Середа

24.04.2019

19:34

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Меншина, але яка?
Острозька єврейська община офіційно зареєстрована у 1995 році, хоча, поринаючи в історію міста, ми можемо бути впевненими – євреї ще з давніх-давен жили, працювали і раділи сонцю і на нашій землі.  

В хроніках ХІІІ ст. вже є згадки про існуючу єврейську общину. У XV ст. спостерігається її розквіт. У цей час князь Костянтин Острозький запрошує кращих ремісників з інших країв, навіть інших держав. Саме в цей час Острог стає центром культури і освіти Східної Європи, а в нашому місті жителі-євреї починають займати домінуюче становище. Їх вже проживає від 50 до 62 відсотків населення. І таке співвідношення фактично зберігається до 1941 року ХХ ст.

В Острозі діяла єврейська лікарня, працювали видатні лікарі, які, до речі, лікували безкоштовно і незалежно від національності. Їх лікувальний заклад існував більше 70 років і закрили його у 1939 р. При шпиталі працювала богодільня, де жили і лікувались тодішні безхатченки.

Багата культурна єврейська спадщина. До цього часу стоять

залишки великої синагоги, яка вміщувала до 500 віруючих, а крім неї, в місті діяли 8 малих синагог. Діяв єврейський театр. Тут працювали і жили відомі єврейські вчені. Сьогодні, в центрі міста облаштована пам’ятна плита Самуелю Едельсу (Маршуе), який у ХVІ ст. працював у Кракові, а, приїхавши до Острога, був ректором вищої школи равинів «Єшива». Саме його могила, вченого зі всесвітнім значенням, стала туристичною «Меккою» для всіх євреїв світу. Завдяки їхній підтримці окультурено кладовище і його могила. Багата спадщина місцевої єврейської общини створила передумови для того, щоб їхні нащадки зайняли гідне місце в сучасному суспільстві. І хоча на сьогодні, після 1941 року, коли німецькі загарбники майже докорінно винищили цей народ, відбулась масова еміграція, в Острозі залишається 17 членів общини (з них 11 членів єврейської національності), бо проходить природна асиміляція. Ці люди – багатство Української держави і гордість міської громади – цвіт острозької інтелігенції.

В нинішній час Острозьку єврейську общину очолює Марія Федорчук, яка все життя пропрацювала в освіті, останні одинадцять років була директором Острозької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату, має чимало нагород за роботу. Саме вона підтримує зв’язки з острозькою громадою в Ізраїлі, старається продовжити культурні традиції своєї нації. У всіх питаннях діяльності організації вона знаходить підтримку міської влади. Згадуючи добрим словом всіх мерів, з особливою вдячністю – Миколу Грищука, завдяки якому був відкритий пам’ятник загиблим у 1941 році євреям.

Дружна згуртована спільність, яка дала Острогу талановитого лікаря Рафаїла Шпізеля; вчителів: Йосипа Аршинова, Валентину Глізер; керівників підприємств: Ісака Маркуса, Василя Вальдмана, Інну Штерн, Бориса Патіса, і військових, і музикантів, і знаменитого міліціонера Олександра Фефера, про чесність якого до цього часу розповідають місцеві оповідки. Не знаю, чи можна їх називати нацменшиною, коли їх була більшість, то лише тепер їх залишилось мало. Але яких? Адже вони – українці і нас разом багато. Недаремно Президент України В. Янукович наголосив про створення умов для розквіту всіх національностей, які проживають на Україні. На разі, Марія Олександ­рівна каже, що щаслива, що вона і її діти живуть саме тут, бо тут – їхня Батьківщина.

Олександра ЖИТНЯ

Просмотров: 296 | Добавил: Zamkova | Теги: Острог, Олександра Житня, Марія Федорчук, Замкова гора, Євреї в Острозі | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]