Вівторок

23.04.2019

05:38

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

На порозі відродження Острога

П’ятнадцятого вересня 1990 року – 25 років тому – пройшла Перша науково-краєзнавча конференція «Острог на порозі 900-річчя». Ювілей нашого міста, як пригадують читачі «Замкової гори», відзначався у 2000 році, і саме ця конференція започаткувала підготовку до визначної дати.

Проведення конференції ініціювали Острозька міська рада народних депутатів (нагадаю, що це було ще в останній рік існування Союзу РСР, тож саме такою була тоді повна назва нашого органу самоврядування) та Острозьке науково-краєзнавче товариство «Спадщина» (ім’я князів Острозьких воно додало до своєї назви вже в роки Незалежності). А головну роботу взяв на себе організаційний комітет на чолі з нашим земляком – видатним українським істориком-джерелознавцем Миколою Павловичем Ковальським, професором Дніпропетровського державного університету (тоді ще імені «300-річчя Возз’єднання України з Росією», а не Олеся Гончара, як в наші дні). Його заступником став голова Острозького міськвиконкому (посада міського голови теж з’явилася в роки Незалежності) Микола Володимирович Грищук, а секретарем оргкомітету і головним «мотором» справи – ветеран освітньої ниви і недовгий час (на превеликий жаль) в минулому директор Острозького краєзнавчого музею Петро Зотович Андрухов – засновник і перший голова товариства «Спадщина».

Програма першої конференції включала 23 доповіді та повідомлення. Їх автори представляли, крім Острога та Рівного, також Дніпропетровськ, Львів, Київ, Луцьк. Окрасою програми стали доповіді з питань джерел історії Острога професора Миколи Ковальського та одного з його найталановитіших учнів, теж вже професора Юрія Мицика. Археологічні проблеми регіону порушували науковці Анатолій Савчук, Святослав Терський, Сергій Панишко; питання історії церкви висвітлювали Гурій Бухало, Василь Сокол, Олексій Халецький. Мистецтво та архітектура були темами доповідей Олени Годованюк, Володимира Заболотного, Антоніни Лініченко, Ольги Кіндій, Юрія Ложкарьова, Олега Сидора; книгознавство та літературне краєзнавство – Олександра Позіховського, Григорія Дем’янчука, Анатолія Хведася, Бориса Шапієвського, Івана Пащука; історія медицини – Мирона Кушніра. Матеріали до історії рідної школи подала наймолодша учасниця конференції – одинадцятикласниця школи №1 м. Острога Ольга Халецька.

Багатьох учасників цієї конференції вже немає в живих, інші продовжують успішну працю на дослідницькій ниві.

Значення цієї і наступних науково-краєзнавчих конференцій дуже істотне. Вони стали засобом згуртування широких кіл прогресивної інтелігенції різних регіонів України з метою історичного, культурного та духовного відродження старовинного міста Острога. Завдяки їх проведенню і зростанню престижу Острога в Україні стало можливим у 1994 році відновлення в ньому вищого навчального закладу.

Ведучий рубрики Микола МАНЬКО, заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника м. Острог

№ 37 від 12 вересня 2015 р. Категория: Наш історичний календар | Просмотров: 372 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]