Четвер

25.04.2019

00:49

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Як наш депутат на Гаваях досвід переймав
Нещодавно депутат Острозької міської ради Юрій Олексійчук побував у США, де вивчав досвід місцевого самоврядування у столиці штату Гаваї місті Гонолулу. Йому пощастило стати одним із трьох українців – учасників обмінної програми. Своїми враженнями від робочої частини поїздки, культурної програми він поділився із «Замковою горою».


Землеустрій Гонолулу – в Острог

Обмінна програма працівників законодавчої влади, організована Держдепартаментом США, адмініструється в Україні організацією «Американські ради з міжнародної освіти». Для участі в ній Юрій Олексійчук зареєструвався, подав необхідні документи і в грудні поїхав на співбесіду до Києва. Її проводили представники посольства і «Американських рад». Згодом отримав повідомлення, що включений як фіналіст для участі в програмі. До речі, претендентів було 42 і з України разом з нашим депутатом до США їздили депутат Харківської міськради Світлана Семко та завідувач кафедри галузевих юридичних дисциплін Бердянського інституту державного та муніципального управління Дмитро Каменський.

 – Спочатку ми полетіли в Тбілісі на збори, де знайомились з культурою, політсистемою, традиціями США, – розповідає Юрій Володимирович. – В Грузії відвідали старовинне місто Уплісціхе, що знаходиться в скелях. Потім полетіли до Вашингтону, де продовжились збори, і далі у Гонолулу, столицю штату Гаваї. Я проходив стажування в офісі мера (аналог нашого міськвиконкому) міста Гонолулу Пітера Карлайла. Основною моєю роботою було знайомство з системою роботи тамтешньої системи місцевого самоврядування – відвідування засідань кабінету, виїзних засідань міської ради, а також участь в обговореннях різного роду питань. В міській раді міста та округу Гонолулу (чисельність населення 950 тисяч) 9 депутатів. Вони отримують зарплату, мають своїх асистентів.

Познайомився з Кеннетом Шмідтом – адміністратором географічно-інформаційної системи міста, тобто людиною, яка уніфікувала в Гонолулу систему земельного устрою (на зразок нашого землевпорядника). Мене, як секретаря комісії міської ради з питань промисловості, будівництва, архітектури та земельних відносин, цікавила саме ця ділянка роботи в Гонолулу. Гаваї – це один із перших штатів, де була введена ця система і вона унікальна тим, що містить інформацію про межі земельних ділянок, їх ціну, розмір податку, комунікації, приналежність до виборчого округу та про те, який депутат його представляє. Будь хто може зайти в цю систему і, наприклад, залишити заяву на купівлю певної земельної ділянки. Ця система та інші інформаційні новації дають змогу при форсмажорних обставинах (наприклад, як у нас було з проривом системи водопостачання) ліквідовувати їх дуже швидко. Я знаю, що аналогічну систему запровадити нескладно, що в Чопі це вже почали робити, тому подав проект по ній, який мають розглянути до 30 червня. При позитивному рішенні Кеннет Шмітд приїде до нас, аби поділитися досвідом створення і роботи географічно-інформаційної системи.


Закони приймають міста

Юрій Олексійчук розповідає, що звичною практикою вирішення проблемних для громади питань є громадські слухання. У такий спосіб там вирішили проблему ціни на проїзд: щоб не піднімати тариф, влада запропонувала змінити схему маршрутів, зменшити кількість мало завантажених рейсів і люди позитивно сприйняли цю ініціативу. За словами нашого депутата, програма автобусних маршрутів там дуже досконала і транспорт курсує з точністю до хвилини. Цікавою, на думку депутата, є і їхня програма для мобільних телефонів, користуючись якою кожен водій, наприклад, може сфотографувати яму на дорозі, надіслати фото у відповідну службу для реагування. А ще там міста можуть приймати законодавчі акти, які працюють на рівні закону. Так в Гонолулу був нещодавно прийнятий закон про заборону використання поліетиленових пакетів в торгівлі. Міська рада співпрацює з сенатом в плані подання законодавчої ініціативи.

Юрій Олексійчук був і на слуханнях та голосуваннях у сенаті. До речі, потрапити туди може будь який громадянин аби побачити, почути як працює сенат. Там також є кулуарні домовленості, адже сенат і нижня палата конгресу інколи конфліктують. Сенат хоче один законопроект, а конгрес – інший. Тож без домовленостей, «торгів» і там не обходиться.

– Особливістю і проблемою їхньої законодавчої системи є те, що законопроект опрацьовується під однією назвою, а виходить під іншою, – продовжує співрозмовник. – В перекладі з англійської назва цієї проблеми означає «вийняти нутрощі і замінити їх іншими». Звичною для них є практика зміни політичної приналежності перед виборами: демократи стають республіканцями і навпаки. А ще у них на одну посаду може іти 3-4 представники однієї партії. Часто члени однієї партії, яка має більшість, поділені на фракції, і я навіть був свідком критики однопартійців одне одного. Правда, толерантної критики. Зауважу, що явка людей на вибори там дуже низька. Для того, аби голосувати, потрібно зареєструватися. У штаті Гаваї приблизно лише 50% населення зареєстровані як виборці і якщо показник явки на вибори становить 30-40% (як от у 2008 році), то виходить, що владу обирає лише 15-20% населення. Однак зауважу, що голосувати там можна вдома та надсилати бюлетень поштою і відповідно голоси там не підробляють. Та хто б не прийшов до влади – республіканець чи демократ, там вони будуть піклуватися про людей. На них працює судова система. Людина легко може виграти суд, якщо бачить щось неналежне. Тому, скажімо, на скелястих пляжах є таблички з попередженнями про небезпеку, на мікрохвильовках – про те, що там не можна сушити котів. Адже без такого попередження постраждала людина легко виграє судову справу.

Юрій Володимирович переконався, що там поліція працює ефективно, на дорозі просто так не зупиняють, а «швидка» справді приїжджає швидко. Словом, рівень життя достойний і американців не дуже цікавить ситуація у світі, їм більше «болить» своє. Тому вони мало знають про Україну. Їх більше хвилюють речі, які для нас є дивними. Наприклад, коли влада міста Гонолулу почала встановлювати вуличне освітлення, мешканці протестували – світло від ліхтарів їм заважало милуватися зорями!


І Перл Харбор відвідав

А ще наш депутат в Америці займався волонтерською діяльністю – брав участь у прибиранні пляжу від сміття. Для нього це було продовженням досвіду, здобутого у студентські роки в програмі «Канада. Світ. Молодь».

– Волонтерський рух там потужний, акція очистки пляжу зібрала близько 600 осіб. Це хороші традиції, адже влада там теж не має зайвих грошей у бюджеті, – веде далі Юрій Володимирович. – Там фактично немає своєї промисловості, лише туризм і сільське господарство, яке занепадає: дешевше імпортувати, ніж вирощувати своє. Однак є підтримка сільгоспвиробника в плані зменшення податків, якщо той вирощує органічну продукцію. Існують невеликі ринки, де фермери продають власноруч вирощені овочі, фрукти.

Від поїздки у депутата залишилось чимало дозвіллєвих вражень. Запам’яталось відвідування Полінезійського культурного центру – комплексу, де різні народи тихоокеанського регіону представляють свої традиції; Перл Харбор, меморіалу лінкору «Арізона» та підводного човна «Боуфін».

Під час стажування острожанин мав змогу куштувати страви різних кухонь. Так, італійська відзначилась спагеті, японська – супом з рисової вермішелі, суші, в’єтнамська – морепродуктами та великою кількістю зелені.

– А гавайська кухня – це риба, фрукти, овочі. Вона не гостра, без виразного смаку. У гавайців є традиційна страва – пой, схожа на наше картопляне пюре з вигляду, а на смак – ніяка, – ділиться враженнями депутат. – Вони їдять американські стейки, смажать на грилі яловичину і влаштовують звані вечері. Запам’яталось приготування свинини по-гавайськи. Для цього нагрівають вулканічне каміння на вогні, викопують яму, кладуть його туди. Свинину обгортають листям і кладуть на каміння. Зверху теж накладають каміння і залишають на добу. М’ясо виходить як в’ялене, без запаху. А ось української кухні я там, на жаль, не знайшов.

Олена ТОЛОЧИК
Просмотров: 603 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]