Субота

20.04.2019

08:13

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Як уберегтись від туберкульозу
День відкриття німецьким лікарем бактеріологом Робертом Кохом збудника туберкульозу (24 березня 1882 року) проголошений Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом. В Україні епідемія туберкульозу оголошена з 1995 року. Питання подолання епідемії туберкульозу є пріоритетною проблемою, яка разом з ВІЛ/СНІД знаходиться на контролі Президента України.

Основною причиною зростання захворюваності на туберкульоз є низький рівень життя населення, зростання алкоголізму, наркоманії, величезна "армія бомжів”, звільнені з виправних установ. Суттєву частку вносить і міграція населення, що різко зросла за останні роки. Важливим чинником, що сприяє росту захворюваності, є недостатність охоплення населення профілактичними оглядами та в зв’язку з цим зменшення частки хворих на туберкульоз, виявлених на ранніх стадіях.

Туберкульоз – одне з найдавніших захворювань. Це хронічне інфекційне захворювання характеризується утворенням в органах специфічних запальних змін. Туберкульоз вражає практично всі органи і системи організму. Але найбільш частою локалізацією туберкульозу є органи дихання.

Збудником туберкульозу є мікобактерії туберкульозу. Джерелом зараження є хворі люди або домашні тварини. Основне джерело зараження – хвора людина. Найчастіше туберкульоз поширюється повітряно-крапельним шляхом (через легені дорослої людини за добу проходить близько 15 кубометрів повітря). При кашлі, чиханні, розмові хворого на туберкульоз в повітря, на підлогу і стіни кімнати, предмети побуту потрапляють дрібні краплинки мокротиння і слини. Мікроби після висихання харкотиння довго залишаються життєздатними, особливо в слабо освітлених місцях, навіть у сухому харкотинні і на різних предметах вони живуть до 6-8 місяців. Це обумовлює можливість контактно-побутового шляху передачі через посуд, білизну, книги тощо. Збудник дуже стійкий у зовнішньому середовищі. На поверхні ґрунту при багаторазовому замерзанні він зберігає життєдіяльність протягом 12 місяців, а в глибині мерзлих ґрунтів він набагато довше зберігає стійкість.

Лікувати туберкульоз складно, тому що він мутував і пристосувався до тих препаратів, які на нього раніше впливали, але можливо з’явилися мікобактерії стійкі до лікарських засобів. Це відбувається через несприятливу екологічну ситуацію та хаотичний, нерегулярний самостійний прийом медикаментозних засобів. Лікування туберкульозу в Україні безкоштовне.

Вчасно виявлений туберкульозу, краще піддається лікуванню, а кожний наступний рецидив – гірше лікується.

Щоб уберегти себе від зараження туберкульозом необхідно:

• відмовитися від шкідливих звичок, які знижують опірність організму;

• слідкувати за чистотою і порядком в приміщенні та за його межами (не допускати захаращення і скупчення пилу);

• якомога частіше провітрювати приміщення;

• завжди мити руки перед їжею;

• дотримуватись режиму харчування, праці та відпочинку;

• загартовувати свій організм;

• вести здоровий спосіб життя (займатися фізкультурою, не палити та не зловживати алкоголем);

• регулярно проходити рентгенологічне обстеження.

Для своєчасної діагностики туберкульозу всі діти до 14 років повинні проходити щорічну туберкулінодіагностику, тобто пробу Манту. Від туберкульозу немає вродженого імунітету, тому в пологових будинках немовлятам на 3-5 день життя, при відсутності протипоказів обов’язково проводять щеплення БЦЖ – тобто введення в організм спеціальним чином підготовлених мікобактерій туберкульозу, котрі не спричиняють захворювання, але викликають вироблення захисних антитіл. Тому, якщо в майбутньому в організм потрапляють хвороботворні бактерії, імунна система вже буде готова до боротьби з ними і перешкодить розвитку захворювання. Повторне щеплення (ревакцинація) проводиться у 7-річному віці після від’ємної проби Манту.

Пам’ятайте, що на ранніх стадіях захворювання туберкульоз безсимптомний, тому виявити його можна при профоглядах. А скарги (кашель більше двох тижнів, підвищення температури тіла, кровохаркання, загальна кволість і так далі) – з’являються значно пізніше, коли мікобактерія встигла наробити багато біди в організмі.

Боротьба з туберкульозом буде успішною тільки тоді, коли ми всі разом будемо дотримуватися правил боротьби з підступною хворобою і вимагати виконання їх від оточуючих. Тож будьте здорові і бережіть те, що дане вам Богом!

Лариса БЕДАКОВСЬКА, районний фтизіатр Острозького району
Просмотров: 577 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]