П'ятниця

26.04.2019

16:54

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

На сторожі збереження довкілля

Вже п’ятий рік поспіль 7 липня в Україні відзначається День працівника природно-заповідної справи – свято, метою якого є привернення уваги громадськості до благородної справи збереження та відновлення біологічного та ландшафтного різноманіття, розвитку територій та об’єктів природно-заповідного фонду України.

Що ж собою являє природно-заповідний фонд? Це природні комплекси та об’єкти, які мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну та іншу цінність. Їх виокремлюють для збереження природного середовища, генофонду тваринного і рослинного світу та підтримання загального екологічного балансу.

На сьогоднішній день природно-заповідний фонд України налічує понад 8 тисяч територій та об’єктів загальною площею майже 4 мільйони гектарів, що становить 6,05% від території країни, зокрема, 19 природних і 4 біосферних заповідників, 47 національних природних парків, 89 регіональних ландшафтних парків, понад 7,2 тисячі заказників, пам’яток природи та заповідних урочищ, понад 650 штучно створених об’єктів – ботанічних са­дів, зоопарків, дендропарків, пар­ків-пам’яток садово-паркового мис­тецтва. Варто зазначити, що відсоток охоронюваних територій в Європі значно вищі – в середньому 15%, тому збільшення площі заповідних об’єктів є одним із ключових моментів інтеграції України на Європейському рівні.

Рівненщина за часткою природно-заповідних об’єктів серед областей України посідає шосте місце – мережа природно-заповідного фонду області сьогодні налічує 310 об’єктів загальною площею 181,5 тис. га, що складає 9,05% від загальної площі області. Найбільшим природно-заповідним об’єктом краю, що займає 42,3 тисячі гектарів, є Рівненський природний заповідник, в якому охороняються типові природні комплекси Українського Полісся.

На території Острозького району на­ра­ховується 14 об’єктів природно-заповідного фонду загаль­ною площею 2,35 тис. га (3,4 % від загальної площі району). Цей показник­ значно менший від середнього по Рівненській області відсотка заповідності. Мережа заповідних об’єктів району включає перший та єдиний на Рівненщині національний природний парк – «Дермансько-Острозький». Створений він в 2009 році на території Острозького та Здолбунівського районів області та об’єднує найбільш збережені ландшафти Малого Полісся та південної Рівненщини. Парк, площею 5448,3 га, розташований в заплаві річки Збитинка, що протікає між мальовничими пагорбами Мізоцького кряжу та Кременецькими горами. Завдяки своєму географічному положенню та своєрідній історії формування ландшафтів, територія нацпарку виявилась на перетині кордонів різних фізико-географічних областей. Вона є перехідною зоною, в якій вузька смуга поліських ландшафтів оточена краєвидами, характерними для лісостепової зони в межах Волинської та Подільської височин. Територія парку є місцем, де зберігаються типові та унікальні ландшафти, рідкісні рослини та тварини, серед яких 89 видів занесено до Червоної книги України. Таким чином, нацпарк «Дермансько-Острозький» є осередком збереження біорізноманіття, який, окрім того, виконує функції центру екологічної освіти та туризму регіону.

Отже, забезпечення створення та функціонування територій та об’єктів природно-заповідного фонду України є необхідною умовою екологічного балансу її території, а також показником розвиненого суспільства, що дбає не лише про власне збагачення, але й про збереження довкілля.

Сергій ПОХВАЛЮК, провідний фахівець з екологічної освіти НПП «Дермансько-Острозький»

№28 від 5 липня 2014 р. Категория: Природа і екологія | Просмотров: 300 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]