Вівторок

23.04.2019

20:54

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Йому було б вже вісімдесят шість
Часом буває, що людина народ­жується й виростає в одній місцині, а найкращі роки проходять зовсім в іншому краї. Так сталося й з Рафаїлом Шпізелем. Народився він 2 грудня 1927 року в Молдові, жив і вчився на Буковині, двічі «воскресав» – бо, приміром, бачив своє ім’я на обеліску серед прізвищ розстріляних фашистами під час Великої Вітчизняної війни. А найбільш цікаві, незабутні, неповторні роки провів на Рівненщині. Про нього можна говорити багато: адже навіть через 60 років його пам’ятають в селищі Степань, де він розпочав свою благородну діяльність по врятуванню життя і здоров’я людей. Що вже казати про Острог!  

Тут він став одним з найкращих хірургів області, захистив докторську дисертацію, створив міцну сім’ю, відкрив чимало невідомих сторінок історії медицини та призабутих імен; написав і видав дві надзвичайно цікаві книжки, що вже стали бібліографічною рідкістю.­

 Його розвідки друкувалися і в місцевій пресі, і в «товстих» наукових журналах. В кінці 90-х років він був одним із засновників краєзнавчого товариства «Спадщина», незмінним учасником місцевих конференцій, багатьох міжнародних, у тому числі з історії єврейства України. До цих пір пам’ятаю, як шаноб­ливо вчені з світовим ім’ям, іноземці віталися зі Шпізелем. Спонукав він до дослідницької роботи і багатьох острожан, особливо молодих. Декотрі з них дійсно стали відомими краєзнавцями.

Дехто пам’ятає його як прискіпливого колекціонера, помічника тим, хто сам захопився подібним хобі. Багатьом він допоміг, передав свої «скарби». Але найголовнішим його скарбом була людяність, готовність у будь-який момент прийти на допомогу. А ще це був надзвичайно цікавий співрозмовник, який знав безліч неординарних історій! Шкода, що вони так і не стали на папері чіткими рядами.

Приємно, що громада нашого міста увіковічила його пам’ять у назві однієї з нових вулиць на західній околиці Острога. Та головне, що не стерлася пам'ять про нього у багатьох тисяч наших ­земляків…

Олександр ГЛАДУНЕНКО
№50 від 7 грудня 2013 р. Категория: Люди і час | Просмотров: 285 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]