Неділя

21.04.2019

21:19

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Кличуть на службу церковні дзвони
Початок Різдвяного посту – час задуматись над своїм духовним життям, відвідуючи церковні служби. А кличе туди церковний дзвін – блага вість, яка сповіщає про початок служби. Мелодія церковного дзвону – це духовна гармонія, яка надихає і навіть оздоровлює. Останнє довели науковці. Переконались у цьому і острозькі дзвонарі.Гармонія, що додає бадьорості

Одинадцять дзвонів Свято-Воскресенського храму мають свою історію. Як розповів настоятель церкви отець Віктор, колись тут був їх повний комплект. Однак під час війни снаряд із німецької гаубиці влучив у дзвіницю і побив дзвоники. Із старих, столітніх залишилось лише 2 дзвони. Сьогодні їх доповнюють підголосками дзвони, які допомогли придбати благодійники. А ось підібрати їх допомагала Архангельська школа дзвонарів.

– Я надіслав туди звуковий файл, і нам порадили придбати 5 дзвонів на Воронезькому колокольно-литейному заводі, – розповідає священик. – Придбали, освятили, запросили настройщика з Москви, який зробив для них майданчик і спеціальним камертоном усе налаштував. Ось так і запанувала у нас повна гармонія звуку. Адже церковний дзвін – це дивний інструмент, головне завдання якого – поклик до храму, це частина проповіді. Дзвін ніби розмовляє з нами своєю живою мовою. Саме тому я і не захотів встановити у храмі електронного дзвонаря. Це стандарт, стабільність, і це було б простіше. Але коли дзвонар піднімається на дзвіницю, він хреститься, молиться. І жива людина видає живий звук, який приносить духовну радість. Її не дасть ніяка електроніка! Коли дзвонар б’є у дзвони, то відчувається, коли в нього не все гаразд. Інколи звук буває надто агресивним, сильним чи навпаки.

Дзвони виливають із сплаву, в складі якого є золото, срібло, чавун, мідь і вага їх може сягати тонни. Тому їх встановлення – процес складний і кропіткий, як зрештою і опанування ними. Для цього є спеціальні школи дзвонарів. Та не у кожному храмі дзвонами опікується спеціально навчена людина. Так, Валерій Петрович Школьник, за плечима якого музичне училище, дзвонарем у Свято-Воскресенському храмі лише рік. Для нього, як і для пономаря Бориса (на фото), в минулому барабанщика, церковний дзвін – це задоволення і божественний промисел.

– Я полюбив ці дзвони, а особливо старий, – розповідає Валерій Петрович. – Завжди поцілую його, помолюся, і відчуваю особливе піднесення під час дзвону. Коли починав, мелодії дзвону були простенькі. З часом я ускладнював ритмічний малюнок, скрасив його, і тепер маю 3 різні ритмічні малюнки, в яких вдається задіяти усі 11 дзвонів. Впевнений, що це вдосконалення відбулося з Божою поміччю. Адже я відчуваю особливу благодать дзвону, вібрацію живого організму, який надає бадьорості. Мені 62-ий рік, а я з легкістю піднімаюся на дзвіницю, потім спускаюся, співаю в хорі, читаю Апостола. Знаю, що хвороби, інфекції – це хаос, а дзвін – це гармонія. Тому гармонія підкорює хаос.


Оздоровлення доведене наукою

Слова Валерія Петровича підтверджені історією. Адже у страшні часи панування епідемій тифу та холери наші предки недарма вдень і вночі безперестанку били у дзвони – так вони знищували віруси й мікроби, якими було переповнене повітря. Відомі випадки, коли люди, регулярно слухаючи дзвін, позбувалися глухоти, німоти, астми, заїкання і навіть виразкової хвороби. Оздоровча сила церковного дзвону підтверджена і рівненськими науковцями. Співробітники кафедри фізики НУВГП підтвердили, що дзвін дійсно пригнічує розвиток хвороботворних мікробів та вірусів. Відбувається це внаслідок того, що ритмічні удари на дзвіниці порушують спокій мікролептонів – надлегких частинок, якими оточені всі матеріальні предмети. Ці "потривожені” частинки починають ширяти у повітрі, генеруючи при цьому мікролептонні поля, які розривають жорсткі молекулярні зв’язки і видаляють шкідливі ізотопи. А саме ці ізотопи призводять до виникнення хвороб.

Отець Віктор розповів, що церковний дзвін має здатність відганяти грім, блискавку. Та головне його призначення – заклик на церковну службу, заклик задуматись над своїм життям: що ми зробили і коли полінувалися, як поставились до ближнього. Дзвін – це ще одне нагадування про те, що спішити треба не поспішаючи.


З історії

Церковною мовою дзвін іменується "кампан" – від назви римської провінції Кампанії, де з міді було вилито перші дзвони. Спочатку дзвони були невеликі, по декілька сот фунтів. При храмах було їх небагато: по 2-3 дзвони. Але з XV ст., коли в Русі з'явилися власні заводи для виливання дзвонів, тоді почали виливати дзвони великих розмірів.

Олена ТОЛОЧИК

Просмотров: 484 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]