Субота

20.04.2019

19:30

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Народні обряди є частиною нашої культури

Ще з давнини українці дотримуються різноманітних традицій. Переважна їх кількість пов’язана зі святами, наприклад, Різдвом. Хоч це свято народження Божого Сина, люди відзначали його ще у дохристиянські часи як язичницьке свято Сонця. Так як радянська влада боролась із релігією, то наші обряди, частина нашої культури, збереглася переважно у пам’яті народній. У кожному регіоні були власні особливості святкування Різдва, про які зараз пам’ятають люди старшого віку.

Так як останнім часом відбувся сплеск національної свідомості та патріотизму, молодь намагається повернутись до істинно народних традицій. Я поговорила з кількома людьми з різних куточків України.

Галина Мельник із Житомирщини поділилася своїми спогадами про традиції, яких дотримувались її батьки. Обов’язковим було постити з листопада до святвечора. Зараз цим нехтують, до того ж далеко не всі мають кошти, щоб дозволити собі аналоги тим стравам, які споживали наші предки. Також під час посту потрібно було прибирати будинок, прати, білити печі. Суворо заборонено було одружуватись.

– На святвечір традиційно готували дванадцять страв. Уже за столом першою завжди їли кутю. До неї могли додати горіхи, мед чи вишні. Кутя могла бути як із цукром, так і без нього, – розповіла пані Галина. – Родичі ходили в гості один до одного. Діти та дорослі співали колядки. Бувало, йдеш по вулиці ввечері, а назустріч йдуть з десяток людей, перевдягнутих у вивернуті кожухи, а у руках тримають зірку, символ народження Ісуса.

На заході України такі традиції були сильніше виражені. Окрім основних, Марія Козакова з Івано-Франківська розповіла мені також і про місцеві звичаї. На святвечір під столом роблять велике гніздо з сіна. Ще до вечері родичі приходять в гості, а діти сідають на це сіно. Всі присутні мають давати солодощі або гроші малечі. Чим більше буде дітей під столом, тим багатшим буде будинок, а рік урожайним. За іншою версією, діти повинні кукурікати, щоб добре неслись кури.

– На столі не обов’язково мало бути дванадцять страв. Хто що міг – те й робив. У мене в сім’ї робили куліш, рибні страви, салат із буряка, а також підпилку. Це така юшка із обжареною мукою. Не зовсім суп, але і не каша. Під час вечері за столом запалювали свічку. Також на окрему тарілку клали трохи всіх страв, а в стакан наливали воду. Це ставили на інший стіл спеціально для мертвих, які в цю ніч приходили в гості, – розповіла Марія Козакова.

В Острозькому районі різдвяні традиції схожі з обрядами на Західній Україні. У сім’ї печуть калачі та обмінюються з сусідами, а перед вечерею бідним родичам приносять їсти. Однією зі страв на різдвяному столі мають бути голубці з пшоном. Руслана Бурківська, яка родом із с. Оженин розповіла також про обряд виготовлення дідуха: «Коли збирають урожай на жнива, то відкладають гарні колоски. Напередодні свята починали зв’язувати ці колоски іншою соломою та кольоровими нитками, часто вплітали сухі квіти. Робитись це мало зі світлими, хорошими думками. На Різдво дідух вносили до хати та ставили на стіл. Місце вибирали так, щоб над ним була ікона».

У Різдвяну ніч, яку також називають вілія, жителі села ставили вертеп – коротку веселу виставу, у якій всі перевдягались у різних персонажів різдвяних колядок. Зазвичай це були волхви, які приносили новину про народження Сина Божого. Актори ходили від хати до хати та повторювали той самий сценарій. Такі вистави робитимуть і на Різдво цього року.

Усі народні обряди мають тисячолітнє коріння, це частина культури українців. Після Революції Гідності та початку агресії ворожої Росії, українці намагаються передати звичаї та обряди. Далеко не всі традиції почуті та записані, тому спогади людей дуже важливі. Вони допомагають відтворити життя наших батьків та дідів у давнину.

Яна БИСТРИЦЬКА

№1 від 3 січня 2015 р. Категория: Народні звичаї, свята, релігійне життя | Просмотров: 266 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]