П'ятниця

19.04.2019

09:18

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Храм Святої Анни у Ерусалимі
Існує передання, що на честь Різдва Богородиці на початку IV ст. мати імператора Костянтина – св. Єлена збудувала в Єрусалимі храм, але він не зберігся до сього дня. Донині в Єрусалимі збереглась церква Святої Анни, зведена на місті будинку, у якому, згідно з переданням, Свята Анна народила Богородицю. Цей храм був збудований лицарями першого хрестового походу в 1142 р. при підтримці королеви Мелісанди – набожної та мудрої правительки Єрусалимського королівства. Він розташований у старій частині міста, недалеко від Левиних воріт і майже поруч із славнозвісною купальнею Віфезда, у якій Христос зцілив розслабленого. Коли в 1187 р. Єрусалим був захоплений турками, чимало християнських храмів було зруйновано. Але церкву св. Анни мусульмани пожаліли, можливо тому, що вони також визнають Ісуса Христа, але не як Бога, а як пророка. Турецький правитель Салах ад Дін залишив храм неушкодженим, проте перетворив церкву на мусульманське училище – медресе.

У 1856 р. турецький султан Абдул Маджид подарував церкву св. Анни французькому імператору Наполеону ІІІ в знак подяки за підтримку Туреччини у Кримській війні. У 1874 р. церква була передана місіонерському чернечому братству «Білих отців», заснованому в 1865 р. з метою поширення християнської віри на Сході. У цей час архітектор М. Маус відреставрував храм, повернувши йому первісний вигляд романської базиліки, адже за 700 років, коли в церкві було мусульманське училище, вона кілька разів перебудовувалась. У 1964 р. французьким скульптором Пилипом Кеппеленом був створений головний вівтар, на якому були зображені різні сюжети із життя Діви Марії. Із верхньої частини храму можна спуститись сходами у головну святиню – підземну крипту, у якій традиція відзначила вівтарем місце, де народилась Богородиця.

Зліва від головного входу церкви стоїть біломармурова скульптура «Свята Анна з Дівою Марією». За своєю композицією, класичним стилем виконання та технікою обробки мармуру вона дуже нагадує скульптуру нашого земляка, визначного польського скульптора Томаша Оскара Сосновського «Діва Марія з Ісусом Христом», яка нині зберігається в Острозькому краєзнавчому музеї. Це дає підставити припустити, що автором єрусалимської статуї може бути також Т.О. Сосновський (1810–1888). Саме у цей час, коли храм св. Анни був переданий католицькій церкві, Т.О. Сосновський жив і працював у Римі, очолюючи академію «Віртуозі ал Пантеон». Це був відомий і авторитетний майстер, який особливо прославився своїми сакральними роботами, присвяченими Богородиці, Христу та святим. Римський папа Пій ІХ приділяв особливу увагу прославленню Богородиці. У 1871 р. він скликав Перший Ватиканський собор, на якому був проголошений догмат про непорочне зачаття Діви Марії. У 1870-ті роки Т.О. Сосновський виконав низку скульптур «Непорочне зачаття Діви Марії». Можливо, що на замовлення папи Пія ІХ скульптор виконав композицію «Свята Анна і Діва Марія» для оздоблення відреставрованого храму святої Анни в Єрусалимі. Ця гіпотеза потребує подальшого дослідження, яке сподіваємося, дасть позитивні результати.

Ярослава БОНДАРЧУК
Просмотров: 524 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]