Неділя

21.04.2019

17:47

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Не забувають люди про жахливу трагедію
Одним із найжахливіших в історії нашого міста, зрештою і усієї України, у ХХ столітті був день 4 серпня 1941 року. Тоді німецько-фашистські загарбники розпочали широкомасштабну акцію геноциду проти єврейського населення Острога. За різними підрахунками у той чорний день полягло біля чотирьох з половиною тисяч людей, перш за все, похилого віку, дітей, хворих, інвалідів. Масові розстріли були і восени, під час яких було знищено біля10 тисяч острожан єврейської національності.

Минають роки, десятиліття та ніщо не може приховати злочини, які чинили фашисти у роки Великої Вітчизняної війни на нашій землі. Велика трагедія єврейського народу гірким спомином залишається у пам’яті людей, болем бринить у душі, торкаючись найпотаємніших струн серця. Щороку острожани і гості міста відвідують в урочищі Красностав місце, де сталася трагедія, покладають вінки, квіти та каміння до пам’ятника, згадують події воєнних років, моляться, аби подібне ніколи і ніде не сталося.

Цього року було вирішено не проводити великих заходів. Та острожани, гості міста, пам’ятаючи жахливу сторінку в житті міста, самостійно приходили і приїжджали в урочище Красностав, щоб віддати шану безневинно загиблим. Спочатку до місця, де знаходяться пам’ятні знаки в честь загиблих, прибули представники міської ради на чолі з міським головою Олександром Шикером та його заступником Ольгою Логвін (фото 1). Вони ж поклали вінки до двох пам’ятників в урочищі Красностав та при в’їзді у Нетішин, де восени 1941 року відбулася третя нелюдська акція знищення єврейського населення Острога. Тоді, переважно молодих людей, обманним шляхом завезли туди, мовляв, для розвантаження вагонів на станції Кривин, і по-звірячому вбили. У скорботі, хвилиною мовчання було вшановано пам’ять вбитих фашистами острожан. Повертаючись додому молодь і люди старшого покоління обговорювали між собою події давноминулих днів, просили Бога, щоб таке вже ніколи не повторилося на нашій землі.

Потім на місце масових розстрілів прибула інша велика група острожан та гостей міста, представники установ та громадських організацій, діти, пенсіонери. До присутніх звернулася голова єврейської громади міста Марія Федорчук (фото 2). Марія Олександрівна подякувала всім, хто прибув вшанувати пам’ять загиблих, міській владі за розуміння і підтримку. Вона також звертала увагу на те, що про ту трагедію не можна забувати, про неї треба розповідати молоді, щоб подібне ніколи і ніде не повторилося. У кінці свого виступу вона нагадала про долю Василя Вальдмана, який зумів врятуватися з пекла, вижити і розповісти про страшні події світові.

На невеликому імпровізованому мітингу виступив також голова українсько-єврейського товариства Максим Хорєв, пенсіонерка Євгенія Вальдман, які говорили про необхідність створення музею Голокосту, бо накопичено дуже багато цікавого матеріалу тих часів, пам’ять про події в 1941 році, виховання молоді та ін. Молитву прочитала Оксана Хорєв. Квіти, вінки та каміння також лягли до підніжжя до двох інших пам’ятних знаків, у всіх трьох місцях хвилинами мовчання було вшановано пам’ять загиблих. До місця, де вічним сном сплять наші співвітчизники, приходили і під’їжджали люди також поодинці та групами. Це свідчить, що в Острозі не забувають про ту жахливу подію років війни, за покликом серця вшановують пам’ять загиблих.

Іван ГЛУШМАН
Просмотров: 370 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]