Понеділок

20.05.2019

05:34

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

…І ожили легенди Замкової гори
Такого на Замковій горі ще не було. Там, ніби за бажанням могутнього чарівника, розірвавши тісні обійми темної ночі, вмить запалали смолоскипи і овіяне легендами місце ожило – з нічного мороку з’явились середньовічні лицарі у латах, Гальшка Острозька, її дядько Василь-Костянтин, слуги та інша челядь. Так починалась вночі з 17 на 18 травня презентація нічної музейної екскурсії «Легенди Замкової гори». Захід був присвячений Міжнародному дню музеїв, який організував дружний колектив Державного історико-культурного заповідника м. Острога з допомогою свої друзів.

В обумовлений час запрошені очікували початку дійства біля воріт на Замкову гору. За ними, здавалось, не було життя – все перебувало у суцільній темряві. І тут почувся брязкіт металу, засвітилися факели, назустріч гостям у мантії вченого мужа вийшов директор Державного історико-культурного заповідника м. Острога Сергій Кибкало. Привітавшись із гостями, він запросив їх до замку князів Острозьких, дорогою розповідаючи про спадщину некоронованих володарів Русі, їх вплив на долю нашого міста у минулому і навіть тепер.

Коли Сергій Григорович завів мову про легендарні привиди Замкової гори, то вони і з’явились на мить у світлі старовинних смолоскипів. На кілька секунд перед нашими очима промайнув князь Василь-Костянтин, Гальшка Острозька із слугами. Як і личить привидам, розгледіти їх було неможливо – вони як миттєво з’явились, так і зник­ли в темінь ночі, а гості, вражені побаченим, попрямували до замку…

Опинившись біля підземного входу до родинного гнізда знаменитого князівського роду, Сергій Григорович передав опіку над нічними відвідувачами каштеляну замку (Микола Бендюк), одягненому у середньовічні одежі, із топірцем у руках. Він запропонував відвідання замку гостями благословити святому отцю. Після цього попереджені про безпеку пересування у стінах старовинного замку гості вирушили у підземелля.

Там на відвідувачів уже очікували наглядачі у старовинних одежах, їх супроводжували лицарі, слуги. Біля макету старовинного Острога управитель замку розповів про походження роду князів Острозьких, деякі їх славні перемоги, демонструвалися фрагменти з фільму, а потім екскурсовод оповів першу легенду про дзвони, які видавали нечуваної краси звук. А виявляється, аби вони стали такими, то для цього у розплавлене срібло вкинули дівчину, яка мала дуже гарний голос. Легенда каже, що вони вийшли і справді неповторними, але під час однієї із пожеж впали і провалились крізь землю. Тепер їх чути лише в окремі травневі дні.

У приміщенні, де колись зберігався князівський арсенал, каштелян розповів легенду про нечувані скарби, які, втікаючи з Острога, заховала Анна-Алоїза Ходкевич. Їх намагались знайти золотошукачі, і коли були вже недалеко від них – їх завалило під землею. Легенда каже, що у підземеллі вони живуть і до цього часу, де безустанно трудяться, щоб вибратися на поверхню. Але щоразу, коли наступає ранок, вони знову опиняються у пастці – і так буде до кінця світу. Інколи вночі чути, як вони стогнуть, трудяться…

В інших приміщеннях замку звучали не менш цікаві і оригінальні легенди та бувальщини, які, без сумніву, заворожили присутніх у замку в нічний час відвідувачів. У найбільшому залі замку гостей зустрів Василь-Костянтин Острозький (Анатолій Хеленюк), який пригостив відвідувачів медовухою. А наливав її із своєї бочечки легендарний ненажера Острозький. Він міг з’їсти за раз стільки харчів, що ними можна було нагодувати добрий десяток простого люду. Там відвідувачі також почули легенду про великого скрипаля. На третьому поверсі гості нічного замку побачили ближче найгарнішу і найбажанішу жінку ХVІ століття Гальшку Острозьку, яка, за легендою, обвінчалася із Дмитром Сангушком.

Після закінчення унікальної театралізованої екскурсії, напевне за масштабами першої такої на Рівненщині, гостей пригощали князівською кашею. Міський голова Олександр Шикер, його перший заступник Віталій Ундір, голова Острозької РДА Василь Дума, голова Острозької райради Рустам Хутиз висловлювали своє захоплення новою розробкою музейників, вітали острозьких хранителів скарбів історії і культури з наступаючим святом. У дружному колі відбулась ділова розмова про популяризацію архітектурних та музейних пам’яток старовинного Острога, необхідність координації зусиль державних органів, органів місцевого самоврядування, наукової та творчої громадськості, представників туристичної індустрії у справі популяризації музейної справи та охорони архітектурної та історико-мистецької спадщини. Звучали пропозиції ширше впроваджувати нічні екскурсії, як ефективну форму популяризації музейної справи, привернути увагу влади та громадськості до питань реставрації пам’яток архітектурної спадщини Острога, відновити в Острозі Братство імені князів Острозьких – продовжувача справи однойменного товариства, засновника історичного музею в Острозі на поч. ХХ ст. та ін.

Іван ГЛУШМАН


Просмотров: 874 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 5.0/5
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]