Субота

20.04.2019

19:36

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Легалізація робочих місць – шлях до стабільності

Легалізація робочих місць – це спільний внесок у стабільне майбутнє, який і держава, і бізнес, і громадяни роблять вже сьогодні. Це обов’язкова умова добробуту та підвищення рівня життя всієї країни та кожного українця. 

Такі явища як «тіньова» зайнятість та «нелегальна заробітна плата» є не лише порушенням чинного законодавства про працю, а й податкового законодавства. Саме від стану продуктивної зайнятості населення в значній мірі залежить наповненість бюджетів усіх рівнів. Належний облік у сфері зайнятості, націленість на створення нових робочих місць суттєво впливають на можливості соціально-економічного розвитку територій.

Проблема нелегальної заробітної плати нині становить серйозну соціально-економічну загрозу через недоотримання коштів місцевими бюджетами.

Рівень надходження податку з доходів фізичних осіб знаходиться в прямій залежності від рівня заробітної плати. Тому так важливо, щоб працівники отримували офіційну заробітну плату, а не в «конвертах», яка б забезпечувала добробут кожної родини, а місцевий бюджет мав би при цьому стабільні надходження.

Легалізація зайнятості, створення додаткових робочих місць та підвищення рівня заробітної плати є базовим фактором для поліпшення добробуту населення.

Основними факторами, які впливають на покращення показників ринку праці є: збереження ефективних існуючих та створення нових робочих місць, сприяння розвитку підприємництва та самозайнятості, легалізація трудових відносин, підвищення рівня заробітної плати, ліквідація заборгованості з виплати заробітної плати, підвищення професійної компетенції безробітних та проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи.

Такі явища, як зарплата «в конвертах» та праця без оформлення трудової книжки, переслідують наше суспільство вже не один рік поспіль і мають характер руйнівної сили.

Легалізація робочих місць та заробітної плати – соціальна захищеність кожного. Питання виплати офіційної, прозорої зарплати сьогодні є дуже актуальним. Адже більшість працівників іноді свідомо погоджуються на пропозицію роботодавців отримувати неофіційну, вищу за мінімальну зарплатню. Трапляється, що зарплата працівника значно відрізняється від тієї, яка записана у відомості. Це з’ясовується згодом, у випадку коли працівнику потрібна довідка про доходи, наприклад, для отримання кредиту чи для пред’явлення у Пенсійний фонд при оформленні пенсії.

Не оформлений офіційно працівник ризикує залишитися без права на отримання соціальних пільг та виплат, гарантованих державою, особливо при нарахуванні пенсії та їх перерахунків у подальшому. Тільки офіційно оформлений найманий працівник може відчувати себе соціально захищеним.

Згідно з частиною першою статті 3 Кодексу Законів «Про працю України», законодавство про працю регулює трудові відносини працівників, усіх підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовими договорами з фізичними особами.

Працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою, отже трудовий договір є основною, базовою формою виникнення трудових правовідносин. Трудовий договір – це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, та дотримуватись правил внутрішнього трудового розпорядку, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Доцільно зазначити, що законодавство про працю передбачає види трудового договору залежно від терміну.

Так, залежно від строку трудовий договір може бути: 1) безстроковим, що укладається на невизначений строк; 2) на визначений строк, встановлений за погодженням сторін; 3) таким, що укладається на час виконання певної роботи.

Також відповідно до чинного законодавства сторони трудових відносин (роботодавець та найманий працівник) мають право вносити зміни та доповнення до вже укладеного трудового договору, але за умови, що зміни та доповнення не погіршують становище працівників порівняно з чинним законодавством про працю, інакше, згідно зі статтею 9 КЗпП України, такі умови вважаються недійсними.

Не укладаючи трудовий договір, роботодавець або взагалі позбавляє працівника прав і гарантій, встановлених законодавством, або в разі укладання цивільно-правового договору суттєво обмежує права працівника, виводячи його з поля трудового законодавства.

Зокрема, найманим особам, які працюють без укладання трудового договору, необхідно усвідомлювати, які настають втрати.

Не уклавши трудовий договір, наймана особа втрачає: трудовий стаж; пенсійне забезпечення; допомогу на випадок безробіття; виплати за листами непрацездатності; виплати у зв’язку з нещасним випадком, професійним захворюванням; отримання щорічної оплачуваної відпустки.

Найманим працівникам слід знати, що укладення трудового договору у письмовій формі дає можливість перевірити особисто, чи сплачується єдиний соціальний внесок і у якій сумі, адже страховий пенсійний стаж працівнику зараховується тільки при укладенні трудового договору, оплаті мінімального страхового внеску, тобто від мінімальної заробітної плати, і, коли працівнику встановлено 0,5 розміру мінімальної заробітної плати, то, відповідно, він матиме лише півроку страхового стажу за відпрацьований календарний рік.

Цей договір захищає права найманого працівника, оскільки в ньому обумовлюється розмір заробітної плати, який має бути не меншим від її мінімального розміру, визначається тривалість робочого часу та перерви (тривалість робочого часу не може перевищити 40 год. на тиждень), визначаються вихідні дні, оплачувана відпустка, що має бути не менш ніж 24 календарні дні.

З метою забезпечення виконання Кодексу Законів «Про працю України», Закону України «Про Державний бюджет на 2015 рік» щодо забезпечення державних мінімальних гарантій оплати праці, виплати заробітної плати та захисту прав громадян, пов’язаних з легалізацією трудових відносин між роботодавцями та найманими працівниками, при виконкомі міської ради діє міська робоча група з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення, яка утворена та затверджена відповідним рішенням виконкому від 20 жовтня 2009 року № 248 «Про міську робочу групу з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення».

Міська робоча група здійснює контроль через контролюючі органи за дотриманням підприємствами, установами та організаціями міста усіх форм власності законодавства про працю, координує діяльність підприємств, установ та організацій щодо забезпечення легального використання роботодавцями праці найманих працівників та офіційної виплати заробітної плати.

Питання про стан укладання трудових договорів між фізичними особами та найманими працівниками, дотримання мінімальної заробітної плати та виплати заробітної плати розглядається на засіданнях міської робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення. При виявленні порушень чинного законодавства щодо укладання трудових договорів між фізичними особами та найманими працівниками, відповідним рішенням комісії, суб’єктів підприємницької діяльності – фізичних осіб зобов’язано укладати трудові договори з найманими працівниками та дотримуватись мінімальних державних гарантій в оплаті праці.

Черговий раз, звертаємо Вашу увагу на те, що використання нелегальної робочої сили, не укладання чи несвоєчасна реєстрація трудових договорів між підприємцями-фізичними особами та найманими працівниками є порушенням законодавства про працю, що тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Лише дотримання роботодавцем трудового законодавства та законодавства про зайнятість гарантує стабільний прибутковий бізнес і дасть змогу уникнути непорозумінь з найманим працівником і контролюючими органами. Суспільство очікує від суб’єктів підприємництва легалізації діяльності в повному обсязі, отже шануватимемо закон і один одного.

Галина ПЕРЛОВСЬКА,

начальник відділу з питань праці управління праці та соціального захисту населення

№ 28 від 11 липня 2015 р. Категория: Пенсії, соціальний захист і охорона праці | Просмотров: 386 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]