Четвер

18.04.2019

20:04

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Найпопулярніша головоломка відзначає ювілей
Слово кросворд походить з англійської мови Crossword від слів «хрест» та «слово» і означає перетин слів, а ще це – хрестословиця, плетінка, піраміда, доріжка, магічний квадрат. Розгадування кросвордів одне з найпоширеніших у світі хобі. Існує багато періодичних видань, котрі спеціалізуються на популярних головоломках. Багато читачів саме через них передплачують те чи інше видання.  

Кросворди стали популярними в середині 1920-х років. Є кілька версій того, де і коли вони були винайдені, можливо, попередники сучасних кросвордів з’явилися ще в ХІХ ст. На звання батьківщини кросвордів претендують кілька країн, крім Італії, Великобританії та США – навіть ПАР...

Перший сучасний кросворд (під назвою «ворд-крос», Word-cross) був створений Артуром Вейнном і опублікований у недільному, до Різдва, номері газети «New York World» 21 грудня 1913. Тобто – рівно 100 років тому! Ювілей!! Поважний!!!

Перший кросворд російською мовою складено письменником Володимиром Набоковим і опубліковано у додатку «Наш світ» до газети «Руль» у лютому 1925 року в Берліні. Вважається, що в СРСР вперше кросворд з’явився в журналі «Огонёк» у 1929 році. І довгий час саме кросворди цього журналу були еталоном досконалості. А той, хто зумів їх розгадати, вважався неабияким знавцем, «докою» в розв’язанні головоломок.

Це неправда, що у радянських газетах кросворди, як і будь-які інші матеріали, неминуче повинні були мати ідеологічне спрямування. Навпаки – вони як найдалі намагалися бути від політики (якщо тільки не згадували прізвища якихось державних діячів), зате, зазвичай, розширювали світогляд читачів і розвивали їх ерудицію. Успішне і повне вирішення кросворду, складеного з такою установкою, вимагало чималих знань та звернень до джерел у вигляді словників, енциклопедій і атласів. Вчителі, в свою чергу, полюбляли самі складати кросворди, щоб ними «озадачити» учнів. Особливо це стосувалося історії, географії, ботаніки, літератури…

Видання пострадянського часу були орієнтовані вже не на широкі знання, а на читацький попит. У центральних газетах з’явилися «фірмові» авторські кросворди, вирішення яких було швидше розвагою, ніж серйозною головоломкою, бо часто вміщували «єресь» і – помилки! Газетний бум кінця 1990-х виявив значний інтерес до розважальних видань, у тому числі й до інтелектуально-розважальних. З’явилися спеціалізовані «кросвордні» газети. Однак попит явно перевищував пропозицію і спровокував у 1999–2006 роках три хвилі «експансії» популярних за кордоном головоломок на український ринок.

Першими були «скандинавські» кросворди, які швидко завоювали більшу популярність, ніж класичні. Так вони називалися, бо родом були зі Скандинавії (а не тому, що сканувалися з інших видань). Але їх особливості призвели до того, що сканвордні видання ще менше, ніж кросвордні, могли претендувати на звання «інтелектуальних». З’явилися «німецькі», «італійські», «англійські», «угорські» та інші. Вони не потребували вже таких витрат розумової енергії, як «класичні». Приміром, ви знаєте голландську мову? Ні? Тим не менше, ви легенько можете розгадати кросворд, складений у Нідерландах. Бо там лише потрібно розставити правильно по клітинкам запропонований набір слів. Усього на-всього!

Потім були взяті в обіг японські головоломки. «Малювання по числах», перейменоване в «японський кросворд», привернуло маси читачів до розгадування картинок, відірвавши солідну частину аудиторії кросвордних видань. Потім підтягнулися інші цифрові головоломки – «судоку», «какуро», «хосі», «футосікі» та інші. Вони не змогли обігнати за популярністю «японські кросворди», але також набрали свою аудиторію, відбираючи її в інших розважальних видань.

Тож почалася гонитва за кросвордними рекордами. Так, чимало країн стали претендувати на відкривачів най-, най-, най-… кросворду. Приміром, у Львові місцеві художники створили 30-метровий заввишки кросворд, який покриває повністю зовнішню стіну житлового будинку і підсвічується. Він став найбільшим у світі «будівельним» кросвордом. Протягом дня кросворд порожній, а відповіді запалюються вночі.

Та, на думку італійців, найбільший – все ж таки у них. Він має метр в ширину та одинадцять у довжину. Питань у ньому – 313, і розміщено його на одній з платформ вокзалу Терміні в Римі. А дехто вважає наймасивнішим кросворд, створений бельгійцем Анрі Блезом. У ньому – аж 25 тисяч клітин, і, щоб заповнити їх, потрібно відповісти на сім тисяч сімсот сорок вісім запитань, які вміщені в окрему книжечку. Підраховано, якщо нічим іншим не займатись, а тільки його розв’язувати, то потрібно буде не менше як сто двадцять годин! Тобто – п’ятнадцять робочих днів. Отож, беріть відпустку – і дерзайте (але до цього ще вивчіть французьку мову!).

Мені колись довелось розгадувати кросворд у газеті «Поле чудес». Там квадрати займали весь розворот (такий розміром, як розворот телепрограми нашого видання). І було майже п’ятсот питань. Хоч мучився з ним майже два місяці, але так і лишились нерозгаданими понад 30.

Класичні кросворди не змогли конкурувати з таким розмаїттям і втратили зароблений за радянських часів статус улюбленої читацької головоломки. Зараз вже важко знайти суто «класичні» кросвордні видання – частіше зустрічаються збірки з головоломок. І – схожі на підручники з арифметики. У тому сенсі, що вміщують… відповіді у кінці видання. Тож і думати не потрібно!

Тепер же загрозою всьому газетно-журнальному ринку кросвордів є поширення комп’ютерів та Інтернету. На відміну від інформаційних видань, розважальним журналам та газетам доводиться конкурувати не з блогами і стрічками новин, а з розважальними порталами і віртуальними іграми.. Тому незрозуміло, чи зможуть кросворди пристосуватися до нових реалій або залишаться старомодним «головоломним спортом XX століття».

Олександр ГЛАДУНЕНКО
Просмотров: 377 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]