Вівторок

23.04.2019

05:00

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Ніч у музеї
Ввечері, 17 травня, на академічному подвір’ї було людно, як під час пар. На честь Міжнародного дня музеїв Острозька академія влаштувала для бажаючих безкоштовну нічну екскурсію музеями та підземеллям. Для відвідувачів на час екскурсії ожила казка.  

Капуцини, переписувач книг, середньовічний студент, привид – всіх цих героїв зустріли екскурсанти на своєму шляху. Добре знайомі приміщення академії під покровом ночі здавались нереальними, казковими, у повітрі відчувалась атмосфера старовини. Проте, й сама екскурсія не була ідентичною тим, які проводяться вдень. Так, відвідувачам розповідали не про всі предмети експозицій, а про ті, які найбільше оповиті легендами та становлять найбільший інтерес для молоді. Спочатку в одній з музейних кімнат у старомонастирському корпусі студентам розповів історію цілющого колодязя монах-капуцин. Він також напоїв гостей водою з цієї криниці, яка за переказами є чудодійною, і дав її з собою в дорогу. Навіщо, екскурсанти дізнались потім. Наступною зупинкою був студентсько-викладацький храм, де Микола Бендюк розповів про ікону Ісуса Пантократора та Святого Стефана, яку він відреставрував і яка тепер є оберегом Острозької академії.

– Цю ікону ви не побачите більше ніде у світі. Вона була власністю князя Сангушка, знаходилась у його Славутському палаці. Коли прийшли більшовики і розстріляли князя, ікону вони обрали собі за мішень (вони бачили лише зображення Ісуса, святого Стефана видно не було). Після того, як з неї познущались, лик викинули в канаву. Одна бабуся зі Славути зберегла цю ікону у себе – пожмакану, з дірками від куль. Понад 70 років вона пролежала у неї на горищі, доки її внучка не вирішила продати полотно антикварам. Та ніхто не хотів його купляти – вважали, що відновити ікону не вдасться та й цінність її теж ставилась під сумнів. Я знайшов цю жінку і коли почув історію зображення, спробував його відновити. Реставрація тривала близько шести років. За спиною Христа з’явився Стефан, який закрив Ісусу рот рукою. Ми побачили в цьому глибокий підтекст. Святий зберіг Слово Боже під час більшовицьких гонінь на церкву. Примітно, що в руку св. Стефана не потрапила жодна куля, хоча це фактично центр ікони.

У музеї стародруків гостей радо вітали переписувач книг та середньовічний спудей Острозької академії. Перший розповів про складнощі своєї праці, історію створення стародруків, а другий – вчив напам’ять книгу латиною. Під мерехтливі вогники свічок екскурсанти спустились у підземелля капуцинів. Там вони зустріли одного з монахів, який став їх поводирем. Він розповів про привид графині Сосновської, яку потривожили солдати, братів-капуцинів, які спочивають у підземеллі, провів до однієї з крипт, де знаходився чоловік, який, вчинивши страшний гріх, сам прийшов до монастиря і відмовився від всього навколишнього, заживо похоронивши себе у стінах підземелля. Саме йому передавав монах воду з цілющої криниці з початку екскурсії. Поблукавши в підземеллі, екскурсія вийшла до галереї, місця, де живе Муза. Вона розповіла про картини, які прикрашають стіни приміщення та їх авторів, пообіцяла надихнути всіх присутніх на звершення чогось незвичайного. На прощання гостей пригощали капучіно – напоєм, який за легендою придумали капуцини, змішавши каву й молоко так, що утворилась молочна пінка.

Екскурсовод однієї з груп – Інна Совко, магістр історії – зізналась, що організатори не очікували такого ажіотажу.

– Ми розраховували лише на дві групи, а довелось створити чотири, але це приємно вразило. Люди виявили інтерес до минувшини, на годинку занурились у «вчора». 18 травня – Міжнародний день музеїв. Є така традиція – відзначати цей день нічними екскурсіями. Минулого року така ж була в замку князів Острозьких. Академічний музей все більше і більше розвивається. Цьогоріч до такого святкування змогли долучитись і ми.

Людмила ПАНАСЮК
№20 від 18 травня 2013 р. Категория: Культура і мистецтво | Просмотров: 302 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]