Неділя

21.04.2019

17:07

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Кредитні капкани
Кредитна залежність, бува, заводить людей у глухий кут, з якого вони не можуть знайти вихід тільки тому, що його там немає. Як не потрапити у таке становище? Наші кореспонденти намагалися знайти відповідь на це запитання і знайшли під час своїх пошуків чимало кредитних капканів, у які ловлять людей недобросовісні фінансисти. Але спочатку про те, чому ми пішли в цей пошук.  

У квартирі, яку Катерина та Валерій виплатили з допомогою кредитних грошей, тепер живуть чужі люди. Бо коли вони брали той кредит, то не могли передбачити багатьох речей. Наприклад того, що долар піде вгору. Чи того, що Валерій потрапить в аварію і йому доведеться робити складну операцію – вставляти в кістку ноги титанову пластинку.

Квартира, на придбання якої вони брали кредит, була заставою для цього ж таки кредиту, отже, банк її продав. Але цієї суми не вистачило, щоб погасити кредит і відсотки, які на ньому наросли. Тож коли подружжя із семимісячною дитиною на руках повернулося в село й оселилося у напіврозваленій хиж Катерининої баби, то довелося продати ще й бабину корову. Тепер вони живуть у розвалюсі, з якої намагалися втекти, без грошей, без корови, без роботи і без надій…

Віктора підставив рідний брат. Він хотів почати бізнес і взяв кредит. Грошей не вистачило, бізнес не спрацював, а кредит треба було повертати, то брат узяв ще один кредит – на дружину. Але й це йому не допомогло, тому в один нечудовий день брат із братихою поїхали геть з Рівного і взагалі України. Вони опинилися в Португалії, де доглядають фазенду одного багатого лісабонця. Тільки після термінової братової втечі Віктор дізнався, що кредит брата доведеться погашати йому, бо брат свого часу украв паспорт Віктора, записав його поручителем, підробивши для цього братів підпис. Ніхто не хоче й чути доказів Віктора, що це афера, що підпис під порукою – підробний. З нього вимагають погашення кредиту в 40 тисяч гривень і майже такої ж суми відсотків, які на ньому наросли. Оскільки кримінальну справу за цим фактом порушувати не хочуть, Віктора відіслали до господарського суду. А там свої витрати. Адвокат вимагає 15 відсотків від суми, яку треба відстоювати, а це понад 15 тисяч гривень. Віктор почувається загнаним у пастку. Але на одміну від брата тікати йому нікуди. У нього на руках двоє маленьких дітей.

Таких кредитних драм у рівненських сім’ях, як і по всій Україні, розігрується немало. Щоб з’ясувати їх витоки, ми всією редакцією провели власне журналістське розслідування про тих, хто розставляє людям кредитні пастки. Мабуть, тільки сліпий не помітить тих закликів узяти кредит на споживчі потреби, якими на кожному кроці майорять банківські установи.


Похід по кредит Сергія: «Під жіночою маскою – банк з апетитом акули».


На стовпі оголошення: «Позичу гроші: до 30 000 гривень. Без застави, без поруки, без довідки». Під текстом – відривні шматочки з номером мобільного, ще й красиве жіноче ім’я: Вікторія. Ані номера ліцензії, ані бодай якоїсь адреси.

Набираю номер. На яких же умовах ощасливить мене кредитною кабалою ця чарівна незнайомка?

– Ой, ви знаєте, Вікторія пішла на обід (та невже! – авт.), але я теж вам можу зарадити. Позики надає банк, у нас усе офіційно. Ну, самі розумієте: майже. Вам потрібно скільки грошей?

– 16 тисяч.

– А довідку про доходи можете принести?

– Із мінімалки.

– Тоді дамо лише 14 тисяч. Ви ж, звісно, заробляєте більше?

Мовчу.

– Але бухгалтерія має підтвердити нам ваші неофіційні доходи.

– А як це?

– Дуже просто: по телефону…

Як виявилося, офіс у цього небачено довірливого банку розташувався в самому центрі міста, у вельми престижній новобудові.

І ось я в банку. Кімнатка маленька – чотири столики для консультантів. П’ятий – трохи більший – у скляному «акваріумі». Там, вочевидь, керівник «бригади», але він теж консультує. Шкода, але розмов чи хоч якихось міркувань відвідувачів підслухати мені не вдалося. Усі потенційні клієнти – відверто простуваті (це видно й неозброєним оком) і не вельми файно одягнені люди – здебільшого мовчки слухали.

Усе тут відбувається швидко, в режимі запитання-відповідь.

– Ви хочете взяти гроші вже зараз? – питає мене дівчина-менеджер років так двадцяти.

– Поки підбираю варіанти.

Вогник інтересу в її очах до моєї особи відразу пригаснув. Та коли сказав, що хочу терміново знайти 16 тисяч гривень на авто («Є гарна машина задешево, не встигну – перехопить хтось!»), співбесідниця продовжила розмову в конструктиві.

– Якщо не хочете приносити довідку, можемо дати тільки 14 тисяч. Ну, зрозуміло, потрібні паспорт і код. Також маєте назвати ще два телефони знайомих, крім керівника вашої фірми: люди повинні підтвердити вашу особу.

– Умови роздрукуєте? І договір?

– Там лише кілька цифр, запишіть їх собі на папері. Візьмете 14 тисяч на 2 роки – будете платити по 1337 гривень щомісяця. Останні три місяці – по 1146 гривень.

– А за затримку сплати штрафуєте?

– Пеня 0,15 відсотка що­дня. Це ж копійки! Коли ви хотіли брати машину?

– У суботу.

– Ну от, приходьте до мене в п’ятницю! За годину вже й матимете гроші!

Сподіваюся, читачі вже порахували, звідки у банку така небачена щедрість і довіра до людей? Ні? Аби не перевантажувати вас розрахунками вартості сиру в мишоловці, наведу власні прості викладки.

Ви взяли 14 000 гривень, а банкові віддасте – 31 515, тобто в два з чвертю рази більше. Це – 62,5 відсотка річних, або понад п’ять відсотків на місяць. Щомісяця з цієї суми ви сплатите більш як 700 гривень лише відсотків, а от на погашення кредиту зарахується менше – без кількох гривень 600. У такі виплати виливалися в буремні дев’яності позички в рекетирів, та й то лише тоді, коли бідолаха не встигав віддати гроші у терміни, про які домовлялися. Тоді боржника по бандитських «понятіях» ставили «на лічильник». Нинішній «лічильник» суворіший – штраф 0,15 відсотка на добу від усієї суми позички. Тобто – 21 гривня на день. Якщо затримаєте виплату на місяць – банк отримає від вас у подарунок 630 гривень. Борг при цьому не зменшиться. Непогано, погодьтеся!


Похід по кредит Марини: «Обіцяють 9,99 відсотка, а виходить 74».


Марина клюнула на привабливе оголошення, в якому обіцяли дати кредит 30 000 гривень під 9,99% річних на 24 місяці. За умовами кредитування, запевнили її в банку з дуже модною назвою, не треба сплачувати жодних страхових платежів, плати за надання кредиту, одноразових комісій. Пропозиція приваблива, якби не одне «але». Окрім річної ставки 9,99% потрібно щомісячно сплачувати 3,49% від суми кредиту за супутні послуги, а саме – плату за обслуговування кредитної заборгованості. Тобто щомісяця 1047 гривень потрібно платити банку за надання інформації про стан заборгованості позичальника, формування та надання виписок по рахунку, на якому обліковується кредитна заборгованість, надання консультацій щодо умов строкового та/або дострокового погашення кредитної заборгованості, встановлення «кредитних канікул», відміни чи перегляду штрафних санкцій. Тож виходить, що за два роки мусиш сплатити 25128 гривень за обслуговування кредитної заборгованості. Плюс 3221,02 гривні за користування кредитом, то в сумі виходить переплата у 28349,02 гривні, або сукупна вартість кредиту становить 74,21%!


Похід по кредит Василя: «Позичаєш двадцять тисяч, зразу плати дві».

Василь – читач нашої газети. Він щойно взяв кредит, щоб віддати людям гроші, які позичав на операцію сина. Чоловік пішов по старих авторитетних банках із солідною репутацією. У першому потрібні були застава плюс поручителі. Щоб оформити заставу, за послуги оцінювача і нотаріуса треба було викласти до п’яти тисяч, розпо­відає Василь. Це надто велике навантаження на кредит у 20 тисяч, вирішив він. Отже, пішов до іншого банку. Там погодились тільки на двох поручителів, але від них вимагалося… оцінити їхні квартири.

Ще у двох банках Василеві відмовили через вік, бо там дають кредити тільки людям до 60 років. Зрештою він знайшов банк, у якому йому погодилися дати 20 тисяч на два роки. За цей час згідно з умовами банку він мав повернути кредиторам 30 тисяч. Причому давали насправді не 20, а 18, а 2 тисячі – комісія. Хочеш – внеси ці дві тисячі, то отримаєш 20, а хочеш – отримуй 18, а відсотки сплачуй за 20.

Василь на це пристав, бо ніде не знайшов нічого кращого. Та доки він ходив до Пенсійного фонду по довідку про свої доходи, з головного офісу банку зі столиці прийшла вказівка дати йому всього 10 тисяч. Записали 10 тисяч, але відразу з них забрали 200 гривень за оформлення. А тепер щомісяця протягом року він мусить повертати банкові по 1070 гривень, тобто за рік замість 10 тисяч поверне банкові 12,8. Це – 28,4 відсотка річних. І це реально найдешевший зі знайдених нами кредитів. У той час, коли 28,48 – це середня вартість кредитів населенню.


Похід по кредит Олександра: «Наче у фільмі про Джеймса Бонда».


Сашка привабила пропозиція, яка просто волала зі стовпа: «Швидко кредит готівкою. Без застави та поруки, без довідки про доходи, рішення протягом години». Ну що ще треба для повного щастя? Саша клюнув. По той бік слухавки відповів жіночий голос, який представився Людмилою. Каже, що кредит видають до п’яти тисяч гривень. «Що це за структура?» – поцікавився Сашко. Людмила назвала її міжнародною фінансовою установою. І Олександр поїхав дізнаватися про умови позики.

На місці йому розповіли, що термін кредиту може бути від 12 до 42 тижнів, тобто від трьох до десяти з половиною місяців. Сплачувати по кредиту потрібно щотижня. За умови, що позичаєш максимальну суму 5000 гривень на найкоротший термін – три місяці, щотижня доведеться платити по кредиту 585 гривень, тобто 2340 гривень за місяць. Якщо взяти цю саму суму на максимальний термін, доведеться платити по 260 гривень щотижня, тобто 1040 гривень за місяць. За десять з половиною місяців, окрім позичених п’яти тисяч гривень, треба віддати ще 5920 гривень за користування кредитом. Тобто загальна сума, яку доведеться віддати позичальнику – 10920 гривень. Виходить, що це кредит під 118,4 відсотка! Грабіж серед білого дня!

Людмила розповіла про «переваги» їхнього кредиту: «Ми не беремо одноразової комісії, як у банках, не вимагаємо страховки на випадок смерті позичальника. Якщо ви старші 21 року, поручитель також не потрібен. Усе, що треба, – паспорт та ідентифікаційний код».

Коли Олександр запитав, чи до цього ж офісу приходити з паспортом та кодом за позикою, то отримав відповідь, що кредитори прийдуть… до нього додому.

– У нас персональне обслуговування на дому. Наш фахівець мусить прийти до вас додому, щоб пересвідчитися, що ви дійсно там проживаєте, – сказала працівниця «міжнародної фінансової установи».

Та є ж у паспорті графа з місцем проживання, подумав Сашко. Що за дивина? А що робити, якщо треба взяти кредит так, щоб про це не знали близькі, приміром, батьки або дружина? Якщо додому завітає цей так званий кредитний консультант, доведеться виправдовуватися перед ними.

– У нас для таких випадків передбачена послуга конфіденційності. Кредитний консультант приходить до вас додому під виглядом вашого друга чи знайомого, – заспокоїла його пані Людмила.

Тільки Олександр щось не заспокоївся. Нічого собі вигадали! Цю послугу можна назвати «Відчуй себе Джеймсом Бондом». Та й одна справа, якщо додому йдуть справді для того, аби пересвідчитися, де ви мешкаєте. А якщо справжня причина такого візиту криється значно глибше?

– Консультант приносить гроші готівкою вам додому. Після отримання цього кредиту щотижневий платіж сплачуєте за тією ж схемою. Наша людина в зручний для вас час приходить до вас додому чи на роботу, і ви розраховуєтеся, – не вгавала Людмила.

Та бажання погратись у «бондіаду» в нашого кореспондента не виникло.

Одна з поширених помилок – це віра в казки. Раніше їх розповідали про безвідсотковий кредит, тепер, коли заборонено рекламувати кредити під нуль відсотків, – про низькі ставки за кредитом. Тому ми попросили пролити світло на цю темну справу фахівця у кредитуванні Ольгу Ігнатьєву. І запропонували їй розкласти по поличках конкретну пропозицію одного з банків. Вона така: банк пропонує взяти в кредит від 10000 до 20000 гривень на термін від 3 до 24 місяців під 0,01% річних. При цьому сплачується одноразова комісія 2% від суми кредиту, щомісячна комісія від 2,5 до 2,99% та страховка 1% від суми в місяць. Комісії за дострокове погашення кредиту немає.


Компетентний коментар:


Голова правління Рівненської асоціації кредитних спілок Ольга ІГНАТЬЄВА:

– Цікава ситуація для роздумів. Отже, давайте припустимо, що ми вирішили взяти в кредит 10 тисяч гривень на 12 місяців. При відсотковій ставці 0,01% виходить, що за рік заплатимо лише гривню. Це ж чудово, скажете ви і цілком можливо, що вже поспішите оформляти кредит. Але… У нас ще є одноразова комісія 2% від суми кредиту, або 200 гривень. Ну теж ніби невеликі гроші, – пояснює Ольга Ігнатьєва. – Але далі починається найцікавіше: щомісячна комісія від 2,5 до 2,99%. У нашому випадку вона становитиме 3000 гривень (якщо 2,5%) і 3588 гривень (якщо 2,99%). Плюс 1200 гривень за рік потрібно заплатити за страховку. Якщо порахувати всі витрати разом, то виходить 4401 гривня або 4989 гривень (якщо щомісячна комісія 2,99%) переплати. На жаль, люди звертають увагу тільки на відсоткову ставку. Але реальна переплата у цьому разі – від 44% до 49,89%. А це майже половина позиченої суми. І не має значення, як це називається – страховка, комісія, відсоток. Коли ж до цієї суми додати ще штраф за прострочення платежу (наприклад, дата сплати випаде на вихідний, коли банк не працює чи просто ви не встигли заплатити) або людина трішки не доплатила, то виходить зовсім інша картина. Тому скільки позичальник реально переплачує за кредит, можна визначити тоді, коли вже все закінчиться. Найбільша проблема полягає в тому, що цього ніхто не рахує. Люди звикли реагувати на відсоткову ставку, хоча вона може не грати ніякої ролі – бути низькою чи дуже низькою, але при цьому кредит обійдеться вам дуже дорого. І насправді оці 0,01% річних виливаються у всі 50%.

Завжди слід звертати увагу на те, на яку суму нараховується відсоток для щомісячної сплати – на початкову чи залишкову. Якщо щомісячна комісія нараховується на залишок, то вона зменшується, якщо ж на початкову суму – тоді переплата за рік виходить практично вдвічі більшою.

– Коли ж сума вашого боргу з кожною сплатою зменшується, то сума відсотка також повинна знижуватися, – каже пані Ольга. – Ставки 60% річних у такому разі дають приблизно 32% переплати (адже сума щомісячно зменшується). Таким чином людина може коригувати свою переплату в сторону зменшення. Їй вигідно швидше приносити гроші.

www.7d.rv.ua
№50 від 15 грудня 2012 р. Категория: Правоохоронні органи, право і кримінал | Просмотров: 447 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]