Понеділок

20.05.2019

05:25

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Конституція 2004 року: плюси чи мінуси?

Одну з головних вимог Майдану виконали 21 лютого – повернули в дію Конституцію 2004 року. Та що ми знаємо про неї крім того, що суттєво обмежує повноваження Президента? Різницю між Конституцією 1996 року (яка діяла за «правління» Януковича) та затвердженою Верховною Радою зараз пояснює Віталій Ковальчук, доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри теорії та історії держави і права НаУОА.  

– Віталію Богдановичу, загалом повернення до Конституції 2004 року має для України позитивний чи негативний характер?

– У контексті тих подій, які відбуваються в Україні, безперечно, це є позитив. Ми були свідками повної узурпації влади колишнім президентом. Фактично він формував всю вертикаль виконавчої влади. І робив це за законом, бо йому дозволялось це Конституцією 1996 року. Всі силові структури були підпорядковані йому, це давало можливість говорити про те, що ми жили в президентській республіці. Нова редакція суттєво звузила повноваження Президента. Хоча в ній також є свої недоліки, про це говорила свого часу і Венеціанська комісія, і наші європейські колеги.

– Давайте розглянемо детальніше відмінності між двома редакціями Конс­титуції.

– Перша конституційна реформа відбулася в 2004 році і перетворила країну на парламентсько-президентську республіку. У 2010 році своїм рішенням від 30 вересня Конституційний Суд скасував цю реформу і повернув в дію Конституцію у редакції 1996 року. Проте 1 лютого 2011 року Верховна Рада своїм Законом все ж продовжила строк власних повноважень та повноваження місцевих рад до п’яти років, адже за конституцією 1996 року він становив 4 роки, а після реформи 2004 – п’ять.

І ось, на тлі буремних і трагічних подій минулих днів, парламент ухвалює ще два акта – Закон «Про відновлення дії окремих положень Конституції України» від 21 лютого, який не може набути законної сили до підписання Президентом України, та Постанову «Про текст Конституції України в редакції 28 червня 1996 року, із змінами і доповненнями, внесеними законами України від 8 грудня 2004 року…». Тобто, фактично залишили діючими тільки ті зміни, які були зручні тогочасній владі, «покроївши» дві редакції Конституції як зручно, як хочеться.

Так, збільшився перелік причин для припинення народним депутатом його повноважень і однією з них знову стало його невходження або вихід зі складу фракції партії, від якої він обирався. Також, депутатам необхідно формувати коаліцію, яка має включати конституційну більшість, тобто 226 нардепів. Така коаліція має бути сформована протягом місяця з першого засідання Ради, а в ситуації, що склалася наразі, відлік ведеться від 22 лютого. Якщо коаліцію не сформовано у визначений термін, Президент має право розпустити Верховну Раду України.

Звернімо увагу також на те, що до повернення Конституції 2004 року, виконання обов’язків Президента у разі припинення його повноважень лягало на Прем’єр-міністра, в той час як зараз це стає обов’язком Голови Верховної Ради.

Конституція 2004 року значно збільшує повноваження парламенту, оскільки саме коаліція депутатських фракцій у Верховній Раді України вносить пропозиції Президенту України щодо кандидатури Прем’єр-міністра України, а також щодо кандидатур міністрів Кабінету Міністрів України. Нагадаємо, що за попередньою редакцією депутати лише надавали згоду на призначення Президентом очільника уряду, а сам уряд Президент призначав за поданням Прем’єр-міністра. Тепер же парламент з подання Президента призначає Прем’єр-міністра, Міністра оборони та Міністра закордонних справ. Решту членів Кабміну подає на затвердження Верховній Раді новопризначений Прем’єр.

Таким чином, Конституція зі змінами 2004 року дає Верховній Раді багато важелів для формування виконавчої гілки влади. Втім, у Президента залишається право припинити повноваження Ради, у разі якщо уряд не сформований протягом шістдесяти днів від відставки попереднього. Також, за введеною в дію Конституцією, Глава держави може ініціювати в парламенті розгляд питання про відповідальність Кабінету Міністрів України, на основі чого може бути прийнята резолюція недовіри останньому.

Зміни відбулися і в судовій гілці влади, а саме в Законі «Про судоустрій та статус суддів». Віднині голови та їх заступники в місцевих, апеляційних та спеціалізованих судах призначаються Верховною Радою замість Вищої ради юстиції. Також подання щодо призначення судді безстроково подає до парламенту відповідний його комітет, а не Вища рада юстиції. У разі ж неприйняття Верховною Радою рішення щодо обрання судді безстроково повторне голосування не проводиться. Вища рада юстиції вносить подання щодо звільнення його з посади судді.

– Тобто, якщо говорити про баланс влади, то Конституція 2004 року дозволяє його дотримати? Чи не набуває Президент лише представницьких функцій?

– Так, баланс влади дотримується. Різні органи влади чинять контроль один над одним. А щодо функції Президента – крім представницьких, він лишається активною фігурою на шахівниці політики. У нього досить широкі повноваження, крім вже описаних, він може подавати законопроекти, накладати вето.

Загалом конституційна реформа продовжується – вона не може обмежитись лише поверненням до попередньої редакції. Багато прийнятих законів потребують перегляду, нинішня ситуація в країні потребує нових. Можливо, таким чином ми прийдемо до абсолютно нового її варіанту: основний зміст лишиться, але ряд положень буде замінено. Час покаже.

 

 

Заява тимчасової контрольної комісії районної ради «Президія Острозького району з питань врегулювання суспільно-політичної ситуації в районі»

Звертаємося до всіх жителів Острозького району та міста Острога, особливо до працівників бюджетної сфери з проханням, повідомити нам усі дані про зловживання з боку керівників підприємств та установ Острожчини (лікарень, шкіл, управлінь тощо) та інших осіб. Якщо вас змушували їхати на антимайдан, вступати до Партії регіонів, вимагали хабарі, а також якщо у вас є відомості про інші неправомірні дії влади, просимо повідомляти нам за телефонами: (067) 767-0144, (067) 698-0065, (067) 385-9550.

Зі свого боку гарантуємо безкоштовну підтримку юристів, які співпрацюють з нашою комісією, а також анонімність за бажанням заявників на період перевірки достовірності таких відомостей.

Слава Україні!

 

 

Звернення тимчасової контрольної комісії районної ради Президія Острозького району з питань врегулювання суспільно-політичної ситуації в районі

З огляду на поточну суспільно-політичну ситуацію в Україні почастішали випадки кримінальних правопорушень з боку осіб, що називають себе учасниками Євромайдану. Тому на засіданні Президії Острозького району з питань врегулювання суспільно-політичної ситуації в районі вирішено вжити заходи спільно із правоохоронними органами щодо недопущення таких протиправних дій. Звертаємося до всіх небайдужих жителів Острозького району та міста Острога із закликом долучатися до нашої ініціативи шляхом участі в загонах Громадської варти, яка буде разом з міліцією та іншими компетентними органами здійснювати охорону правопорядку на території міста Острога та сільських рад Острозького району.

Також звертаємося до небайдужих громадян і підприємців Острожчини із проханням фінансово підтримати створення таких загонів та виконання ними функцій, пов’язаних з охороною правопорядку. Окремо звертаємося до підприємців, в чиїх магазинах та кав’ярнях продаються спиртні напої. Зазвичай більшість правопорушень здійснюється під впливом алкоголю, тому й просимо вас допомогти фінансово Громадській варті, яка буде здійснювати патрулювання. Зібрані кошти буде використано на здійснення їхньої статутної діяльності з обов’язковою звітністю перед територіальною громадою Острожчини. Заздалегідь дякуємо.

Слава Україні!

Голова тимчасової контрольної комісії районної ради «Президія Острозького району з питань врегулювання суспільно-політичної ситуації в районі» Юрій Олексійчук

№10 від 1 березня 2014 р. Категория: Політика, депутатська діяльність | Просмотров: 1750 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]