Неділя

21.04.2019

21:11

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Лікарям допоможе перинатальна діагностика
Ультразвукове дослідження (УЗД) більшість майбутніх мам проходять протягом вагітності три рази – по одному разу в кожному триместрі. Перше дослідження лікар-гінеколог призначає на 11-14 тиждень.  


Що потрібно знати про УЗД і що можна дізнатися за результатами першого дослідження?


Багатьох майбутніх мам хвилює безпека ультразвукової діагностики. Всесвітня організація охорони здоров’я визнала цей метод діагностики абсолютно безпечним. УЗД засноване на так званому принципі ехолокації. Датчик випромінює звукові хвилі, які проходять через тканини і органи, відбиваючись від них і повертаючись назад. Турбуватися про можливість опромінення не варто: звук просто не може опромінювати. До того ж прилад виробляє звукові хвилі всього лише 0,1% часу від тривалості всього дослідження (решту часу він працює в режимі прийому відбитих хвиль). Датчик приймає відбиті звукові хвилі, а на моніторі лікаря УЗД з’являється зображення вашої дитини.

Необхідно сказати, що при потребі лікар може призначити перше УЗД і раніше, якщо іншими методами неможливо підтвердити факт вагітності. Якщо у жінки до настання вагітності були порушення менструального циклу, можливе проведення дослідження і до 10 тижнів вагітності. Також лікар неодмінно призначить УЗД, якщо у жінки тривала затримка місячних, але тест на вагітність показує одну смужку.

Наступні ситуації теж є показами до ранньої УЗД: болі внизу живота; кровотеча; підозра на вагітність, що перестала розвиватися; невиношування попередніх вагітностей; вади розвитку плоду протягом попередніх вагітностей; вагітність в результаті екстракорпорального запліднення; підозра на багатоплідну вагітність.


Чому перше УЗД необхідно пройти до 14-го тижня вагітності?

Існують показники, які інформативні тільки на найраніших термінах. До їх числа відноситься товщина комірцевого простору (дозволяє припустити хромосомні патології). Виміряти товщину комірцевого простору можна тільки на 11-14 тижні вагітності, згодом цей розмір не несе абсолютно ніякої інформативності.

Основна мета УЗД в І триместрі вагітності – виявлення тяжких вад розвитку ембріона, які несумісні з життям або які здатні зробити дитину глибоким інвалідом.

Якщо у лікаря виникла підозра на наявність якої-небудь вади, то в наш час є можливість детальніше розглядіти цю ваду (підтвердити або заперечити) за допомогою біохімічного скринінгу.


Що являє собою біохімічний пренатальний скринінг?

Це непрямий метод, об’єктом дослідження якого є сироваткові білки в крові матері. Він проводиться двічі під час вагітності (в І і ІІ триместрі).

У І триместрі визначається: асоційований з вагітністю плазмовий протеїн А (РАРР), при зниженні якого можна запідозрити хромосомні аномалії (трисомія по 21-й або 18-й парі хромосом) плоду на 9-13-му тижні; загрозу викидня; вагітність, що не розвивається; ß-субодиниця хоріонічного гонадотропіну людини (ß-ХГЛ), при зниженні якого підозрюється загроза викидня; ектопічна вагітність; вагітність, що не розвивається; трисомія 1.8; при підвищенні рівня ß-ХГЛ – хромосомна патологія плоду (трисомія по 21-й хромосомі); міхурцевий занесок; хоріонепітеліома.

Найкращі показники цей скринінг дає на 10-12 тижнях вагітності.

У ІІ триместрі вагітності визначаються: альфа-фетопротеїн (АФП), при його підвищенні можна запідозрити відкриті дефекти нервової трубки, внутрішньоутробну загибель плоду, тератоми, багатоплідну вагітність, дефекти передньої черевної стінки, сечовидільної системи; при зниженні показника – синдром Дауна; некон’югований естріол (НЕ), при його підвищенні визначається стадія компенсації при розвитку фетоплацентарної недостатності (ФПН), гіпоксія плоду, багатоплідна вагітність; при його зниженні – наростаюча ФПН, загибель плоду, міхурцевий занесок, аненцефалія, гіпоплазія наднирників у плода.

Ідеальний термін проведення 16-18 тижнів.Для чого УЗД в ІІ триместрі вагітності?


В цей термін УЗД потрібне для оцінки розвитку плоду (відповідність його розмірів терміну вагітності), визначення стану плаценти, навколоплідних вод. Але основним завданням УЗД в ІІ триместрі є пренатальна діагностика вроджених вад у плода. Також в цей період можна визначити стать дитини.

Іноді УЗД не тільки допомагає виявити вроджені вади у плода, але і дозволяє здійснити їх лікування прямо в порожнині матки.

За наказами МОЗ України в нормі УЗД проводиться двічі за період вагітності. Проте при відхиленні від норм, можливе проведення УЗД і в ІІІ триместрі вагітності.

В цьому терміні можна більш детально виявити запідозрені в ІІ триместрі відхилення, а також оцінити біофізичний розвиток плоду, його положення, діагностувати вроджені вади розвитку з пізньою маніфестацією (атрофія ануса, скелетні дисплазії, гідроцефалія, тощо), що дає можливість вибрати оптимальну тактику ведення пологів, здійснити своєчасне переведення вагітної в спеціалізоване відділення.

Раннє взяття вагітної на облік та ультразвукове обстеження в перші місяці вагітності попереджують народження дітей з вродженими вадами розвитку та знижують рівень малюкової смертності.

Тепер жіноча консультація Острозької ЦРЛ має новий апарат УЗД Міндрей ДР-660, а також в поліклінічному відділенні наявний апарат УЗД Phillips HD 11 XE, що дає змогу в нашому місті проводити обстеження вагітних жінок на ранніх термінах вагітності і діагностувати вроджені вади різних органів і систем плоду, а також своєчасно ставити питання про переривання вагітності.

Тетяна ГРЕБЕНЬ,
лікар акушер-гінеколог
№48 від 30 листопада 2013 р. Категория: Медицина і здоров'я | Просмотров: 1041 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]