П'ятниця

26.04.2019

04:58

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Хвороба смертельна – дуже важлива обережність
Всесвітній день боротьби зі сказом є ініціативою благодійної організації «Альянс по боротьбі зі сказом» та «Центрів боротьби з хворобами і профілактики хвороб» у США за підтримки Всесвітньої Організації Охорони здоров’я (ВОЗ). Важливість проведення профілактичних заходів демонструють цифри, які нещодавно оприлюднила ВОЗ – щорічно у світі вмирає від сказу близько 55 тисяч осіб, що в середньому становить одна людина кожні 10 хвилин, головним чином у країнах, що розвиваються. Актуальна боротьба зі сказом і для нашої держави.  

Вогнища сказу серед тварин зареєстровані у всіх природно-географічних зонах і регіонах України. В Острозькому районі за 2012-2013 рр. зареєстровано один випадок сказу кота у селі Милятин. Завдяки вчасному реагуванню та проведенню відповідних ветеринарно-санітарних заходів ветеринарною службою району, вогнище сказу було локалізовано. Тепер Острожчина є благополучною щодо захворювання тварин на сказ. Ветеринарною службою проводиться комплекс заходів для боротьби з цим захворюванням. Зокрема, щорічні профілактичні щеплення свійських тварин. У цьому році щеплено проти сказу 4085 собак та 41 кота. Жителі Острога можуть приводити тварин у районну ветлікарню для проведення щеплень.

Сказ (водобоязнь, гідрофобія) – гостре вірусне інфекційне захворювання усіх теплокровних тварин та людини, яке виявляється в специфічному ураженні центральної нервової системи, що у людей та більшості вищих тварин закінчується смертельно. Найбільш чутливі лисиці, щурі, вовки, хом’яки, коти, собаки, борсуки, кажани, велика рогата худоба. Зараження відбувається через слину хворої на сказ тварини при укусі або ослиненні ушкодженої шкіри чи слизових оболонок. Інкубаційний період хвороби триває досить довго – у середньому 1-3 місяці (хоча може тривати й до року), і перші ознаки хвороби виникають пізно, коли у мозку вже відбулись руйнівні незворотні процеси, що робить лікування практично неможливим (зафіксовано лише три науково підтверджені випадки одужання після прояву симптомів). Головною ознакою захворювання тварин є зміна поведінки, насамперед, втрата відчуття страху. Звірі втрачають обережність і вдень з’являються у населених пунктах, не реагують на присутність людини. Поступово зростає занепокоєння, зростає агресивність (нападають на людей і тварин), потім настають паралічі й через 3-4 дні тварина гине.

Щоб уберегти себе та інших від зараження на сказ, необхідно: уникати контакту з дикими та безпритульними тваринами; обов’язково щорічно проводити профілактичні щеплення собакам та котам; необхідно дотримуватись правил утримання домашніх тварин (сторожових собак в установах, підприємствах та організаціях тримати на ланцюгах, в спеціально відведеному для цього місці, виводити на вулицю в намордниках, забороняється вигулювати собак на територіях лікувально-профілактичних закладів, шкіл, дитячих навчальних закладів, закладів інтернатного типу, в парках та скверах, приводити їх з собою на ринки, в магазини та нацьковувати на людей); мисливці на полюванні повинні діяти дуже обережно, шкіру забитих тварин потрібно здирати в захисних рукавицях.

Що робити, якщо вкусила будь-яка тварина: при покусах тваринами чи попаданні слини хворої тварини на шкіру чи слизові оболонки, слід негайно промити рану проточною водою з милом та терміново звернутися до лікаря; не можна в гніві убивати тварину, виганяти її або вивозити в іншу місцевість, після того, як вона нанесла покус; тварину потрібно ізолювати та тримати на прив’язі для того, щоб спеціалісти ветеринарної медицини могли спостерігати за станом її здоров’я впродовж 15 діб з моменту покусу. Якщо тварина залишається здоровою та живою, лікування людям не призначається, або в подальшому відміняється; якщо тварина безпритульна, хижа чи загинула, то необхідно звернутися до лікарів за призначенням антирабічних щеплень. Щеплення повинні проводитись якомога раніше та, коли лікар призначить щеплення, проводити їх регулярно, не допускати самовільної відмови та їх перерви. На період щеплень необхідно дотримуватись режиму та вимог, що пропонують медики (не вживати спиртні напої, не переохолоджуватись та інше).

Пам’ятайте, що сказ неодмінно закінчується смертю!!! Бережіть себе!

Микола СИТНИК, лікар-епізоотолог Острозької районної державної лікарні ветеринарної медицини
№39 від 28 вересня 2013 р. Категория: Медицина і здоров'я | Просмотров: 292 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]