Субота

20.04.2019

07:16

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Як рятували Острозький замок

Сто тридцять років тому – 30 квітня (12 травня) 1885 р. Департамент уділів Міністерства імператорського двору (на той час наше місто вже належало удільному відомству, що здійснювало управління маєтностями царської родини) прийняло рішення продати на злам будівлю Вежі Мурованої на Замковій горі, а частину отриманих коштів використати на ремонт інших трьох веж (Круглої, Луцької і Татарської), що уціліли в Острозі. 

«Фахівці» удільного відомства з гучними прізвищами Волконський та Толстой вважали, що замок князів Острозьких через пізніші перебудови і пошкодження не становить історико-архітектурної цінності і до того ж через руйнування контрфорсів щохвилини загрожує навколишнім жителям своїм падінням. Попередньо цей висновок схвалив і Київський, Подільський і Волинський генерал-губернатор І. Дрентельн – імператорський намісник Правобережної України («Юго-Западного края России» – мовою імперців-русифікаторів).

На щастя, на той час вже працювала наукова наглядова інституція під назвою Імператорська археологічна комісія, яка не поспішила дати своє добро на висновки чиновників і їх очевидне бажання найлегшим шляхом вирішити складну проблему. Археологічна комісія заявила, що може дати свою санкцію лише після найретельнішого вивчення малюнків, креслень, фото пам’ятки і опису її технічного стану. Таку документацію на запит столичних охоронців історико-культурної спадщини підготував і надіслав новий волинський цивільний губернатор В. фон Валь – із висновками про значний історичний інтерес, який становить ця колишня резиденція князів Острозьких, і технічну можливість її збереження (замурувавши для цього тріщини цеглою, зміцнивши контрфорси, відновивши покриття замку і розчистивши його стіни від дерев).

Імператорська археологічна комісія висловилася за збереження замку в Острозі і за асигнування коштів на ремонтні роботи в ньому. Вони були проведені влітку 1887 р. на загальну суму 4775 рублів. Це не вирішило всіх проблем подальшого існування пам’ятки, але питання про її знищення вже не стояло. Це дозволило Вежі Мурованій зберегтися до часу заснування в Острозі Братства ім. Князів Острозьких у 1909 р., великої громадської ініціативи (за підтримки тієї ж археологічної комісії) щодо дійсно наукової реставрації замку у 1913 – 1914 рр. і відкриття в ній історичного музею 24 серпня 1916 р.

Ведучий рубрики Микола МАНЬКО, заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника м. Острога

№ 19 від 8 травня 2015 р. Категория: Наш історичний календар | Просмотров: 222 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]