П'ятниця

19.04.2019

09:20

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Музей – потужний центр просвітницької роботи
До складу комунального закладу «Державний історико-культурний заповідник м. Острога» Рівненської облради входять три музеї та постійна нумізматична виставка, а також пам’ятки історії та архітектури. Напередодні Всесвітнього дня музеїв я звернувся до директора заповідника Сергія Кибкала і попросив розповісти про роботу очолюваного ним колективу та плани на майбутнє.    

– Основа кожного музею - його експонати. Робота з ними є однією із найважливіших. Наукові працівники заповідника значну увагу приділяли і приділятимуть збиранню, обліку, збереженню, реставрації, вивченню, популяризації музейних експонатів, археологічних та архітектурних пам’яток старовинного Острога. Вони, без сумніву, важливі складові історико-культурної спадщини українського народу і європейської цивілізації. Тому координація цієї роботи із загальнодержавними і регіональними програмами розвитку музейництва, краєзнавчих досліджень, індустрії туризму є надзвичайно важливою ділянкою роботи. Тепер триває підготовка до внесення наших пам’яток в державні реєстри національного культурного надбання, їх паспортизації, грошової оцінки, фотофіксації, виготовлення страхової документації. 

У минулому році ми здійснили звірку музейних предметів із обліковою документацією по всіх групах зберігання. Комісія констатувала, що всі експонати перебувають у фондах заповідника чи виставкових залах. Вони зберігаються у повній відповідності із вимогами відомчих інструкцій та законодавства України. Станом на 1 січня 2013 р. музейний фонд заповідника становив 67245 предметів основного (в т. ч. речові – 30160, образотворчі – 2865, декоративно-ужиткові – 885, писемні – 24210, фоно – 70, фото – 1608, природничі – 12, інші – 7435) та 21090 предметів науково-допоміжного фондів.­

Приємно зазначити, що постійно зростає кількість зібраних, описаних, опрацьованих і зданих у фонди на постійне зберігання предметів основного музейного фонду. У 2011 році їх було 716, а в минулому – 810. Аналогічна ситуація із предметами науково-допоміжного фонду – 936 і 1134. Сподіваюся, що ця тенденція збережеться і в цьому році.

– Сергію Григоровичу, а що Ви можете сказати про відвідання музеїв екскурсантами?

– У минулому році музеї заповідника прийняли 38,1 тис. відвідувачів. У 2010 р. ця цифра складала 36,1 тис., у 2011 р – 37,2 тис. Як бачимо із статистики – і тут спостерігається ріст. Найбільш популярний у місті замок князів Острозьких, у якому знаходиться краєзнавчий музей із його відділами художнім та історії, стаціонарними виставками. Минулого року там побувало 27,3 тис. гостей міста і острожан. Музей книги та друкарства відвідало 7,1 тис. осіб, пересувні музейні виставки поза заповідником – 1,8 тис. постійну нумізматичну виставку – 1,6 тис. відвідувачів.

У минулому році було проведено 923 оглядових та тематичних екскурсій (у 2010 р. – 851, у 2011 р. – 921) для 21,1 тис. відвідувачів. (у 2010 р. – 19,7 тис., у 2011 р. – 20,6 тис.). В основному це учнівська і студентська молодь – 15,8 тис. осіб.

Беззаперечним є той факт, що музей, незалежно, великий він чи малий, є потужним центром просвітництва, патріотичного виховання. Свої колекції ми широко використовуємо для задоволення культурних та інформаційних запитів населення, його активного відпочинку, національно-патріотичного виховання молоді, розвитку вітчизняної галузі туризму, міжнародних гуманітарних програм. Це здійснювалося через оновлення і перебудову музейних експозицій, активізацію виставкової роботи (в т. ч. із використанням міжмузейного і міжрегіонального обміну виставками, залучення приватних збірок і т. п.), систематичну видавничу і рекламно-інформаційну діяльність, тісну співпрацю із друкованими і електронними засобами масової інформації, туристичними агенціями, установами освіти і громадськими організаціями. Помітними подіями минулого року стало підписання договору про співпрацю заповідника із Європейським культурним парком у замку Гнєв (Республіка Польща), музейне свято «Замкові гостини» та етнофестиваль «Галас», що вже стали традиційними, презентація нічної екскурсії «Легенди Замкової гори».

– А чим цікавим поповнились музейні фонди у минулому році? 

– Відповідаючи на це запитання, я би хотів акцентувати увагу читачів на тому, що всі експонати, які поповнили фонди заповідника, цікаві і важливі. Навпаки, ми не можемо придбати дорогі раритетні предмети, книги, картини із приватних колекцій, нові видання унікальних книг та ін. через обмежене фінансування. На закупку музейних предметів минулого року ми витратили лише 3147,73 грн. Це дуже мало. Але і те добре. Сподіваюся, цього року сума буде більшою. 

Серед новонабутих експонатів варто назвати другу частину скарбу (72 монети) із с. Дорогобуж; матеріали археологічних розкопок у Острозі в урочищі Земан; книги, альбоми, листівки про творчість української поетеси і художниці в Німеччині Емми Андієвської; факсиміле та ін. книжкові видання до 450-річчя Пересопницького Євангелія; тритомник поезії і прози письменника з Острога Лева (Леона) Гомолицького, підготовлений професором Стенфордського університету (США) Лазарем Флейшманом, що особисто працював у фондах нашого заповідника; пам’ятні і ювілейні монети, відкарбовані Монетним двором Національного банку України; колекція (54 одиниці) пам’ятних і ювілейних монет Російської Федерації, подарована архієпископом Варфоломієм та ін.

– Сергію Григоровичу, поділіться із нашими читачами планами роботи заповідника на найближчий період?

– Ми продовжуємо роботу щодо виготовлення актів землекористування на об’єкти заповідника, розміщені за ме­жами Острога. Триває підготовка матеріалів для виготовлення генерального плану розвитку заповідника та пропозицій щодо збереження і подальшого використання пам’яток архітектури, історії, археології, які на сьогодні не входять до складу заповідника. Плануємо провести археологічні (в тому числі і міжнародні) та історико-етнографічні експедиції у населених пунктах Острожчини, які істотно доповнять наші знання про минуле нашого краю, його пам’ятки. Ну, і, звісно, продовжаться ремонтно-реставраційні роботи на об’єктах заповідника.

Найближчим часом ми плануємо провести Замкові гостини, одинадцяті Острозькі краєзнавчі читання, присвячені 135-річчю з дня народження легендарного острозького музейного працівника, археолога і краєзнавця Йосипа Новицького. Перед початком роботи читань вийде з друку новий науковий збірник робіт науковців і місцевих краєзнавців Острожчини та з інших міст і сіл України. У цьому році у планах наших музеїв є підготовка ряду цікавих і оригінальних виставок.­

Користуючись нагодою, хочу щиро привітати всіх працівників Державного історико-культурного заповідника м. Острога із професійним святом. Бажаю їм та їх родинам міцного здоров’я, благополуччя, злагоди. Разом із тим запрошую острожан відвідати наші музеї. Там завжди є багато цікавого про минуле нашого славного міста, його культурні надбання.

– Дякую за цікаву розповідь!

Розмову записав Іван ГЛУШМАН
№20 від 18 травня 2013 р. Категория: Історія, краєзнавство і туризм | Просмотров: 391 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]