Середа

24.04.2019

14:53

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Міста-побратими – що це таке
Поріднені міста, міста-побратими, як стверджують енциклопедичні видання, – це міста, розташовані у різних державах, між якими встановлені постійні дружні зв’язки для взаємного ознайомлення із життям, історією та культурою один одного, досягнення кращого взаєморозуміння, зміцнення співробітництва та дружби між народами різних країн, а також обміну досвідом у вирішенні аналогічних проблем, які виникають перед їх владою та організаціями.  

Співробітництво міст полягає в обміні делегаціями, художніми та спортивними колективами, виставками, літературою, кінофільмами, фотоматеріалами, організації різноманітних проектів з метою вивчення та розуміння історичних, культурних, життєвих подібностей та розбіжностей, обміні інформацією про життя міст та ведення міського господарства.

Найраніша форма поріднених міст в Європі виникла між німецьким містом Падерборн і французьким Ле-Ман у 1836 році. У 1943 році англійський Ковентрі та радянський Сталінград прийняли рішення встановити дружні стосунки. У 1957 році представники міст-побратимів створили Всесвітню федерацію поріднених міст.

За часів СРСР наше місто як провінційний районний центр не мало побратимів за кордоном. Міжнародні зв’язки тоді встановлювали між собою переважно потужні промислові міста, обласні центри, столиці союзних республік і то лише з містами так званого соціалістичного табору. Лише після отримання Україною незалежності, повернення Острогу його середньовічної слави, призабутої в часи СРСР, наше місто встановило міжнародні зв’язки із трьома містами Польщі – Сандомир, Берунь та Гнєв. Сьогодні ми хочемо коротко розповісти про них. А на схематичній мапі зображено місця їх розміщення. Але цікавим є один факт: всі вони знаходяться на найбільшій польській річці Віслі.Символ міста – старовинний замок

Ґнєв знаходиться на півночі Польщі у Поморському воєводстві Тчевському повіті. У місті проживає близько 7 тисяч осіб. Перша писемна згадка про Гнєв з’явилась у джерелах першої половини XIII століття.

У 1282 році гнєвські землі були зайняті хрестоносцями. Це було їхнє перше володіння на лівому боці Вісли і важлива точка опори для подальшого розширення свого впливу. Головний історичний символ міста – замок – був побудований на рубежі XIII і XIV століть. Під час польського правління (1466 – 1772 рр.) він був резиденцією старостів. Гнєвське староство належало до відомих і в нас князівських родів – Радзивіллів, Замойських і Любомирських. З 1667 року старостою був майбутній польський король Ян III Собеський.

Після I розділу Польщі в 1772 році, Гнєв разом із Гданським Помор’ям був включений до складу Пруської держави. У 1920 році місто знову повернулося до Польщі, коли до нього увійшла польська армія. У 1921 році, при загадкових обставинах, спалахнула велика пожежа в замку, яка повністю знищила три його крила. Реконструкція замку проходила в два етапи. Перший відбувався в 1968-1974 роках, а другий – з 1992 року й донині.

Тепер у стінах гнєвської фортеці містяться відділ Археологічного музею в Гданську, мисливський центр, історичні групи: «Братство Святого Войцеха», «Жовтий відділ піхоти Алярмтех», там збудовано готель, споруджується басейн. З 1992 року тут проводяться історичні інсценізації та постановки, а також лицарські турніри, тому Гнєвський замок вважається одним з головних центрів поширення історії в Польщі. Місто також гордиться своїм старовинним костелом ХІV ст. та кам’яними будівлями ХVІ ст. У місті працюють заводи, які виготовляють обладнання для морських суден, керамзитовий та електроніки.

Перший заступник міського голови Віталій Ундір розповідає, що у 2010 році делегація з міста Гнєв на чолі із головою міської ради була в Дубно. Під час екскурсії вони дізналися про Острог. Тоді поляки приїхали у наше місто. Після екскурсій містом та музеями зав’язалася дружба. Вже декілька разів Гнєв і Острог обмінювалися делегаціями, регулярно тривають контакти між представниками влади наших міст. Минулого року острожани брали участь у дитячому футбольному турнірі міні-євро-2012 разом з ними побувала ще одна група дітей, яка проживала у польських родинах.На перетині торгових шляхів

Берунь знаходиться у південно-східній частині Польщі. Це адміністративний центр Берунсько-Лендзінського повіту Сілезького воєводства. Населення – близько 20 тис. осіб. Перша згадка про нього датується 1376 роком.

Найбільший господарський розквіт Беруні припадає на XVI століття, коли місто отримало ринкові привілеї. Торгували тоді худобою, кіньми, сіллю, збіжжям, вовною, а також рибами, вирощеними в прилеглих ставках. Розвинулося ремесло: ковальство, текстильне, шевське виробництво.

У 1517 році Берунь став частиною Вільного пшчинського станового панства. Його існування затвердив чеський король Фердинанд І, надаючи титул Вільного пана угорським магнатам з сім’ї Турзонів. Представники цього роду в 1525 році подарували місту пивоварний завод, розвинули на території Беруні рибну економіку. У 1536 році розширено прилеглі місцеві ставки, творячи Великий Беруньський Став, який в той час був одним з найбільших об’єктів на Сілезії. В 1824 році на Верхній Сілезії вибудовано перше міждержавне шосе, яке йшло із Вроцлава до Кракова через Берунь, що дало новий поштовх для економічного розвитку міста.

Характерною ознакою міста є наявність двох міських скупчень – Беруня Старого і Беруня Нового, віддалених приблизно на 7 км. Головними галузями міської економіки є: харчова, автомобільна та хімічна промисловості, переробка молока, будівництво та сільське господарство. У місті працюють такі потужні фірми, як Danone, Нітроерг С. А., шахта видобування вугілля «Піяст», окружний молочний кооператив Берунь, Johnson Controls, Auto Partner, Carbud S.A., Unitrans, Dantrans, Europack-Foil, Fiat Auto Poland. Окрім великих закладів у місті працює більше 1400 малих підприємств.

– Нещодавно у складі делегації острожан я побував у місті побратимі Берунь, – розповідає депутат міської ради, викладач Острозької академії Сергій Іщук. – Перш за все, Польща – член Європейського Союзу. Місто велике, там є що побачити, чому повчитись і в господарській діяльності, інвестиційних проектах, в громадській і культурній сферах. Важливо вивчити їх досвід, використати найкраще у себе. Співробітництво також дозволяє зближувати наші народи, краще розуміти один одного. А їх досвід залучення інвестицій для розвитку міста корисний не лише для Острога, але й всієї України.


Одне із найважливіших міст…

Сандомир знаходиться на південному сході Польщі у Свянтокшижцькому воєводстві і є центром Сандомирського повіту. Населення міста складає близько 26 тисяч осіб. Перша згадка про місто відноситься до початку XII століття, коли літописець Галл Анонім описував його як одне з найважливіших міст Польщі поряд з Краковом і Вроцлавом.

Впродовж XIII століття місту було завдано серйозної шкоди в ході татарських набігів (1241, 1259 і 1287 роки), коли дерев’яні споруди міста були повністю знищені. У 1286 році Сандомир отримав Магдебурзьке право.

Після возз’єднання польських земель в XIV столітті колишнє князівство стало іменуватися Сандомирським воєводством, об’єднавши великі землі південно-східної Польщі. У той час Сандомир, який налічував близько 3 тис. жителів, був одним з найбільш великих міст країни. У середині XIV століття Сандомир був спалений литовцями, після чого був перебудований у роки правління короля Казимира III. Час до середини XVII століття став для Сандомира періодом розквіту: саме тоді були збудовані найбільш примітні історичні споруди.

Сандомир є скарбницею об’єктів – прикладів високого класу мистецтва в архітектурі. Там можна помилуватися Домініканською церквою св. Якова ХІІІ ст., кафедральним собором ХІV ст. з добре збереженими фресками, замком Казімєж - колишньою резиденцією польських королів і князів та іншими цікавими спорудами. Основні підприємства міста – скляні заводи компанії Pilkington з випуску автомобільного та флоат-скла.

– На жаль, сьогодні співробітництво між Острогом і Сандомиром бажає бути кращим, – розповів у інтерв’ю нашій газеті секретар Острозької міської ради Володимир Добровольський. – Це місто було першим нашим побратимом. Спочатку співробітництво було динамічним, але останнім часом зменшилася кількість обмінних візитів між нашими містами, гості з Сандомира рідко приїжджають до нас. Сподіваюся, що найближчим часом нам вдасться пожвавити дружні стосунки двох міст побратимів.

Сторінку підготував Іван ГЛУШМАН
№23 від 8 червня 2013 р. Категория: Різне | Просмотров: 1298 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]