до стоматолога на огляд. В основному люди йдуть, коли вже несила терпіти біль.

– Пропрацювавши більше 20 років у стоматології, що можете сьогодні сказати про свою професію та роботу?

– Свою роботу я дуже люблю. Як і люблю людей, своїх пацієнтів. Наша професія цікава, творча, технічна. Треба добре знати теорію і мати хороші практичні навики, щоб розуміти всі процеси, які відбуваються в ротовій порожнині. Одночасно робота важка і фізично виснажлива, тому що переважно всі лікарі працюють стоячи, в досить складному ортостатичному положенні тіла. Від цього страждає хребет, втомлюються руки, падає зір. Взагалі робота наша в усьому світі прирівнюється до праці шахтаря. Але добрий лікар-стоматолог має бути трудягою, він повинен день у день працювати. Адже, як казав Чехов, професія лікаря – це подвиг, вона потребує самозречення, чистоти душі та чистоти думок.

Напередодні Міжнародного дня стоматолога  хочу привітати всю стоматологічну спільноту нашого міста та району з професійним святом та побажати міцного здоров'я, миру, достатку їм і їхнім родинам, успіхів та нових звершень у своїй справі.

– Дякую за розмову.

Розмову записала Євгенія ПОЛІЩУК

Просмотров: 258 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]