П'ятниця

24.05.2019

15:50

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

І великий гетьман, і ранима людина
Напередодні відзначення Дня українського козацтва в ДПТНЗ «Острозьке ВПУ» відбувся тематичний вечір «Славний гетьман – Хмельницький Богдан». Присутні на ньому дізналися багато цікавого з історії нашої держави, по новому відкрили для себе постать великого лідера і просто людини. Разом з тим учні краще зрозуміли, що шлях до омріяної незалежності був дуже нелегким і тернистим...

Розпочинаючи захід, ведуча, директор міського центру культури і дозвілля Світлана Панченко зазначила, що у першій половині XVII століття Річ Посполита була потужною державою у Європі. Її не торкнулося кровопролиття Тридцятилітньої війни (1618—1648 рр.), не було там різанини на релігійному ґрунті, а натомість процвітала громадянська свобода, звісно для польської і литовської шляхти. Проте українські землі у цій державі були неначе «третім зайвим». Козацтво не мало ані права голосу, ані політичного вибору. Люди із шаблями, що не раз рятували державу від поразки та навали кочовиків, були позбавлені жаданого лицарського статусу, яким володіла виключно шляхта. Після Берестейського собору українське суспільство поставили перед фактом зверхності Папи, а православний єпископат був проголошений в межах Речі Посполитої нелегітимним. Тобто були суттєві протиріччя, в зовні, нібито благополучному суспільстві, на фоні сусідів. Тож Хмельниччина середини XVII ст. аж ніяк не була «громом з ясного неба». Це переповнилася чаша народного гніву – у 1648 році вибухнуло безпрецедентне за розмахом повстання – козацька революція.

Саме про головного ідеолога і керівника повстання – Богдана Хмельницького – майже впродовж всього вечора велась мова. Спочатку ведуча розпитувала учнів, що їм відомо про героя зустрічі, атрибути гетьманства, битви, перемоги і поразки військ, очолювані славним гетьманом, союзи, укладені ним, характерні особливості козаків. Коли стало зрозуміло, що учні знають чимало, то ґрунтовніше розповідала про його батьків, дитинство, юність, здобуття освіти та гетьманської булави; стосунки із поляками, простим людом, жінками, синами; талант полководця і хитрість політика; відчайдушний характер, перемоги і поразки.

Розповіді про козацького ватажка та події минулих часів «розбавлялись» художніми номерами, які підготували самі учні – «Старинна дума про побіду козацтва над поляками», «Українська дума про кривди», «Дума про Хмельницького», «Легенда про гетьмана». Це дуже добре доповнювало розповідь ведучої, так би мовити, емоційними нотками, демонструвались події і постать Богдана Хмельницького з усіх сторін життя.

Завершуючи захід, Світлана Панченко зазначила, що як сучасники, так і нащадки, як вороги, так і друзі та соратники, оцінювали постать Богдана Хмельницького по-різному, зазвичай дуже діаметрально. За їх оцінкою це був і лицар, за якого «Володимирова Русь на ноги повстала», і безжалісний порушник посполитого спокою, і страшний «бич Божий», і славний вождь, завдяки котрому «вся Малой Росіі Речь Посполіта могла жити долгіє літа». Без сумніву одне – це був непересічний державний муж і відчайдушний патріот, якому Україна зобов’язана не інакше, як своїм політичним народженням на світ історії. І сьогодні ми, у незалежній українській державі, зобов’язані знати про його діяльність, вчитися у нього, пам’ятати і шанувати як великого патріота і державного діяча.

Віктор ХЛУС
Просмотров: 427 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]