Субота

20.04.2019

20:09

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Героїв Майдану чи Ревкомівська?

У п’ятницю, 28 березня, у залі засідань міської ради під головуванням першого заступника міського голови Віталія Ундіра відбувся «круглий стіл» в рамках громадського обговорення щодо перейменування вулиці Ревкомівської. На жаль, попри оголошення і навіть запрошення окремих мешканців, людей зібралося небагато. Переважно це були мешканці інших мікрорайонів міста, активісти. Проте розмова видалась цікавою і змістовно.  

Розпочинаючи захід, Віталій Олек­сандрович нагадав, що таку пр­о­позицію висунули на Острозько­му народному віче, яке відбулося 21 лютого на центральному майдані міста. Ініціатором обговорення стала міська рада і громадський штаб Національного спротиву. Потім виступаючий нагадав законодавство 2012 року, яке регулює процедуру перейменування. Зокрема, це Закон України «Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен, псевдонімів фізичних осіб, ювілейних і святкових дат,  назв історичних подій». Виступаючий також коротко розповів про правила проведення громадського обговорення.­

Першим було зачитано звернення журналіста і краєзнавця Олександра Гладуненка, у якому він рішуче виступив проти перейменування вулиці Ревкомівської. Свою позицію він аргументував трьома причинами:   історичною (перейменування – це закреслення десятків років минулого Острога), економічною (необхідно чимало коштів на зміну вивісок, печаток та ін.) і політичною (якщо хочемо позбутися радянського минулого, то необхідно також ліквідувати й все те, що було зроблена за часів СРСР). Натомість, він пропонував на честь Героїв майдану назвати площу перед приміщення Острозької районної ради, яка, поки що, таки не має назви.

У своєму виступі інший краєзнавець, автор кількох книжок по історії Острога Микола Бендюк заперечував добрі справи ревкому, який діяв у Острозі в 20-х роках минулого століття. На його думку, це були більшовицькі загони, які насильно насаджували комуністичну систему в місті. Одним із своїх аргументів він назвав те, що в ті часи було знищено багато маєтків, культурних та релігійних цінностей, і тільки незначну частину націоналізованого передали у музей. Вулицю Ревкомівську виступаючий назвав символом радянських часів і вважає, що вулицю перейменувати необхідно.

Присутній на обговоренні студент Острозької академії, який не назвався, закликав присутніх не забувати про смерть людей на київському та інших майданах, де вирішувалась доля держави, як демократичної і правової. Герої заслуговують того, щоб їх пам’ять уві­ковічнити в назвах. Проходячи такою вулицею, люди будуть згадувати події зими 2014 року і пам’ятатимуть їх довго. Необхідність перейменувати вулицю, на думку виступаючого, викликане і тим, що ревком діяв у той час коли «по Україні йшла хмара червоного терору, знищувались сотні і тисячі інакодумців, простих українців». Він також говорив, що багато людей з інших міст і сіл дивуються такому факту, що в Острозі ще є Ревкомівська вулиця.

Заступник директора Державного історико-культурного заповідника м. Острога Микола Манько зазначив, що ці громадські слухання мають стати початком систематичної роботи щодо назв вулиць, провулків і площ міста. На думку виступаючого, необхідно опублікувати назви їх всіх у нашій газеті та впродовж півроку провести обговорення, які цього потребують. На думку Миколи Павловича, не всі назви на початку 90-х були вдало підібрані.

Зокрема, Острозька академія знаходиться на вулиці Семінарській. Але заклад, який готував священнослужителів у стінах нинішнього університету, перебував там дуже мало часу, причому, це було за часів  Польщі. А те, що там було біля десятка інших навчальних закладів, більш потужних і значимих для України, на жаль, не вказано. На думку виступаючого, Старостинська також невдала назва, бо жив там колись польський повітовий староста. Ревкомівська з того ж порядку. За аналогією могли назвати райкомівською, міськомівською чи ін. На завершення виступаючий зазначив, що ревкоми – це не обов’язково більшовицькі органи. Були й антибільшовицькі утворення, зокрема, інших тогочасних українських партій. Виступаючий підтримав зміну назви, але й підтримав те, щоб саме центральний майдан назвати іменем Небесної сотні буде влучнішим.

Пенсіонер, мешканець вулиці Ревкомівської Василь Федорович запропонував об’єднати Ревкомівську з Академічною і дати назву останньої. На думку виступаючого, вони становлять єдине ціле. А увіковічнити Героїв небесної сотні має центральний майдан міста. Цю пропозицію в репліці підтримав Микола Манько. Перший заступник міського голови зауважив, що тоді виникне проблема із нумерацією. Тоді це потягне необхідність виготовляти нові документи на кожний об’єкт власності на цій вулиці. А просте перейменування цього не буде потребувати.

Депутат міської ради Борис Гловацький сказав, що на сесії міськради неодноразово піднімалося питання про перейменування. Обговорювалося питання створення відповідних комісій, які мали вивчати питання зміни назв. Виникла необхідність  взнати думку пересічних громадян. Він закликав звернутися до мешканців вулиці, щоб депутати чи добровольці пройшлися по домівках і дізналися думку людей. Для цього необхідно створити комісію для опитування.

Микола Бендюк у своїй репліці запропонував підготувати в заповіднику історичну довідку про назви і продовжити роботу Петра Андрухова. Доцільно було б використати старі назви вулиць, які через ті чи інші причини не були повернуті, запропонувати нові і сучасні тим, які ще не мають назв. Важливо також опублікувати в газеті цікаві варіанти назв і статті по тих вулицях. Щоб люди могли самі визначитися.

На завершення було сформоване запитання, з яким члени комісії обходили помешкання жителів вулиці Ревкомівської. Також було проведено голосування серед присутніх. «За» перейменування було 10 осіб, «Проти» – 1, «Утримались» – 2.

У вівторок ввечері, 1 квітня, члени сформованої на «круглому столі» комісії опитували мешканців вулиці Ревкомівська. Вони зафіксували такі результати: «За» – 46, «Проти» – 3, «Утримались» – 0.

Іван ГЛУШМАН

№15 від 5 квітня 2014 р. Категория: Міська рада | Просмотров: 433 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]