Понеділок

22.04.2019

03:57

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

І диво природи спустилось з небес...
Кажуть, що все у цьому світі взаємопов’язано. Кажуть, що якщо тут розчавити мураху, то від цього в Африці помре слон. Не знаю, не перевіряв. Але ось те, що спад економіки України таки позитивно вплинув на довкілля – безсумнівно!  

Закриття багатьох підприємств, особливо шкідливих, «повернуло» для розвою чимало видів тваринного світу. Багато комах, плазунів, птахів, яких ми не бачили роками, все частіше зустрічаються людині. Так, майже 20 років не було видно «у повітряному просторі» надзвичайно гарних метеликів. Тепер же адмірал, «павичеве око», махаон, аполлон, мнемозина, подалірій, поліксена зустрічаються все частіше і частіше.

І ось ще одна «зустріч». Представник класу сатурній, занесений до Червоної книги України – сатурнія велика – ніби навмисне для «фотосесії» прилетіла під стіни редакції. Це один з 2 видів середземноморського роду у фауні Європи та України. Вид надзвичайно вразливий. Причиною зменшення чисельності є знищення природних біотопів (чагарників, рідколісся тощо), застосування пестицидів у лісах, парках та садах.­

В нашій державі цей метелик зустрічається майже повсюдно, крім Карпат і... Полісся. Можна зустріти у широколистяних (переважно долинних і заплавних) лісах, у рідколіссі, серед чагарникових пустирів, у парках та садах. Протягом року розвивається одна генерація. Літ імаго, тобто дорослих комах, – у травні-червні, літають вночі. Часто прилітають на світло. Метелики не живляться. Гусінь живиться на плодових деревах, ясені, терені. Розвивається гусінь з кінця травня-червня до вересня. Заляльковується у прикореневій частині кормової рослини у твердому грушеподібному коричневого кольору коконі. Зимує лялечка. Іноді її «спокій» триває до трьох років.

Через те, що цей представник ряду лускокрилих потребує до себе певної уваги і підтримання продовження роду, вчені вже іноді розводять сатурнію в лабораторних умовах.

Чому так детально все це описуємо? Бо сатурнія – найбільший метелик усієї Європи! Адже розмах крил самця сягає 120 мм, самки – 160 мм. На кожному крилі (як видно з фото) по одному великому «оку». Воно чорне, облямоване охристорудим та чорним кільцями. Крила з кількома хвилястими лініями. Така «бойова розмальовка» дозволяє лякати ворогів та ховатися від них. І ось така «гостя» (чи «гість», бо ознаки статевого диморфізму у них невиразні, тобто представники «жіночої половини» розфарбовані однаково з «чоловічою») оце вперше виявлена в нашій області. І – саме в Острозі! І саме – біля стін «Замкової гори»!

А тут – стоп! Як виявилося у розмові з острожанкою Тетяною Курято, ще торік до неї в обійстя залітала пара подібних гостей. І – з більшим розмахом крил. Отож, це не перший візит цих «красунь» до Острога. Але!! Але на Рівненщині вони вперше таки помічені у нашому місті!

Олександр ГЛАДУНЕНКО
№26 від 29 червня 2013 р. Категория: Природа і екологія | Просмотров: 329 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]