Понеділок

20.05.2019

00:19

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Як острожани в Беруні гостювали

Цьогорічні перші дні осені особливі для острожан не лише початком нового року у навчальних закладах міста, а й іншим важливим святом міжнародного рівня. Цього року у вересні виповнилось десять років українсько-польської співпраці між Острогом й Берунем. З нагоди такого ювілею 2015-й рік був оголошений Українським роком в Беруні, і щомісяця там проводились різноманітні українські заходи. А ще у ці першовересневі дні наше місто-побратим святкувало свої іменини. Отож, приводів для острожан було більше, ніж достатньо, аби знову погостювати в Беруні, обмінятись досвідом, традиціями й зміцнити дружбу з поляками.

Десять років міжнародної співпраці відзначено
і продовжено

Першого дня після приїзду острозьку делегацію у складі секретаря Острозької міськради Миколи Добровольського, заступників міського голови Анатолія Лисого, Івана Ткачука, начальника відділу культури й туризму Ольги Лозюк, працівників Острозької музичної школи та інших острожан розділили на дві групи. Наших артистів, музикантів на чолі з директором музичної школи Наталією Балаушко відпустили проводити репетиції, готуватись до концертних виступів, які мали відбутися після обіду. Для решти учасників делегації була організована мандрівка до Пщинського замку-музею.

Після обіду, в кінотеатрі «Аврора» відбулася урочиста церемонія з нагоди 10-річчя підписання Угоди про партнерство між Берунем й Острогом. На ній, окрім нашої делегації, були присутні представники міст-партнерів Беруня з Чехії, Франції та Німеччини. Бурмістр Беруня Крістіан Гшешіца привітав усіх гостей церемонії, особливо українську делегацію, звернувшись до острожан з теплими словами українською мовою, що було дуже приємно. З вітальним словом виступав очільник острозької делегації Микола Добровольський. Ще одним несподіваним дарунком для нас стали виступи польських діток – лауреатів конкурсу української пісні, який проходив в Беруні у травні. Надзвичайно приємно було слухати у виконанні польських артистів українські пісні «Чом ти не прийшов», «Ти ж мене підманула», «Кохання двох сердець» та інші. Наші музиканти підтримали традицію й, окрім українських композицій, виконали польські народні пісні.

Також того дня відбулося урочисте відкриття виставки про Острог (перше фото зліва), презентація збірки рецептів страв української кухні польською мовою, презентація монети – польського фунту, виданого з нагоди Українського року в Беруні. Всі ці заходи були підготовлені владою Беруня не лише до 10-річчя співпраці, а й з акцентом на те, що вони цінують і поважають наше партнерство. Хочеться, щоб і з нашої сторони завжди було не менш ціннісне ставлення. Слід зазначити, що в залі були презентовані й острозькі виставки картин, сувенірів, символіки тощо. Найважливішою ж подією того дня стало офіційне підписання бурмістром Крістіаном Гшешіцою та Миколою Добровольським Угоди про продовження партнерства між Берунем й Острогом.

Поляків – на кухню, а острожан – на шахту

Другий день перебування острожан в Беруні був не менш насиченим. Програма заходів діяла так, що учасники знову були розділені на дві групи. Цього разу туристична мандрівка чекала на наших музикантів та артистів. Їм запропонували екскурсію до історичної шахти кам’яного вугілля «Гвідо» в місті Забже. Детальніше про цю мандрівку, як і поїздку до Пщинського замку, я розповім у наступних номерах. Решта острожан, а їх була меншість з усієї делегації, відправилась на кухню для приготування українських страв, аби під час святкування Днів Беруня почастувати поляків українськими традиційними смаколиками. Очолювала цей процес повар з Острога Наталія Прадун. Оскільки заплановані порції були надзвичайно великі, на допомогу прийшли поляки. Так вони не лише допомогли нам, а й освоїли тонкощі української кухні.

Того ж дня відбулося урочисте відкриття Днів Беруня (5-6 вересня). Традиційно вітав і гостей, і жителів свого міста бурмістр. Цікавим моментом програми святкувань стало читання польської п’єси усіма представниками європейських делегацій. Кожен отримав свою роль і мусив зіграти її якнайпереконливіше. З Острога роль актора на себе перейняв Микола Добровольський, виступивши гідно і впевнено. А справжні театральні вміння й таланти показав польський театр для дорослих з Катовіце. Їхні виступи припали до смаку не лише жителям Беруня, а й нашим.

Українською піснею та борщем підкорили поляків

Окремого величального слова варті наші музиканти з Острозької музичної школи. І в спеку, і в дощ, у прямому значенні цих слів, зважаючи на погоду, вони звучали на Днях Беруня наче справжній оркестр. Упродовж усіх трьох днів наші артисти своїми виступами викликали бурю оплесків. А виконування ними польських пісень «Гей, соколи» та «Гдже єсть та уліца» щоразу переходило у спільне виконання разом з поляками й закінчувалось гучними оваціями. Взагалі, наші музиканти упродовж всієї подорожі і на сцені, і в автобусі, і за столом завжди радували присутніх та підіймали настрій. Недаремно кажуть, що наша пісня – то велика сила.

Наступного дня святкування іменин Беруня продовжилось з ще більшим розмахом. Відбувся традиційний загальноміський парад, під час якого були представлені усі установи, заклади, організації міста.

Острожани також взяли у ньому участь. Нагадаю, що цього року Острог перейняв польський досвід і теж продемонстрував аналогічний парад на День міста. На святковій сцені, вбраній в українську символіку, з акцентом на блакитно-жовті кольори та традиційний для вишиванок орнамент, знову зібралися представники партнерських делегацій. Про історію й культуру Острога розповіли полякам Князь Острозький (Анатолій Хеленюк) та княжна Гальшка (Анастасія Хеленюк). Вони пригостили європейських гостей українським хлібом – короваєм, після чого запросили усіх охочих скуштувати страв з української кухні. Про частування поляків нашими традиційними стравами, а також про особливості польської кухні я теж розповім у наступних номерах.

Окрім намету української кухні, острожани підготували експозицію картин про наше місто, яку презентували Анатолій та Анастасія Хеленюки, виставку-продаж острозьких сувенірів та буклетів, яку представляли працівники Острозької міськради Тетяна Баталова та Марія Журик. Острожанка Леся Ткачук привезла до Беруня українські вишиванки, прикраси, сувеніри тощо. Поляки з задоволенням приміряли на себе наш народний одяг, а полячки приглядались до українських віночків, обручів й інших прикрас для волосся.­

Завершились святкування Днів Беруня неймовірним концертом польського гурту «Pectus», під час якого і українці, і поляки кружляли в танці в одному колі. Найважчою, мабуть, була мить прощання, особливо з родинами, в яких жили острожани. І поляки, і українці дякували один одному, запрошували знову до себе, заспівали на прощання українських пісень; щирі вітання Острогу передав бурмістр Беруня Крістіан Гшешіца. Вважаю, що польсько-українські Дні Беруня пройшли більш, ніж вдало. Особливу подяку хочеться висловити начальнику культури і туризму виконкому Острозької міськради Ользі Лозюк, адже завдяки її мудрому керівництву і величезному масштабу зробленої роботи ми гідно представили своє місто у Беруні; працівникам і вихованцям Острозької музичної школи, пісні у виконанні яких об’єднували поляків і українців; усім острожанам, які допомагали представити наше місто на високому рівні; і звичайно бурмістру Крістіану Гшешіцу, усім працівникам Берунської міськради, які робили наше перебування в Беруні затишним, корисним й незабутнім. Детальніше про гостювання острожан, деякі особливості польського життя, окремі враження читайте у наступних номерах «Замкової гори».

Євгенія ПОЛІЩУК

№ 37 від 12 вересня 2015 р. Категория: Події | Просмотров: 396 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 5.0/3
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]