П'ятниця

24.05.2019

16:53

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Любов до історії обов’язкова
Щорічно, 24 грудня, відзначається День працівників архівних установ України. Ми можемо й не знати про існування цієї структури, доки не випаде до неї звернутись за допомогою. А поміж тим, їх робота надзвичайно цікава і потрібна – вони зберігають документальні свідчення минувшини.  

Чесно кажучи, не будучи озна­йомлена зі специфікою роботи архівів, думала, що відвідувачі тут – рідкість. Як виявилось – це далеко не так, в чому я мала змогу переконатись: розмову часто переривали люди, яким необхідна була допомога.

– Тих, хто звертається до нас, можна поділити на дві категорії: одні – дослідники, інші – для власної прикладної потреби, – розповідає начальник архівного відділу Острозької РДА Тетяна Ковальчук. – Загалом відвідувачів у нас дуже багато. Основні документи, які потрібні – ті, які засвідчують стаж та розмір заробітної плати у тих підприємствах, які уже не діють. Таких у нас дуже багато: з розпадом СРСР, у буремні 90-ті багато раніше діючих підприємств, організацій, колгоспів ліквідувалися. Документи багатьох ліквідованих установ, які збереглись, в подальшому знаходяться у наших фондах. Загалом ми мали б зберігати документи Національного архівного фонду України. Документи з особового складу повинні зберігатись окремо, для цього ще у 2009 році було прийнято рішення Острозькою районною радою про створення Трудового архіву. На жаль, це рішення так і залишилось на папері. Для створення Трудового архіву потрібні додаткові кошти і кадри. Ми дуже сподіваємось на позитивне вирішення цього питання, так як сховище, виділене під ці документи, переповнене.

У Острозькому архіві зберігається дуже багато насправді цікавих документів. Найдавніші з них датовані 1944 роком. Документи за попередні періоди, після певного зберігання в нашому архіві, передаються до Державного архіву Рівненської області. Варто зазначити, в цьому є раціоналізм – носії інформації з часом псуються, розмагнічуються, текст згасає. Для них потрібні спеціальні умови зберігання та спеціальне обладнання – відсутні в архівному відділі.

 Працівники відділу популяризують архівні документи, що зберігаються в сховищах. Готують та презентують виставки найцікавіших документів, запрошують до себе відвідувачів не лише за потрібною їм інформацією, а й на екскурсії. Організовують проходження практики студентами. Досить цікаву інформацію містять підшивки острозьких газет, і редакційна пошта районної газети радянського періоду.

Бували й цікаві звернення до працівників архіву: одна жіночка попросила знайти могилу її батька, який загинув у роки війни. За допомогою наявних документів та співпраці з місцевими жителями працівники архівного відділу знайшли її, і тепер опікуються цим захороненням.

Великих втрат зазнав Острозький архів (напевне, як і багато інших) за роки війни. Вже солідний на той час архівний фонд був знищений фашистами. Тому після війни довелось вставати буквально з попелу. Інформації про перших працівників, які організовували роботу в архіві у 1940-му, збереглось небагато. Проте колектив з особливою теплотою і гордістю просить згадати людину, яка практично все своє трудове життя присвятила збереженню документів Острожчини – Олексія Павловича Ісаченка. Він працював у цій структурі найдовше – з 1953 по серпень 1991 року.

Нині колектив архіву невеликий – троє осіб. Це вже згадувана Тетяна Петрівна, архівіст І категорії міськвиконкому Майя Федорова та головний спеціаліст Оксана Власюк. На їх плечі лягає величезний масив роботи, пов’язаний з опрацюванням, упорядкуванням та зберіганням документів, а також задоволенням потреб відвідувачів та корис­тувачів.

Архівісти люблять свою роботу, проводять дослідницьку діяльність, незважаючи на те, що робота в деякій мірі завдає шкоди здоров’ю. Адже при роботі зі старими паперами псується зір (часто доводиться навіть вгадувати текст – настільки нещадно впливає час на його якість, та й почерки у рукописних документах теж різні трапляються), шкодять здоров’ю і пил, і грибкові інфекції, для яких старі папери – наче рай.

У день професійного свята колектив архівного відділу передає вітання усім своїм колегам – відповідальним за архівні підрозділи працівникам-архівістам установ та організацій. Перш за все бажають міцного здоров’я, терпіння та любові до своєї справи та задокументованої минувшини. Адже для працівників архівів любов до історії – обов’язкова.

Людмила ПАНАСЮК

Просмотров: 283 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]