П'ятниця

19.04.2019

17:59

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Легалізація заробітної плати найманих працівників

Одним із завдань, що стоять на порядку денному перед органами Пенсійного фонду України, є легалізація заробітної плати. Гарантований рівень мінімальної заробітної плати чимало роботодавців просто ігнорують і змушують робітників працювати на невелику зарплату, часом зовсім не декларуючи оплату їх праці. Бажаючи уникнути зайвих, на думку роботодавця, витрат, видають працівникам зарплату готівкою. У цьому випадку йдеться про так звані «тіньові» заробітки.

Наймаючись на роботу, громадянам слід пам’я­тати, що заробітна плата, яка виплачується у «конвертах» – це тимчасове благо, яке має негативні наслідки для самого працівника. Це, перш за все, ризик залишитися без права на отримання соціальних пільг та виплат, гарантованих державою, особливо при нарахуванні пенсії та здійсненні перерахунків пенсій у подальшому. Людина, яка працює неофіційно, при отриманні травми не може розраховувати на виплату їй лікарняних та інших обов’язкових виплат.

Не менш важливим є той факт, що рівень надходження коштів до бюджету Пенсійного фонду знаходиться у прямій залежності від рівня нарахованої заробітної плати. Тіньова зарплата є основним ресурсом Пенсійного фонду. На ринку праці щороку виплачується близько 200 мільярдів гривень «тіньової» зарплати, що за нинішньої податкової бази – це щонайменше 75 млрд. грн. надходжень до бюджету. Дефіцит Пенсійного фонду на сьогодні становить 80 млрд. грн. Тому детінізація – це питання №1 як для економічної, так і для соціальної сфери, тому що ми реально недоотримуємо ресурс, який міг би повертатись до людей у вигляді зарплат і пенсій.

З 2000 року в Україні діє система персоніфікованого обліку, яка надає кожній застрахованій особі можливість безоплатно отримувати відомості про себе, тобто, з якої суми заробітної плати, скільки та за який період сплачено за неї роботодавцем до Пенсійного фонду страхових внесків. Ця система дозволяє застрахованій особі контролювати процес формування своєї майбутньої пенсії, вимагаючи від роботодавця своєчасної та повної сплати внесків.

Необхідно зазначити, що з 1 січня 2015 року відбулися істотні зміни в законодавстві щодо сплати єдиного соціального внеску, спрямовані на детінізацію ринку праці та легалізацію заробітної плати. Зокрема:

– передбачено нарахування єдиного внеску за кожну застраховану особу;

– запроваджено мінімальний страховий внесок за місяць за найманих працівників;

– запроваджено знижувальний коефіцієнт розміру єдиного внеску за найманих осіб за основним місцем роботи для роботодавців, які підвищують заробітну плату.

Також, з 1 січня 2015 року набрала чинності нова норма Кодексу законів про працю України щодо відповідальності роботодавців за використання найманої праці без юридичного оформлення, а також виплату зарплати «у конвертах», зокрема відповідальність у вигляді штрафів.

Питання реформування пенсійної системи в Україні є одним з пріоритетних, найбільш неоднозначних напрямків соціальної політики держави. Суть пенсійної реформи полягає в тому, щоб перейти від системи пенсійного забезпечення до соціального страхування, за якою живе увесь цивілізований світ.

Всі ці інструменти, в комплексі з більш широкими реформами допоможуть вивести з тіні економіку, подолати безробіття та наповнити Пенсійний фонд.

У результаті проведеного управлінням Пенсійного фонду України в Острозькому районі аналізу звітності платників встановлено, що по місту Острог за липень 2015 року кількість всіх застрахованих осіб із величиною заробітної плати, що менше мінімального розміру (в умовах відпрацьованого повного місяця по робочих місцях) становить 340 осіб або 11,3% від загальної кількості застрахованих осіб. Фонд оплати праці по даній категорії застрахованих осіб становить 287,6 тис. грн., а середня заробітна плата складає 846 грн.

Тож, вкотре нагадуємо роботодавцям та громадянам, що тільки офіційно оформлений найманий працівник може відчувати себе соціально захищеним, а бюджети соціальних фондів матимуть стабільні надходження для своєчасного фінансування страхових виплат.

Тетяна Опанасюк,
заступник начальника управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі

№ 38 від 19 вересня 2015 р. Категория: Пенсії, соціальний захист і охорона праці | Просмотров: 252 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]